Zirvelere mayıs karı düştü

A A

05.05.2016 - 11:39 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA / AA

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kar yağdı. Erciyes Dağı ise 4 santimlik beyaz örtüyle kaplandı.

Zirvelere mayıs karı düştü

Türkiye'nin önemli kayak ve kış turizm merkezlerinden Uludağ, gece başlayan ve aralıklarla süren kar yağışı nedeniyle yeniden beyaza büründü. Bundan önceki son kar yağışının mart ayı başında görüldüğü Uludağ'da, oteller bölgesi ve kayak pistleri beyaz örtüyle kaplandı.

Bursa Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre, kayak pistlerinde kar kalınlığı 7 santimetre, hava sıcaklığı ise en düşük sıfırın altında 6, en yüksek 1 derece olarak ölçüldü.

Erciyes'e Mayıs karı

Kayseri'de hava sıcaklığının düşmesine bağlı olarak, Erciyes Dağı'nın yüksek kesimlerine kar yağdı. Hava sıcaklığının 1-3 derece daha düşeceği, kar yağışının da zaman zaman süreceği belirtildi.

Erciyes Kayak Merkezi yetkilileri, dağın 2700 metre yüksekliği ile zirve arasında bulunan Çobanini, Şeytanderesi ile Hörgüçkayası Mevkii'nde etkili olan yağış sonucu bu bölgelerdeki kar kalınlığının 4 santimetreyi bulduğunu bildirdi. 

Meteorolojik uyarı

Meteoroloji yetkilileri, yağışların; Nevşehir ve Yozgat'ın doğu kesimleri ile Kayseri ve Sivas çevrelerinde yer yer kuvvetli olmasının beklendiğini, sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara göre dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısında bulundu.