Turist çekmek için 64 yaşında paraşütle atladı

Erzurum'un Uzundere ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki Bingöl, coğrafi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ilçeyi tanıtmak ve gençlere örnek olmak amacıyla 2 bin 300 metreden yamaç paraşütü ile atladı.Erzurum'da ekstrem sporlarla turizmde ivme kazanmaya hazırlanan ve Uluslararası Sakin Kentler Birliğince (Cittaslow) Türkiye'nin on birinci sakin kenti seçilen Uzundere, yüksek sıradağları sayesinde paraşütle atlama (base jumping) ve iple atlama (rope jumping) sporcularının yeni gözdesi oldu.
Tortum Gölü'nü çevreleyen sıradağlarda atlama alanı belirleyen ekstrem sporcuları, 2 bin 300 metre yükseklikte isteyenlere atlayış yapmayı öğretirken yörenin turizm potansiyeline de katkı sağlıyor.

Uzman sporcuların kontrolünde ilk defa yamaç paraşütü yapan vatandaşlar, atlayışın verdiği korku ve heyecanla manzarayı havadan seyretmenin ayrılacağını yaşıyor.

Bu heyecana ortak olanlardan 64 yaşındaki Halil İbrahim Bingöl de ilerleyen yaşına rağmen ilçenin tanıtımına katkı sunmak ve gençlere örnek olmak için yamaç paraşütü sporcusu Ferdi Toy nezaretinde, yamaç paraşütü ile 2 bin 300 metreden atlayış yaptı.

Bu davranışıyla gençlere cesaret veren Bingöl, yıllardır yaşadığı ilçenin ve Tortum Gölü'nün eşsiz manzarasını havadan görmenin mutluluğunu yaşadı. Halil İbrahim Bingöl, ilerleyen yaşına rağmen gençlerin yanında atlayış yapmanın farklı bir duygu olduğunu söyledi.

Bingöl, hayatında ilk defa böyle bir sporu tecrübe ettiğini anlatarak, "Uçakta bundan daha fazla zorlanıyordum. Havanın da güzel olması nedeniyle istediğimiz kadar yükseldik alçaldık ve yarım saat havada gezdik. Çok güzel duygular yaşadım ve hiç heyecanlanmadım. İçimde ürperti olmadı ve imkanım olduğu müddetçe atlayış yapacağım" diye konuştu.
Bingöl, havadayken aşağıdaki arkadaşlarını görünce farklı duygular yaşadığını ifade ederek, "Genç olmak isterdim, belki bu işe daha erken başlardım. Gençlere yamaç paraşütünü tavsiye ediyorum" dedi.
Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, ilçedeki turizm potansiyelini ve turist sayısını artırmak amacıyla doğa sporlarını çeşitlendirmek istediklerini söyledi.

Atlayışların uzman sporcular eşliğinde yapıldığını belirten Özsoy, "Dünyada birkaç ülkede bu tür sporların yapıldığı vadiler var ancak uzmanlar, bu bölgelerde yaptıkları sportif faaliyetler ve geziler sonucunda, ekstrem sporların yapılacağı en iyi destinasyon alanının Uzundere Vadisi olduğunu söylüyor" ifadesini kullandı.

Özsoy, ilçeye gelen turistlerin daha hareketli zaman geçirmeleri ve ilçeye tekrar gelmelerini sağlamak için çalıştıklarını aktararak şöyle konuştu:

"İlçemizde turizminin çeşitlendirilmesi ve turistlerin daha çok burada kalması için programlar yapıyoruz. Bu sporların yapılacağı rotaları belirleyip ilçemizi uluslararası parkur haline getirmeye çalışıyoruz. Bu sporları yöre halkının da bilmesini ve turistlere öğretmesini istiyoruz. Böylece hem ilçemize gelen turist sayısını hem de sportif aktiviteleri artırmış olacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS