Yurtdışında staj yapın, avantaj kazanın

Üniversitelerde bir dönem daha sona eriyor. Yaklaşık 3 aylık bu tatil dönemini geleceğiniz için fırsata çevirebilirsiniz.Avrupa Birliği öğrenci değişim programı ERASMUS size Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde öğrenci olma fırsatı sunuyor.

Bunun yanı sıra Avrupa firmalarında staj yapma fırsatı da sunuyor. Bu stajı yaparken burs da alabilirsiniz.

AIESEC

Öğrenciler ve yeni mezunlar için sosyal sorumluluk ve profesyonel staj imkanları sunan, AIESEC, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını farklı ülkelerdeki genç yetenekler ile buluşturan dünyanın en büyük öğrenci organizasyonu.
Dünya genelinde her yıl 5000ʼin üzerinde firma AIESECʼin kalitesine, uluslararası öğrencilerine ve mezun stajyerlerine güveniyor.

Ulusal Ajans’ın yürüttüğü ERASMUS + Öğrenci Staj Hareketliliği öğrencilere Avrupa ülkesinde, öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi sağlıyor.

Bu stajdan önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri en az 2, en fazla 12 ay süresince yararlanabilir. Staj yerinizi kendiniz bulabilirsiniz ama kurumunuza onaylatmalısınız.

Staj koşullarından biri de not ortalaması. Önlisans ve lisans öğrencileri için 4 üzerinden 2.20, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50 not ortalamanızın olması gerekir.
UNICEF

Çocuk hakları ile ilgili olarak çalışabilirsiniz.

UNICEF

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) Programları’na katılmak için öğrenci olmanız gerekiyor.

UNICEF
Staj 6 ile 16 hafta arasında ve ücret ödenmiyor. Başvurularda akademik referans mektubu ile İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dillerinden birisini iyi derecede bilmeniz şartı var.
UNICEF

Çocuk ve insan haklarıyla ilgili programa başvurmak için aranan bir diğer şart ise UNICEF’in ilgili bir alanında eğitim alıyor olmak.

UNDP

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) stajlarına başvurmak için ekonomi, kamu yönetimi, işletme, uluslararası ilişkiler veya çevre bilimleri gibi alanlarda öğrenci olmak gerekiyor.

UNDP

Öğrencilerin İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dillerinden en az birisini, tercihen ikisini iyi derecede bilmesi de aranan özellikler arasında.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) stajları ortalama 6-12 hafta arasında sürüyor. Üniversitede en az 3 tam yılı geride bırakmış olmak gerekiyor.

Cenevre’de bulunan genel merkez veya üye ülkelerde staj için İngilizce veya Fransızca şart.
OECD

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) stajları 1-6 ay arasında. Ekonomi, finans, fen bilimleri veya iletişim alanlarında okuyor olmak, iyi derecede İngilizce veya Fransızca bilmek şartlar arasında.

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF) staj programı 10-13 hafta sürüyor. The Fund Internship Program (FIP) olarak adlandırılan programda stajyerler bir araştırma projesi yürütüyor. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde yaş sınırı 28 ve 32.

IMF

İyi İngilizce bilmeniz şart. Özellikle ekonomi, iktisat ve işletme alanında eğitim gören öğrencileri ilgilendiren program kapsamında öğrencilerin seyahat masrafları karşılanıyor ve maaş veriliyor.

Dünya Bankası

Dünya Bankası (WB) stajları yaz ve kış olarak ayrılıyor. Stajlara başvurmak için ekonomi, finans, sağlık, eğitim, nüfus, antropoloji, sosyoloji, tarım, çevre veya özel sektör gelişimi gibi bölümlerde master veya doktora öğrencisi olmak gerekiyor.

Dünya Bankası

İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Portekizce veya Çince dillerinden birini bilmeniz, bilgisayarda yetkinliğiniz tercih edilmenizi sağlıyor. Seyahat masrafını da karşılıyor. Konaklama ve yaşam masrafları size ait.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS