Ürgüp'te 'köpek tekmeleme' infial yarattı, belediye yalanladı

Ürgüp'te 'köpek tekmeleme' infial yarattı, belediye yalanladı

Neevşehir'in Ürgüp İlçesi'nde barınağa götürülen yavru köpeklerin tekmelenerek öldürüldüğü haberi ve görüntüler, sosyal medyada hayvan severlerin infialine neden oldu. Tepkiler karşısında açıklama yapan Ürgüp Belediyesi olayı yalanladı, "Hayvan sever dostlarımıza duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ediyor, kendilerini bakımevimize davet ediyoruz" dedi. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ise konuyla ilgili iki taşeron çalışanın açığa alındığını ve soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Sosyal medyada 'Ürgüp Belediyesi köpekleri katlediyor' başlığı altında fotoğraflarla yapılan paylaşım, hayvan severleri ayağa kaldırdı. Nevşehir plakalı Ürgüp Belediyesi'ne ait kamyonet, araçtan indirilen köpekler ve köpekleri tekmeledikleri iddia edilen görevlilerinin görünmesi üzerine, sosyal medyada Ürgüp Belediyesi'ne tepki yağdı.

Belediye açıklama yaptı

Ürgüp Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, olayın gerçek dışı ve belediyeyi karalamaya yönelik olduğu ileri sürüldü. Açıklamada, geçen eylül ayında hayvanların doğal ortama bırakılması sırasında çekilen görüntüler kesilerek hayvanlar sanki tekmeleniyormuş gibi gösterilen görüntülerin sosyal medyaya servis edildiği belirtilerek şöyle denildi:"Olayda konu edilen görüntü ve fotoğraflar, hayvanları doğal ortamlarına bırakma esnasında, bir zamanlar bu görevde bulunan ve artık belediyede çalışmayan kimliği bilinen bir şahıs tarafından işten çıkarılmasını bahane ederek (kendi açısından) görüntünün tamamı kullanılmadan sanki hayvan tekmeleniyormuş gibi bir anı kesilerek servis edilen bir görüntü olup, tamamen haksız ve gerçek dışıdır. 2015 yılı Eylül ayı içerisinde gerçekleştiği tespit edilen bu olayla ilgili personeller bu görevi sürdürmemekte olup, belediyemiz tarafından soruşturma başlatılmıştır.

"Ürgüp Belediyesi açıklamasında hayvan severler Ürgüp'e davet edilerek, "Hayvan sever dostlarımıza konuya duyarlılıkları nedeniyle ayrıca teşekkür ediyor, kendilerini bakımevimize ve Ürgüp'ümüze davet ediyoruz" denildi. Açıklamada bakımeviyle ilgili şu bilgiler verildi:"Belediyemiz, hayvanlarımızı koruma amacı ile büyük fedakarlıklar göstererek Erciyes Üniversitesi Veteriner Hekimliği mezunu, aynı zamanda hayvan sever Havva Sülün ve 4 personelimizle çalışmalarını başarıyla yürütmektedirler. Kaldı ki ülkemizin çeşitli illerinden gelerek çalışmalarımızı yerinde gören hayvan sever dernekleri Belediyemizin bu çalışmalarını beğeniyle takip etmektedirler."

Ürgüp Belediye Başkanı: İki çalışanı açığa aldık

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, sokak köpeklerine kötü muamele iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda görülen 2 taşeron çalışanı açığa aldıklarını, soruşturmanın sonucunu kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 taşeron personelin sosyal medyada köpeklere işkence ettiklerine dair fotoğrafların yayınlandığını belirterek, olayı en ince ayrıntısına kadar araştırarak, neticeyi şeffaflık ilkesi gereğince kamuoyuyla paylaşacaklarını aktardı.

İlçedeki başıboş sokak hayvanları için lojistik ve personel konusunda belediyenin desteklediği bir barınağın olduğunu dile getiren Yıldız, görevlilerce ilçe merkezinden alınan sokak köpeklerinin standartları yüksek barınaklara yerleştirildiğini söyledi.

Sosyal medyada hızla yayılan fotoğraflardaki manzaranın kendilerini çok üzdüğünü dile getiren Yıldız, soruşturma sırasında farklı yer ve zamanlardaki fotoğrafların bir araya getirilmiş olabileceği veya montaj olabileceği ihtimallerinin de araştırılacağını kaydetti.

"Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda görülen 2 taşeron çalışanı açığa aldık. Başlatılan soruşturma durumun ne olduğunu ortaya çıkaracak. Elde edilen bilgi ve bulgular kamuoyuyla paylaşılacak." diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Ürgüp, Nevşehir’in en büyük ilçesi ve nüfusu 20 binden fazladır. Çevresinde ise 21 köy ile bazı beldeler var. Çevreden getirilip Ürgüp’e bırakılan sokak hayvanları turizmin yoğun yaşandığı bir ilçe olunması nedeniyle bizim için sorunlara neden oluyordu. Bir hayırseverin adımıyla ilçemize güzel bir hayvan barınağı yapıldı. Belediye olarak lojistik ve personel desteği veriyoruz. Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde yayılan görüntüler kabul edilmesi mümkün olmayan türden. Bu duruma kamuoyu ne kadar üzüldüyse biz de en az o kadar üzüldük. Çünkü bizim anlayışımızda canlı yaşatılmalıdır. Bizim bu hayvanları yok etme gibi düşüncemiz olamaz, bu vicdansızlıktır. Hukuk her şeyi ortaya çıkaracaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS