Türkiye’de 5 bin 293 kişi 100 yaşın üzerinde

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Coşkun Gürboğa, Türkiye'de 100 yaş ve üzerinde 5 bin 293 kişinin bulunduğunu açıkladı.Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Coşkun Gürboğa, Türkiye'de 100 yaş ve üzerinde 5 bin 293 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Yaşlılık 2015 istatistiklerine göre 65 ve üstü nüfusun 6 milyon 495 bin 239 kişi olduğunu belirten Gürboğa, “Yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki oranı 2014 yılında yüzde 8 iken 2015 yılında yüzde 8,2'ye yükseldi.

Yaşlı nüfusun yüzde 43,8'ini erkekler, yüzde 56,2'sini kadın nüfusu oluşturmakta.

Dünyada yüzde 8,5'lik oran yaşlı

Dünya nüfusunun 2015 yılında yüzde 8,5'ini yaşlı nüfus oluşturdu. En yüksek yaşlı oranına sahip ilk üç ülke sırasıyla yüzde 30,4 ile Monako, yüzde 26,6 ile Japonya ve yüzde 21,5 ile Almanya olmuştur. Türkiye bu sıralamada 167 ülke arasında 66. sırada yer alıyor" diye konuştu.

Türkiye çapında yaşlılara yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetlerindeki çalışmalarıyla bu güne kadar hiçbir yaşlıyı açıkta bırakmadıklarını belirten Coşkun Gürboğa, “Sırada bekleyen yaşlılarımız olmasına rağmen tesislerimizde bugün itibariyle 540 yatak boş. Özel yaşlı bakım evleri ise yüzde 60 kapasiteyle çalışıyor” dedi.

Daha önceleri yeteri kadar huzurevi yaşlı bakım rehabilitasyon merkezinin bulunmadığını kaydeden Gürboğa, “Şu an yatırımda 33 tane huzurevi yaşlı bakım rehabilitasyon merkezimiz bulunuyor.

Toplamda da devlete bağlı olarak faaliyet gösteren 132 huzurevi yaşlı bakım rehabilitasyon merkezleriyle hizmet vermekteyiz” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS