Sponge bikini nedir?

Sponge bikini nedir?

Bu yıl 3.sü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İzmir’deydi. Tıp, bilim, sanat, tasarım alanında yerli ve yabancı önemli isimleri buluşturan etkinlikte bir çok yenilikçi, ilginç tasarım vardı. ''Çevrenin Sesine İnovasyonla Kulak Ver'' panelinde tanıtılan "sponge bikini" de bunlardan biri; hem estetik hem de çevre dostu... Pınar Çıtak / Emre Kınacı - CNN Türk

Haber: Pınar Çıtak / Görüntü: Emre Kınacı / CNN TÜRK


Deniz yüzeyindeki kirliliği hapseden ve giyilebilir çevre dostu bir teknoloji olan “sponge bikini” California Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi’nden Prof. Dr. Mihri Özkan’ın 5 yıllık çalışmasının sonunda ortaya çıkmış.


Hem çevre dostu oluşu hem de farklı formuyla “sponge bikini” Roma'da düzenlenen giyilebilir teknolojiler yarışmasında 75 ülke arasında birinci olmuş.


“Sponge bikini” denizlerde çok büyük hacimlerde kirliliği içinde hapsedebiliyor, derinize değmiyor. “Dünyamızı korumak zorundayız” diyen Özkan, bu yenilikçi ürünün nasıl geliştirildiğini şu sözlerle anlatıyor;


“Biz öyle bir malzeme geliştirmek istedik ki, hem suyun derinliklerini temizleyebilsin hem de temizledikten sonra bunu bir şekilde toplayabilelim. Erkekler için sponge suit uygulaması da var. 3D yazıcıyla malzememizi içine koyup giyilebilir bir teknoloji haline getirdik.”


Sponge bikininin prototipi hazır. Ünlü iç çamaşırı markası Victoria's Secret markası sponge bikiniyi kendi kreasyonlarına uygulamak istiyor. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS