Talak Nedir? İslam'da Boşanma Şartları Ve Sebepleri Nelerdir?

Talak Nedir? İslam'da Boşanma Şartları Ve Sebepleri Nelerdir?

Talak Nedir? İslam'da Boşanma Şartları Ve Sebepleri Nelerdir?

Talak kelimesi Arapça kökenli olan bir kelimedir ve Türkçeye de Arapçadan geçmiş olan bir sözcüktür. Talak kelimesinin anlamına bakıldığında, erkeğin boşanma hakkı manasında kullanılır. Bununla birlikte evliliğin ya da nikâhın bitmesi manasına gelen İslam bir terimdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Talak Nedir?

Talak kelimesi sözlük anlamı itibari ile “serbest kalmak ya da bağından kurtulmak” şeklindeki anlamlara sahiptir. Talak sözcüğünün fıkıh terimi olacak şekildeki ifadesi ise belirli lafızlar ile nikâhın bozulması durumunu ifade eder.

Talak Kelimesinin Kapsamı Nedir?

Talak kurallarının kapsamı, büyük nitelikteki İslam ekolleri arasında değişiklik gösterir. Bu durumlar arasında ise en önemli olan Şii ve Sünni olan Müslümanların talakları birbirlerinden farklı olmaktadır.

Sünni olan uygulamasında, hiçbir tanığa gerek kalmaksızın üç talak aracılığı ile nikâhı sonlandırabilmek için erkeğe izin verilmektedir. Şii ekole bakıldığında ise üç tane talakın İslam öncesindeki döneme ait olan bir uygulama olduğunu, bununla birlikte İslam peygamberi olan Hz Muhammed tarafından yasak edildiğini, Ömer tarafından yeniden getirildiğini ve bu sebeple haram olduğunu savunur.

İslam İçerisinde Boşanmanın Şartları Nelerdir?

Çitler arasında problemlerin çıkması mümkündür. Bu durumda İslam'a göre ilk yapılması gerekli olan; bu problemlerin halledilmesidir. Bunun dışında bu problemlerin çözülmesinin imkansız hale gelmesi durumunda kötü bir gidişata sahip olan bir evlilik hem bireylere hem de topluma zarar şeklinde geri dönecektir.

İslam dini bu zararın giderilmesini tavsiye etmiştir. Zira iki şer içinden ehven olan tercih edilmektedir. İşte bu nedenle İslam dini bu türdeki felaketlerin önüne geçilebilmesi için boşanmaya izin vermiştir. Bunun dışında İslam dininde boşanmanın hükmü kapsamında bir yuvanın dağılmasına sebep olan kişinin bu yapmış olduğu durum nedeni ile büyük günah bir günah işlediği belirtilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ise bu konu hakkında ''Allah katında helali açıdan en sevimsiz olanı boşanmadır.''