Sanatçı gençler Beslan Katliamı anısına 1500 km pedal çevirdi

  1. Yaşam
Sanatçı gençler Beslan Katliamı anısına 1500 km pedal çevirdi
Sanatçı gençler Beslan Katliamı anısına 1500 km pedal çevirdi

Kuzey Osetya'dan 8 genç, tarihe 'Beslan Katliamı' olarak geçen terör saldırısını unutturmamak için öldürülen çocukların anısına bisikletleriyle 1500 km’lik bir yolculuğa çıktı ve Türkiye'ye geldi.

2004 yılının Eylül ayında Kuzey Osetya-Alania Cumhuriyeti’ndeki Beslan kentinde, okulların ilk açıldığı gün Şamil Basaev liderliğindeki İnguş  teröristlerin gerçekleştirdiği ilkokul baskını bir katliama dönüşmüş ve 186’sı bebek ve çocuk olmak üzere 334 kişi hayatını kaybetmiş 800’e yakın kişi de yaralanmıştı. Çocuk ve kadınların rehin alındığı bu olay tüm dünya tarafından dehşetle izlenmişti.

Bu trajedi tüm insanlığın olduğu gibi Türkiye'de yaşayan Osetlerin kalbinde de derin bir yara açtı. Türkiye Osetleri Beslan'da katledilen çocuklar için her yıl yaptıkları anmaların ötesinde bu yıl kaybettikleri bu çocukların anısına, Alan Kültür ve Yardım Vakfı'nın öncülüğünde Osetlerin yoğun olduğu Yozgat’ın Poyrazlı, Boyalık ve Karabacak köylerinde ‘Beslan Melekleri Anıt Korusu’nu oluşturup 2500 fidan diktiler.

Tarihe Geçen Katliam

Tarihe Beslan Katliamı olarak geçen bu saldırıyı unutturmamak için Osetya’dan 8 genç sanatçı da, Beslan'da öldürülen çocukların anısına bisikletleriyle 1500 km’lik bir yolculuğa çıktı. Kuzey Osetya’dan yola çıkan grup, Gürcistan üzerinden geçerek Karadeniz sahili boyunca pedal çevirdi ve günlerce süren zorlu bir yolculuğun ardından Yozgat'ın Oset köylerine ulaştılar.

Müzisyen, heykeltraş, ressamlardan oluşan 8 kişilik grup güzergâh boyunca yaptıkları grafitilerle hayatını kaybeden çocukları andı. Bu gruba  destek amaçlı olarak Türkiye'den katılan Serkan Canpolat ve Abdullah İlçin’le yola devam eden sanatçı gençler, Yozgat'ta fidan dikilen Oset köylerini köyleri ziyaret edip, ölen çocukların anısına Poyrazlı köyünde çizimini kendilerinin yaptığı bir anıt çeşmeyi bizzat çalışarak inşa ettiler.

Sanatçı gençler, 29 Temmuz’da Alan Kültür ve Yardım Vakfı’nın, Trump Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirdiği  ‘Oset Kültür Festivali’nde kendilerine verilen plaketle onurlandırıldılar ve salonu tıklım tıklım dolduran Osetler tarafından da büyük alkış aldılar.

 

Sanatçı gençlerin Türkiye yolculuğundan paylaşımlarını görmek için instagram.com/portalvl

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS