Türkiye'nin en ilginç hayvanları

  1. Yaşam
Türkiye'nin en ilginç hayvanları

Kiminin iki kadası kiminin 5 bacağı var. İşte Türkiye'de dünyaya gelmiş en enteresan hayvanlar...Bartın'da kurulan foto kapan ile ilk kez ağaç sansarı görüntülendi.
Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Kaan Özkazanç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bartın Üniversitesince oluşturulan "Memeli Hayvanların Popülasyon Ekolojilerinin Belirlenmesi" projesi kapsamında, yaban hayatı görüntüleme çalışmalarını 15 foto kapan ile sürdürdüklerini söyledi.
Denizli'nin Pamukkale ilçesinde beş ayaklı dünyaya gelen kuzuyu görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor.
Belenardıç Mahallesi'nde yaşayan Ömer Özgül'e ait koyunlardan biri beş ayaklı ve kuyruğu olmayan kuzu dünyaya getirdi.
Köylülerin ve çocukların ilgi odağı olan kuzuya 'Çapar' adını veren Özgül, yaptığı açıklamada, 15 senedir çobanlık yaptığını, kuyruğu olmayan kuzu gördüğünü ama ilk defa 5 ayaklı bir kuzunun doğumuna şahit olduğunu söyledi.
Kuzunun doğumunda sıkıntılar yaşandığını belirten Özgül, doğduğunda kuzunun 5 ayaklı olduğunu gördüğünde çok şaşırdığını anlattı. Özgül, şöyle devam etti: "Kuzunun ayağı yamuk ve kuyruğu yok. Beş ayağı var, 5'inci ayak çatal. Dün bu şekilde doğdu. Doğumunda yardımcı oldum. Koyun doğum yapamıyordu, öğleyin başlamıştı sancısı. Koyuna yardımcı oldum. Akşamüstü de doğdu. Ben ikinci yavrunun ağayı sandım. O anda bir baktım çatal ayak."
Doğumdan sonra veterineri aradığını aktaran Özgül, "Durumu anlattım, 'Kuzunun yaşama şansı var' deyince veteriner 'Sen ayağını kesme veterinere getir. Arkadaş kessin' dedi. Hayvan hastanesine götürdüm. Onlar da 'Zayıf, biraz daha beklesinler' dedi. O yüzden gelişsin diye geri getirdim, kestirmedim." diye konuştu.
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde dünyaya gelen 6 bacaklı buzağı görenleri hayretler içinde bırakıyor.Yaklaşık 1,5 ay önce dünyaya gelen 6 bacaklı buzağıyı duyanlar, küçük buzağıyı görmek için mezraya akın ediyor.
Buzağının sahibi 10 çocuk babası Abdürrezak Çalışkan doğum yapan ineğin önce ikiz buzağı dünyaya getireceğini zannettiklerini kaydetti.
İnceleme yapılması beklenen buzağının boynundan sarkan 2 ayağın, gelişemeyen ikinci bir buzağının ayağı olabileceği tahmin ediliyor.
10 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde Yunus Hasırcı isimli vatandaşın evinde beslediği tavuk penguen gibi yürümeye başlayınca ilgi odağı oldu. 10 civciv birlikte büyürken, içlerinden biri ağustos ayından bu yana penguen gibi yürümeye başladı.
11 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Tavuğun farklı yürüdüğünü görünce şaşırdığını söyleyen Yunus Hasırcı, "Evimde tavuk yetiştirerek hem etinden hem de yumurtasından yararlanıyorum. Mayıs ayında tavuklarımdan biri gurk oldu. Tavuğun altına on yumurta bıraktım.
12 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
21 gün sonra civcivler çıktı. İçlerinden biri geçen ağustos ayından bu yana penguen gibi yürümeye başladı. Yiyeceklerini normal yemekte ancak yürümesi penguen gibi hayret ettim" dedi.Penguen yürüyüşlü tavuk görenlerin ilgisini çekmeye başladı.
13 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
14 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Burdur’un Menderes Mahallesi’nde yaşayan 68 yaşındaki emekli Ruhi Vurgun’un Kurban Bayramı için aldığı 4 boynuzlu kurbanlık görenleri şaşırttı.
