Türkiye'de can dostlar arasında popüler ırk: Morkie

Türkiye'de can dostlar arasında popüler ırk: Morkie

Türkiye'de can dostlar arasında popüler ırk: Morkie

Evlerde beslenmesi kolay bir ırk olan Morkie artık Türkiye'de de yetiştiriliyor. Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy Morkie hakkında bilgi verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Paksoy, "Yakın zamanda Amerika'da ortaya çıkan dizayn ırk akımının en önemli ve değerli temsilcilerinden biri olan Morkileri değerli yapan özellikler oldukça fazla. Evde yalnız kalabilmesi, çok fazla havlamaması, tuvaletini ped'e yapmaya olan doğuştan gelen yatkınlıkları, sağlık sorunlarını benzer ırklara nazaran çok daha az yaşamaları bunlardan sadece birkaçı. Boyut olarak da farklılıklar gösteren Morkie'lerin "Köpeğimi ben bütün gün kucağımdan indirmem bu yüzden taşıyabilmek adına çok küçük kalacak bir köpek istiyorum" diyenler için yetişkin hali 1,5 kg olanından "Evde yaramaz çocuklarım var kucaklarından düşerse bir zarar görmesin" diyen aileler için 6-7-8 kg. olanına kadar çeşitli boy standartları var.

"ALERJİK BÜNYELER BESLEYEBİLİR"

Çok nadir ırklarda bulunan tüy dökmeme, koku yapmama özellikleri titiz ev hanımları için bulunmaz bir nimet olarak nitelendirilirken anti alerjik özelliğiyle de öne çıkıyor.

Son olarak da köpek beslemenin bizlere getirdiği en büyük sorumluluk olarak bilinen köpeğinizi günde en az iki kere dolaştırma zorunluluğuna gerek duymaması orta enerjili ve boyutlarının küçük olması sebebiyle enerjisini evde rahatça atabilmesi iş temposu yoğun olan hayvan severler için son noktayı koyuyor. " dedi.