Memurlara 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, son durum ne, kimleri kapsayacak?

Memurlara 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, son durum ne, kimleri kapsayacak?

Memurlara 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, son durum ne, kimleri kapsayacak?

Binlerce kamu çalışanı 3600 ek gösterge ile maaşlarında yaşanacak artış için geri sayıma başladı. Konunun yasalaşmasıyla birlikte hem maaşlar da hem de tazminatlarda artış olacak. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak, son durum ne?

Kapsam ve ücret çalışmaları devam eden 3600 ek göstergede önemli bir aşama kaydedildi. Kapsamında geçtiğimiz yıllara göre daha geniş tutulması beklenirken süreçte önümüzdeki günlerde son aşamaya geçilecek. Teklifin tamamlanmasının ardından da gözler Meclis’te olacak.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK?

Çalıma Bakanı Bilgin CNN TÜRK ekranlarında yaptığı açıklamada "3600 toplu sözleşme maddesi haline getirildi. Bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Geri dönüşü yok artık. Kanun hükmündedir. Bakanlık içinde çalışmalarımızı yaptık.  Esas düzenlemeyi 3600 ek gösterge emekliliklerinde yapıyor. Yıllar içinde daha da artan farklılaşma var. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı bitti. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Kamunun diğer kuruluşlarıyla onlarla müzakere edeceğiz. Meclis'e ilk 6 ay içinde en geç Mayıs-Haziran'da intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak." ifadelerini kullandı.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSAYACAK?

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; yapılan toplantılarda, çalışmanın polis, öğretmen, sağlık çalışanı, kamuda çalışan diğer meslek grupları ve din görevlilerini de kapsayacak şekilde, çerçeve bir yasaya oturtulacağı belirlendi.

SON GÖSTERGE KAÇ OLACAK?

Çalışma, ‘çerçeve yasa’ şeklinde yapılacak ve çok sayıdaki meslek grubundaki kademeleri değiştirecek. Maaş artışı ve kıdeme göre denge getirilecek.

Edinilen bilgiye göre, önce polis ve öğretmenler üzerinden tartışılmaya başlayan 3600 gösterge çalışmasına ilişkin genel çerçeve belirlendi.

Çalışma Bakanlığı’nda yürütülecek olan toplantılar, mayıs ayına kadar sürecek ve çerçeve yasa aynı dönemde TBMM’ye sevk edilecek.

Çalışmanın ana çatısını, çalışanlar arasında ücret ve kıdem dengesinin bozulmaması oluşturduğu belirtildi. Parti kurmaylarının yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Şöyle ki; 3600 gösterge alacak bir personelin çalıştığı kurumda daire başkanının göstergesinin de değişmesi gerekecek. Her ikisini de 3600 yapamazsınız.

Diyelim ki; öğretmene 3600 gösterge veriyorsanız, daire başkanını 3600 göstergede bırakamazsınız. Bu durumda, daire başkanını 4200 gösterge yapacaksınız.

Böylece son gösterge 9 binden 9600’e çıkacak. Her kademede göstergeler artmış olacak. Böylece, TSK personeli ile sivil bürokrasi arasındaki gösterge eşitsizliği de giderilmiş olacak.