Taciz ve şiddete karşı "kız başına"

Taciz ve şiddete karşı "kız başına"

Okulda, evde, sokakta tacize uğrayan kadınlar ile ilgili her gün yeni vakalar ortaya çıkıyor. Fakat genç kadınlar, bu taciz ve şiddet vakalarına karşı bir dayanışma sergiliyorlar. CNN TÜRK Sunucusu Başak Şengül, "kız başına" adıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesini cnnturk.com okurları için yazdı. Projeyle hem tacize uğrayan kadınların ne yapmaları gerektiği hem de tüm çelmelere rağmen hayallerinin peşinden koşup başarıya ulaşan kadınların öyküleri anlatılıyor.

Haberlerde şort giydi diye şiddete uğrayan Ayşegül Hemşire’yi gördükten sonra... 

Yine İstanbul’da şort giydi diye minibüste saldırıya uğrayan üniversite öğrencisi Melisa’yı gördükten sonra… 

Minibüsten sürüklenerek çıkarılıp kaçırılan genç kız Zelal’i gördükten sonra… 

Biliyorum tedirginsin genç arkadaşım. İçinde zaten çöreklenmiş olan endişe daha da büyüdü... 

Biliyorum "Kız başına bunu mu yapacaksın?" diyenlerin de var etrafında… 

Mesela "Kız başına İstanbullarda mı okuyacakmış?", "Kız başına o saatte orada ne işi varmış?" diye soranlar ya da "Sen öyle atlama her şeye kız başına" diyenler... 

Cesaret korkunun ensesindedir

Demeseler de bakışlarında  çınlıyor o cümle öyle değil mi?.. 

Her ne ise o hayal ettiğin yapmak istediğin tereddüt ediyorsun.. 

Bir destek lazım bana dersen sana önerim var. Çünkü senin gibi hisseden çok. O hissettiğin, korku endişe sebebiyle utanma, çekinme ve lütfen sinme, vazgeçme; cesaret korkunun hemen arkasında hemen ensesindedir derler. 

Hem senin gibi genç pırıl pırıl arkadaşların var destek olmak için.  

Nerede mi? Kizbasina.com’da 

Cnnturk.com’a ilk yazımı ben de  onlar için ve onlar sebebiyle yazıyorum; daha çok bilinsinler, siz de öğrenin diye. 

Yaşanmış hikayeler anlatılıyor

Kızbaşına projesi, Facebook’un uluslararası olarak başlattığı bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında ODTÜ’lü gençler tarafından yürütülüyor. Temel hedefleri kadına yönelik şiddet, taciz ve nefret söylemini azaltmak ve bunlara karşı farkındalık oluşturabilmek. Sosyal medyada girişimlerde bulunup etkinlikler düzenliyorlar. Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarında aktif olarak faaliyetteler. 

10 kişilik ekipte 4 erkek öğrenci de var. Danışmanları Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim üyesi olan Yeşim Çaplı. 

Proje yaşanmış hikayelerden besleniyor. Sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında benzeri durumda olanlara örnek olması için gerçek hikayeler var. Tacize uğrayanları ne yapmaları gerektiği konusunda yönlendiriyorlar.  

Sadece mağdurların değil, tüm çelmelere rağmen hayallerinin peşinden koşup başarıya ulaşan kadınların da öykülerini anlatıyorlar. İlham verici hikayeleri sizlere taşıyorlar.  

Ekip lideri Melike Bal "Yurtdışında okurken benzeri projelerde çalışmıştım. Projeyi duyunca hemen dahil olmak istedim. Kendi ülkemin insanları; genç kızlar ve kadınlar için çalışacak olmak beni heyecanlandırdı" diyor. 

Melike, "Henüz kısa bir süre oldu ama çok hızlı geri dönüşler almaya başladık; #kızbaşına etiketiyle fotoğraf göndermelerini istedik, sosyal medyada genç kızlardan ve kadınlardan 2 günde patladı" diye anlatıyor. Gelen paylaşımlarda sanayide çalışanların da torna tezgahı başındakilerin de inşaat mühendislerinin de fotoğrafları var. Yani toplumda genelde erkeklerin daha çok yaptığı işlerin başındaki kadınlardan ve genç kızlardan gelen kareler. 

Tıpkı bunlar gibi: 

 

#kızbaşına aktivist de olursun, yurt dışına da gidersin, eylem de yaparsın! Hiçbir şey engel olamaz! @byznl_ e teşekkür ederiz.

Kız B💃şına (@kiz_basina)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

#kızbaşına yapabilirsin! @didem_ercmnt ve @deniz.ercument e teşekkür ederiz.

Kız B💃şına (@kiz_basina)'in paylaştığı bir gönderi ()

Kizbasina.com “gönüllü eczaneler" arıyor 

Projenin önemli bir hedefi daha var o da eczanelere ulaşabilmek. Çünkü tacize ya da şiddete uğrayan kadınlar çoğunlukla bunu söyleyemiyor, yardım isteyemiyor ve ne yapacağını bilmiyor. Eşlerinden, çocuklarından, babalarından gördükleri şiddete sessiz kalıp bir gün geçmesini bekliyorlar. Kadınlar kendi bedenleriyle alakalı toplumun “ayıp” ve “günah” kabul ettiği soruları yalnızca eczanelere sorabiliyor. Vücudundaki morluklarına merhem arayandan tutun da cinsel tacize maruz kalıp düşük yapmak için ilaç alana kadar her mağdurun ilk gittiği yer eczane. 

Kız Başına Projesi ekibinin eczanelerde dağıtılmak üzere hazırladıkları bir broşür var. Bu broşür şiddete ve tacize uğrayan kadınlara yol gösteriyor; ne yapacaklarını anlatıyor; başvurmaları gereken kurumların ve destek hatlarının listesini veriyor. 

Ekip, broşürü dağıtmak isteyen gönüllü eczanelerin kendileri ile temasa geçmelerini bekliyor. (Broşürü kizbaşina@gmail.com adresinden isteyebilirsiniz)  

Şiddet ve taciz konusunda farkındalık bilinç artsın mağdurlar destek bulsun, susmasın diyorsanız siz de ‘kizbasina.com’u ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edip gençlerin projesine destek verin. 

İşte linkler: 

www.facebook.com/kizbasina06
www.twitter.com/kiz_basina
www.instagram.com/kiz_basina
www.kizbasina.com

 

#kızbaşına balon ucurabilirsin! @sureyyakaragoz e teşekkür ederiz.

Kız B💃şına (@kiz_basina)'in paylaştığı bir gönderi ()

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS