VHKİ Nedir, Ne İş Yapar? VHKİ Nasıl Olunur, Görevleri Nelerdir?

VHKİ Nedir, Ne İş Yapar? VHKİ Nasıl Olunur, Görevleri Nelerdir?

Üniversiteden mezun olanlar hayatına yeni bir meslek ile idame ettirmek isteyen kişilerin karşılaştığı sıklıkla meslekler arasında VHKİ yer almaktadır. VHKİ'nin tam olarak ne iş yaptığı ve nasıl olunduğu da merak edilen detaylar arasına girmiştir. VHKİ olacak kişiler yoğun iş temposuna ayak uydurmak zorunda olan kişilerdir. Bundan dolayı VHKİ olmak isteyenler bu detaylara dikkat etmeleri gerekir. VHKİ açılımı ise veri hazırlama ve kontrol işletmenidir. Oldukça dikkat ve bir o kadar da sabır isteyen bir iş olarak bilinir.

VHKİ Nedir?

VHKİ açılımı veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak bilinmektedir. Kamuda en yaygın olan mesleklerin başında yer almaktadır. VHKİ mesleği genelde bilgisayar ve masa başında icra edilen meslek dallarından bir tanesidir.

VHKİ Ne İş Yapar?

VHKİ mesleğini icra eden kişiler yapmış oldukları işler hemen hemen memurlar ile aynıdır. Bundan dolayı kamuda da bu mesleği icra edebilirler. Tam olarak yaptıkları iş ise alfabetik sıraya göre belirlenmiş olan verilere bilgisayara titiz bir şekilde kaydetmek. Bu verileri de veri girişi standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmek. Eğer veri girişlerinde herhangi bir eksik ya da herhangi bir hata söz konusu ise bu hataları gidermek veya düzeltilmek üzere verilerin ilgili kaynağına geri göndermektir. 

VHKİ'nin yapmış olduğu bir diğer iş ise kaynak belgeleri kontrol etmek ve kontrol ettiği gibi bu verilerin sırasını korumaktır. Bilgisayar ortamında yazılması gereken tüm verileri tespit etmek ve gerekirse arşiv dosyası da oluşturması gerekir. Amirler tarafından verilmiş olan diğer görevleri de yine yaparlar.

VHKİ Nasıl Olunur?

VHKİ olmak isteyenlerin en çok merak ettiği detaylar arasında bu mesleği nasıl icra edebilecekleridir. Bunun için ise ilk olarak bir bilgisayar sertifikasına ihtiyacınız vardır. Daha sonra da çalışacağınız kurumun bir VHKİ kadrosu olması gerekir. VHKİ olarak çalışmak için başvuru yaparken genel müdürlük sıfatı yer alıyorsa kaymakamlık ve valiliklerde çalışabilirsiniz. İki yıllık üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. 

VHKİ Görevleri Nelerdir?

 - Verilerin girişini yapmak ve veri hatalarını tespit etmek.

 - Verileri alfabetik bir sıraya göre yazmak

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS