hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Regaip Kandili duası: Regaip Kandili’nde yapılacak ibadetler neler? Regaib Kandili ile ilgili hadisler!

  Regaip Kandili duası: Regaip Kandili’nde yapılacak ibadetler neler Regaib Kandili ile ilgili hadisler
  expand

  Regaip Kandili ibadetleri ve hadisleri, mübarek güne az bir zaman kala merak edilmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre yılın ilk kandili 26 Ocak 2023 tarihinde idrak edilecek.  Peki, Regaip Kandili’nde yapılacak ibadetler neler? İşte Regaip Kandili duası ve hadisleri...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hicri takvime göre, yedinci ay olan Recep ayı içerisinde Regaip Kandili de idrak ediliyor. Birlik ve beraberliğin arttığı, kardeşlik bağlarının güçlendiği bu günlerde bolca ibadet ediliyor. Diyanet tarafından yayımlanan takvime göre bu yıl Regaip Kandili 3 Şubat tarihine denk geliyor.

  REGAİP KANDİLİ İBADETLERİ NELER?

  Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Bu gecede Yüce Allah'ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır. Diğer bir ifadeyle bu ümit ve inançla Yüce Allah’a ibadet edilir.

  -Kur'an-ı Kerim okunmalı

  -Peygamberimiz (a.s.m)'ın mübarek duası olan Cevşen-ül Kebiri okunmalı

  -Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet etmeli

  -Allah rızası için namaz kılmalı

  -Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yapmalı

  -Günahların bağışlanması için Allah'tan af dilenmeli ve tövbe edilmeli

  -Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okunmalı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  -Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua etmeli

  -Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirmeli

  -Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşmeli

  -Dargın ve küskünleri barıştırmalı

  -Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı

  -Hayattaki büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefonla aranarak tebrik edilmeli.

  Regaip Kandili duası: Regaip Kandili’nde yapılacak ibadetler neler Regaib Kandili ile ilgili hadislerREGAİP KANDİLİ HAKKINDAKİ HADİSLER

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Recep ayı girdiği zaman : "Allahım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayını bize mübarek eyle (Ramazan'a kavuştur) " diye dua etmişlerdir.

  Said İbn Cübeyr’den (r.a.) nakledildiğine göre: “Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi: İbn Abbas (r.a.)’yı dinledim şöyle demişti: “Rasulullah (s.a.v) Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz; galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi (ki biz galiba hiç oruç) tutmayacak derdik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.8 Bu sebeple Müslümanlar bu geceyi hep ihya etmişlerdir. Hadislerin sıhhati tartışmalı olmakla beraber rivayetlerden anlaşıldığına göre Resul-i Ekrem (sav)’in recep ayına ayrı bir değer verdiği anlaşılmaktadır.

  REGAİB KANDİLİ DUASI

  Regaip Kandili kelime anlamı itibarıyla arzulamak, meyletmek anlamlarına geliyor. Hadis ve fıkıh ilmine göre bol sevap, mükafat ve faziletli amel olarak görülen bu gecede bol bol dua etmek oldukça önemli. İşte, Regaip Kandili duası:

  Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm Bismillahir-rahmanir-rahîm

  Ey Bizleri varlığa erdiren, var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz'e Sonsuz salât ü selam olsun.

  Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek gecede bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:
   
  YA İLAHEL-ALEMİN!

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs'ati genişliğindeki kapına dayanıyor, şu mübarek gecede bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Hâlimiz Sana ayan, söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. İcabet buyur ey Rahîm ü Rahmân!

  EY ÇARESİZLER ÇARESİ!

  Senin dualara icabet etme mecburiyetin yoktur; ama bizim ona ihtiyacımız hissettiklerimizden de çoktur. Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur.

  Ciddi bir yol almış sayılmasak da yıllar var hep yollardayız. Ufkumuz gam ve kederle tülleniyor. Önümüzdeki engebeler beşer takatini aşkın görünüyor. Ümmet-i Muhammed (aleyhissalatü vet-teslîmât) perişan, derbeder ve ızdırap içinde.. Müslümanlık gelenek ve göreneklerin darlığına mahkum.. İbadet ü tâat kültür televvünlü.. Duygular, düşünceler fantezilere emanet.. Mücadelelerin esası da çıkarlar, menfaatler, ırkî mülahazalara dayalı. Sen bizlere çıkar yol lutfeyle ya Rabbi!
  Bütün kâinatın diliyle, yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca ve hamd edenlerin hamdleriyle sana hamd ediyor ve bütün kâinatın diliyle; yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca salât ve selâm vericilerin salât ve selâmlarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)'ya salât ve selâm gönderiyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! Âlemlerinin içinde bir âlem olarak kapına geldik, bu mübarek kandil gecesinde, dünyevi meşgalemizi bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple senden istiyoruz bizleri boş çevirme ya Rabbi.

  Regaip Kandili duası: Regaip Kandili’nde yapılacak ibadetler neler Regaib Kandili ile ilgili hadislerREGAİP KANDİLİ'NDE OKUNACAK DUALAR

  Ya Rabbi! Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden,

  Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız.

  Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi!

  Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalblerini yumuşatmak murad ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalblerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!

  Ey kalbleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı!

  Bizim kalblerimizi de, onların kalblerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir! Ya Rabbi!

  Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lutfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi!

  Sen bizlere peygamberleri donattığın sıfatları lutfet lakin biz lutfedeceğin bu sıfatları tefahur vesilesi yapmayalım ve hep kendimizi sıfır görelim ya Rabbi!

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow