Tarihte bugün: 3 aralık

Tarihte bugün: 3 aralık

Tarihte bugün: 3 aralık

İnsandan insana ilk kalp nakli ameliyatı, Güney Afrikalı kalp cerrahı Dr. Christian Barnard tarafından 1967'de Cape Town'da yapıldı.

'Modern tıbbın en yüksek başarısı' olarak nitelenen ameliyattan 18 gün sonra hasta zatürreden hayatını kaybetti.
 
Yabancı kalbin reddinin önlenmesi için kullanılan ilaçların hastayı infeksiyona duyarlı hale getirdiği ortaya çıktı.
 
Dr. Barnard'ın kalp nakli yaptığı hasta, artık tedavi imkanı kalmamış 55 yaşındaki Güney Afrikalı bir bakkal olan Louis Washkansky'di.
 
Washkansky'e geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanan ve ölmek üzereyken hastaneye getirilen Denise Darvall’ın kalbi nakledildi.
 
Groote Schuur Hastanesi’nde, 20 cerrahtan oluşan ekiple yapılan ameliyat, Dr. Barnard’a uluslararası bir şöhret ve birçok tıp ödülü getirdi.
 
Ancak birden tüm dünyanın ilgi odağı olmak Barnard ve ekibi için sıradışı bir durumdu. Zira, Barnard bu konuyla ilgili şikayetini daha sonra, “ilk ameliyatla ilgili en büyük zorluğumuz bu oldu. İlgi ve sorularla uğraşmak” sözleriyle dile getirecekti.
 
Dr. Barnard kalp naklinin 30'uncu yıldönümünde Associated Press'e verdiği bir başka demeçte de, “ilk kalp nakli ameliyatını büyük bir olay diye görmemiştik gerçekten. Hatta ameliyatı yaptığımız o gece, ameliyatın fotoğrafını bile çekmemiştik” diyecekti.
 
1983’te eklem iltihabı nedeniyle ameliyat yapmayı bırakan Dr. Barnard, 2001 yılında (79 yaşındayken) tatilini geçirdiği Güney Kıbrıs’ın Baf kenti yakınlarındaki bir otelde astım krizi geçirerek, hayatını kaybetti.
 
Üç evlilik yapan ve altı çocuk babası olan Barnard, ölümle ilgili olarak şöyle demişti:

“Yolun sonunda olduğunu bilen için bunu kabullenmek zor değildir. Bir aslan size saldırırsa önünüzde timsahlarla dolu bir göle 'karşıya geçerim' umuduyla atlarsınız, ama aslan ortada yokken...”

Kalp naklinin yaygınlaşması
 
Dr. Barnard ve ekibinin yaptığı ameliyatın ardından, dünyanın çeşitli yerlerinde bu tür operasyonlar yapılmaya başladı. Ancak sonuçlar pek de iç açıcı türden değildi. Birçok hasta bu ameliyatlar sonucu kaybedilince tepkiler de başladı.
 
Kalp naklinin 'daha tehlikesiz' bir hal alması ise, Shumway’in çalışmaları ve Cyclosprine ile reddedilmenin kontrolü sayesinde 1980'lerde mümkün oldu. 
 
Görev yapamayacak kadar hasta ve bedene zararlı hale gelen kalbin yerine yenisini koyarak fonksiyonel bir yaşam sağlamak amacıyla yapılan kalp nakli, verici ve alıcı uyumunun sağlanması, verici bulabilme olanaklarının genişletilmesi, kalp - akciğer transplantasyonunun geçerli hale gelmesiyle yaygınlaştı.
 
Bugün kalp naklinde Lower ve Shumway'in tanımladığı ortotopik kalp nakli tekniği, standart cerrahi tekniği olarak uygulanıyor.
 
Türkiye'de kalp nakli
 
1967 yılında Dr. Christian Barnard ilk kalp nakli ameliyatını yaptıktan bir yıl sonra Dr. Kemal Bayazıt Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde, iki gün sonra da Dr. Siyami Ersek İstanbul Göğüs Cerrahisi Merkezi'nde iki başarılı kalp nakli gerçekleştirdi.
 
Türkiye’de ameliyattan sonra hastanın uzun süre yaşadığı ilk kalp nakli ise, Koşuyolu Hastanesi'nde Dr. Yakut ve Dr. Ömer Bayazıt tarafından 1989 yılında yapıldı.

Günün diğer önemli gelişmeleri:
 
1574: Sultan II. Selim öldü.
1918: I. Dünya Savaşı'ndan sonra Londra'da yapılan Müttefik Kongresi sona erdi; Almanya'nın savaş tazminatı ödemesine karar verildi.
1923: Teşkilatı Esasiye Encümeni yeni anayasayı görüşmeye başladı.
1932: Şair Samih Rıfat öldü.
1934: Dini kisvelerle ilgili yasaklar öngören Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun kabul edildi. 
1942: Zonguldak'ta bir maden ocağındaki kazada 63 işçi öldü.
1956: Ankara'da Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri dersleri boykot etti.
1956: İngiltere ve Fransa Süveyş'ten çekileceklerini açıkladılar.
1959: Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu. 
1971: Prof. Dr. Mümtaz Soysal 6 yıl 8 ay hapse mahkum edildi.
1971: Pakistan-Hindistan Savaşı başladı.
1981: Bülent Ecevit, dört aylık hapis cezasını çekmek üzere Ankara Merkez Kapalı Cezaevine konuldu.
1989: Malta'da bir araya gelen ABD Başkanı George Bush ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, 'soğuk savaş'ın bittiğini resmen ilan ettiler.
1994: Şair Orhan Şaik Gökyay İstanbul'da öldü.
1999: Bakanlar Kurulu, Bolu'ya bağlı Düzce ilçesinin il, Kaynaşlı ve Derince beldelerinin de Düzce'ye bağlı ilçe yapılmasına karar verdi.
2003: Türk-İş'in 19. Genel Kurulunda Genel Başkanlığa Salih Kılıç seçildi.

Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
1 aralık
2 aralık