Tarihte bugün: 14 ocak

Tarihte bugün: 14 ocak

Tarihte bugün: 14 ocak

Türk sanat müziği sanatçısı Safiye Ayla, 1998'de tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Cumhuriyet döneminin en tanınmış kadın yorumcularından olan Safiye Ayla, 1907'de İstanbul'da doğdu. Müziğe küçük yaşta piyano çalarak başladı, Bursa Kız Muallim Mektebi'ni bitirdi ve Beyoğlu'nda ilkokul öğretmenliğine atandı.
 
Eyyubi Mustafa Sunar'dan müzik dersleri alan Ayla, Darüttalim Musiki Heyeti'nin konserlerine katıldıktan bir süre sonra öğretmenlikten ayrıldı ve gazinolarda çalışmaya başladı.
 
Yesari Asım, Hafız Ahmet Irsoy, Selahattin Pınar, Saadettin Kaynak ve Udi Nevres Bey'den yararlandı. 1932'de İstanbul Vali Muavini Nuri Bey’in evinde verilen bir davette, Atatürk’ün huzurunda ilk kez şarkı söyledi ve en beğendiği seslerden biri oldu.
 
1950’de besteci Şeref Muhittin Targan ile evlendi. Başta, açılışından itibaren İstanbul Radyosu olmak üzere Türkiye radyolarında sayısız konser verdi, 500'den fazla plak doldurdu. Büyük beğeni toplayan sesiyle ünü yurt sınırlarının aştı.
 
Sesini geniş dinleyici kitlelerine duyurabilen kadın okuyucuların en ünlüsü olan Safiye Ayla'nın dönemin diğer kadın okuyucularınkinden ayrı, kendine özgü bir okuyuş tarzı vardı. Okuyuşuna yansıyan Batı müziği beğenisi bu tavrın belirgin bir özelliğidir.
 
Ölçüye uyarak, iyi bir diksiyonla, düzgün, aynı zamanda da coşkun, çekici bir tavırla okurdu. Sesindeki pürüzsüz akış en tiz perdelerde bile kaybolmazdı.
 
Zamanın gözde şarkılarıyla fantezilerini olduğu kadar, Rumeli türküleriyle klasik örnekleri de içine alan repertuvarlarıyla geniş bir dinleyici kesimince çok sevilmiş, beğenilmişti.
 
'Seninle doğan güldür bu gönül' ve 'Aşk yaprağına konarak koza öresim gelir' adlı iki de bestesi bulunan Safiye Ayla, 1942'de Rey kardeşlerin 'Alabanda' revüsünde Kraliçe Mimoza rolündeki başarısıyla yetenekli bir oyuncu olduğunu da kanıtladı.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1923: Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, İzmir'de öldü.
1923: Londra-New York arası ilk telefon görüşmesi yapıldı.
1953: Josip Broz Tito, Yugoslavya Devlet Başkanı oldu.
1963: Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle, İngiltere'nin Ortak Pazar'a girmesini reddetti.
1990: Eski Milli kaleci ve işadamı Sabri Dino, Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar etti.
1996: Besteci Onno Tunç, Bursa'dan İstanbul'a gelirken tek motorlu uçağının Armutlu Bozburun'da düşmesi sonucu hayatını kaybetti.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
1 ocak
2 ocak
3 ocak
4 ocak
5 ocak
6 ocak
7 ocak
8 ocak
9 ocak
10 ocak
11 ocak
12 ocak
13 ocak