15 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Aldığı kurbanlığının dört boynuzu olmasını yadırgamadığını dile getiren Ruhi Vurgun, komşularının kurbanlığı görünce şaşırdıklarını söyledi.
16 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Komşularım, ’Niye bunun 4 tane boynuzu var?’ dedi. Ben de, ’Allah tarafından böyle yaratılmış’ dedim. Koyunları tanesini 230 TL’ye aldım. Kurban Bayramı’nda da keseceğim" diye konuştu.
17 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Öte yandan dört boynuzlu kurbanlığın Kurban Bayramı’nda kesilebileceğini belirten Burdur Müftüsü Hıdır Bayrak, iki boynuz fazlalığının bir önemi olmadığını söyledi.
18 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Ankara'da Mogan Gölü'nde balıkçıların oltasına takılan otçul pirana cinsinden balık türü takıldı. Mogan Gölü’nde yakalanan ve zararsız olduğu belirtilen Akvaryum Pirana balığı, balıkçıları da hayrete düşürdü.Okan Köksal ve Erhan Ekici adlı balıkçılar, sabah saatlerinde tekne ile Mogan Gölü’ne balık avına çıktıklarını belirttiler. Balıkçılar, "Gölden genellikle Turna ve Sazan balığı tutuyoruz. İlk defa oltamıza değişik bir balık türü geldi.
19 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Yakaladığımız balığı merak ettik ve hemen akvaryumculara ve balık satanlara götürdük.
20 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Onlar da Pirana balığı olduğunu söylediler. Çok şaşırıp, bizi ısırır düşüncesiyle korktuk. Ayrıca daha önceleri de Mogan Gölü’nde bu tür balıktan yakalandığını söyledi.
21 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Elazığ'da akvaryumda çift başlı olarak dünyaya gelen sarı prenses cinsi balık görenlerin ilgisini çekiyor.
22 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ruçhen Keçeci, doğal yaşam ortamları Afrika'da bulunan Malawi Gölü'nün Nhkata Körfezi olan sarı prenses cinsi balığı akvaryumunda büyütüyor.
23 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Keçeci, çift başlı hemcinslerinin 3 ay gibi kısa sürede ölmesine rağmen 4 yaşına ve 5 santimetre uzunluğuna ulaşan balığına gözü gibi bakıyor.
24 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Kırıkkale'de yaban hayvanlarının envanterinin çıkarılması için ormanlık alana yerleştirilen fotokapanlarla tespit edilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yaban kedisi (Felis silvestris), ilk kez fotoğraflandı.Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl başlatılan fotokapan projesiyle büyük memelilerin tespiti ve popülasyonlarının belirlenmesiyle ilgili çalışma yürüttüklerini ve kentteki ormanlık alanlara 15 fotokapan yerleştirdiklerini hatırlattı.
25 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Fotokapanlarla özelikle Anadolu'da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan yaban kedisi, vaşak ve su samurunun yanı sıra, kurt, tilki, çakal, porsuk, sansar, ayı ve domuz gibi hayvanları tespit ettiklerini belirten Albayrak, şu bilgileri verdi:
26 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
"Çalışma kapsamında ilk kez yaban kedisi görüntüledik. Yaban kedisi, kedigiller ailesinin en küçük temsilcisidir. Bugünkü ev kedisinin atasıdır. Genetik yatkınlığı nedeniyle insanoğlu kedigillerden sadece bu türü evcilleştirilmiştir. Yaban kedisi ormanlık alanları daha çok sever. Hafif soluk siyah ve gri karışımı desenleriyle karakterize olan bu tür, ev kedisine göre daha yüksektir.
27 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Bazen az da olsa kulak uçlarında kıl demeti olabilir. Küçük tavşan, fare ve kuş gibi hayvanları avlar.
28 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Bazen kümes hayvanları için yerleşim birimlerine kadar sokulur. Derisi kürkçülükte kullanıldığından eskiden çok avlanmış ve sayıları giderek azalmıştır. Bugün Türkiye'de parçalı bir yayılışa sahiptir. Umuyoruz ki bu tür koruma programları içinde mevcut durumunu muhafaza eder."
29 / 29
Türkiye'nin en ilginç hayvanları
Albayrak, görüntülenen yaban hayvanlarının av baskısına rağmen kentteki ekosistemin henüz bozulmadığının işareti olduğunu sözlerine ekledi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS