Şarküteri Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Şarküteri Ürünleri Nelerdir?

Şarküteri Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Şarküteri Ürünleri Nelerdir?

Şarküteri Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Şarküteri Ürünleri Nelerdir?

Et ve süt ürünü satın almak için kasap veya şarküteri gibi işletmelere gitmek gerekmektedir. Bu tip yerlerde aynı zamanda et üretimi de yapılmaktadır. Şarküterilerde genellikle et ve süt ürünleri satışı yapılmamaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şarküteri Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Şarküteri, et ve et ürünlerinin reyonlarda satıldığı bir işletmedir. Kasaptan farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kasaplarda et üretimi ve satışı aynı anda yapılabilmektedir. Şarküteri ise yalnızca et ve et ürünlerinin satışını yapan bir işletmedir.

Türk Dil Kurumu’na göre hazır et ürünlerinin ve çeşitli mezelerin satıldığı yere şarküteri denmektedir. Bu işletmede et ve et ürünleri satılmaktadır. Et ürünleri olarak salam, sosis, pastırma ve sucuk gibi örnekler verilebilir. Dana, koyun ve kuzu etleri satıldığı gibi hindi etleri de satılmaktadır.

Şarküteri Ürünleri Nelerdir?

Şarküterilerde et ve et ürünlerinin satışı yapılmaktadır. Eti yenen hayvanların yenebilecek bölümleri reyonlarda satışa konulmaktadır. Et ürünleri olarak salam, sosis, pastırma ve sucuk gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler belli miktarlar dahilinde satılmaktadır.

Genel Anlamıyla Şarküteri Ne Demek?

Dünya üzerinde bulunan her ülkede şarküteri işletmeleri bulunmaktadır. Bulundukları yere göre satış ürünlerinin değişikliği de söz konusudur. Örneğin Amerika’da domuz eti yenmektedir. Dolayısıyla şarküterilerinde domuz eti ve domuz etinden yapılmış ürünlerin satışı yapılmaktadır. Bizim ülkemizde ise domuz eti yenmemektedir. Bu da ülkemizdeki şarküterilerin dana, koyun ve kuzu etlerinin satışını yaptığı anlamına gelmektedir. Böylece şarküteri bir işletme olmakla birlikte ülkelere göre et ürünlerinin satışının değişik olduğu anlamına getirmektedir.

Diğer Şarküteri Ürünleri Nelerdir?

Bazı şarküterilerde yalnızca et ve et ürünlerinin satışı yapılmamaktadır. Bu işletmelerde süt ve süt ürünlerinin satışının da yapıldığı bilinmektedir. Süt, peynir çeşitleri ve yumurta gibi ürünler örnek verilebilir. Bunlar dışında hindi ürünlerinin de satıldığı bilinmektedir.