Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2

Geçen hafta anlattığımız 20 dekorasyon eğilimine ek olarak 2018 yılını etkileyecek bir dizi farklı, ilham verici ve şaşırtıcı trendi bu hafta bu köşede bulacaksınız. Dikkatimizi özellikle çekenler; boğucu renk kombinasyonları, güneş formlu ayna ve saatler, parlak altın detaylar, puantiye ve Pop Art.2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Yaza doğru hızla ilerlerken trendsetter'lar beklenenin aksine açık tonlar yerine birbirine ters, yabancı, boğucu, koyu tonlardaki renkleri bir arada uyumlu bir şekilde kullanmayı öneriyorlar. Asla tahtından inmeye niyeti olmayan pembenin milenyum sıfatlı tonu, son iki yılın vazgeçilmezleri arasında. Bununla birlikte bu yılın belki de insan sağlığını direkt etkileyecek tek eğilimi, minimal yatak odaları... Detaylarına bakalım.

Boğucu renk düzenleri:
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Şaşırmayın, trend gerçekten birbirini boğan, karamsar renklerle yapılan iç mekan düzenlemeleri... Bu şekliyle 2018'in en yenilikçi dekorasyon detaylarından. Derin mor, güçlü zümrüt yeşili, lacivert üstüne siyah, antrasit ve koyu kahveler bu düzenin vazgeçilmezi. Fakat hatırlatmak gerekir ki, birbirini boğan renk skalası bu topraklarda ilk kez konuşulmuyor.

2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Osmanlı kumaşlarında sıkça rastlanan renk kombinasyonlarının erguvan ve turkuaz, yeşil ve türkuaz, kahverengi ve kırmızı, kahverengi ve siyah gibi renkler olduğunu biliyoruz. Renkler birbirini boğduğunda mekana üçüncü boyutu getiren, malzemelerin dokularıdır. Karamsar tonları üst üste, yan yana kullanırken parlak, mat, pürüzsüz ve dokulu yüzeyleri bir araya getirmekten çekinmeyin.

Hala ve daima milenyum pembesi:

Bir çıktı, pir çıktı. 2016'nın sonunda Pantone Renk Enstitüsünün belirlediği alt renklerden biriydi. Bu pembe tonu geçen yılın özellikle ikinci yarısını, yani beklenmedik şekilde sonbahar-kış sezonunu etkisi altına almıştı. Bu konunun detayı için tıklayın. Tasarımcılar milenyum pembesini o kadar çok sevdiler ki, bu yıl solup gitmesine izin vermediler. Ünlü mobilya firmalarının yeni koleksiyonlarında Milenyum pembesi eski popülaritesini korudu.

2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Bu yıl milenyum pembesi baskın şekilde duvara, zemine, hatta pencerelere sıçrıyor. Pencere mi, ne alaka? diyeceksiniz, açıklayalım; dünyaya pembe gözlüklerle bakma fikrinden esinlenen zihni sinirlerin kafasından çıkan yeni fikir, evin aşırı güneş alan cephesindeki pencereleri pembe filtre ile kaplamak. Bunu bir çeşit vitray efekti olarak düşünebilirsiniz. Mermerin yükselen malzemelerden biri olduğunu geçen hafta yazmıştık, aynı mantıkla pembe, mümkünse milenyum pembesine kaçan tonlardaki mermerler bu yıl hem duvarlarımıza, hem de masa ve sehpalarımıza hayat verecek.

Minimalist yatak odası
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Minimalist yatak odası trendi aslında dekoratif bir eğilim olmaktan çok, teknolojiden arınmış bir sağlıklı yaşam/ wellness önerisi olarak ortaya çıkmış. Yatak odasından; başucu aydınlatması dışındaki her türlü elektrikli alet, kablo ve makinayı çıkardıktan sonra fazlalıklardan da kurtuluyoruz. Devasa gardıropların içindeki kullanılmayan eşyaları geri dönüşüm çemberine sokmakla başlayıp, daha küçük dolaplara sığma disiplini kazanıyoruz. Çünkü dolap büyük olduğu sürece insanoğlu onun içini bir şekilde dolduruyor.

2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Üçüncü olarak yatak odasının duvarını beyaz, kırık beyaz ya da krem tonlarına boyayıp, yatak başı ünitesi yerine duvar tarafına minder büyüklüğünde yastıklar yerleştiriyoruz. Komodinler hafif sehpalarla yer değiştiriyor. Toprak rengi bir kilim, neyimize yetmiyor? Duvarda en fazla bir küçük çerçeve... Minimal ve soğuk atmosferler arasındaki sınır çok incedir. Bolca ışık alan beyaz bir odayı bitkilerle ve desensiz kumaşlarla ısıtmak mümkün. Zemin masif ahşap ise aman ne hoş. Muhteşem bir uykunun ardından çıplak ayakla zemin üzerinde yürüyüp güne capcanlı başlayabilirsiniz.

Tropik desenli duvar kağıtları
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Son yıllarda senelik trend listelerinin vazgeçilmez maddesi tropik desenli duvar kağıtları, bu yıl da hükmünü sürdürüyor. Bu kez ana yaşam alanıyla birlikte banyoların belli duvarlarını ya da küçük tuvaletlerin tamamını büyük yaprak desenli duvar kağıtlarıyla kaplıyoruz. Önüne de bakır veya pirinç vazo içinde ya da saksıda büyük yapraklı bitkiler yerleştirmeyi unutmuyoruz. Yaprak desenlerinden bu yıl tavanlar da nasibini alıyor. Tavanı tropik yaprak ya da çiçek desenli duvar kağıdıyla kaplamak, önümüzdeki yıllarda da sıkça karşımıza çıkacak bir eğilim.

Güneş formlu ayna ve saatler
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Parlak altın, bu yılın en tepedeki trendlerinden biri. Pembe altın da hala revaçta. Pirinç ve bakır da aynı şekilde dramatik renk skalasının en yakın arkadaşı konumunda. Özellikle 1970'lerin güneş formlu pirinç ayna ya da duvar saatleri evin girişinden salonuna, tuvaletine kadar her yerde kullanılıyor. Bu aynaları büyüklü küçüklü yan yana da yerleştirebilirsiniz. Altın detayları ayrıca tavana sıçratmak da mümkün, aynı güneş formlu aynanın sadece çerçevesini kullanarak tavanda muhteşem bir madalyon yaratmak mümkün.

Ananasın modası geçmiyor
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Tropik desenlerin yükselişiyle birlikte hayatımıza giren ananas formlu figürler, bazen fonksiyonel kaplar, vazolar olarak, bazen de sadece süs amaçlı objeler olarak evlere girdi. Bu yıl parlak altın ananaslar, kozalak formlu objelerle birleşerek hayatımızdaki yerini koruyor.

Siyah duvarlar
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Özellikle klasik stilde inşa edilmiş, kemerli pencereli, yüksek tavanlı yaşam alanlarında duvarları siyah ya da antrasit griye boyayıp, mobilya ve aksesuarlarda gri ve bejlerle ton sür ton renk skalası yakalamak, 2018'in gelecek yıla uzanması beklenen ana temalarından biri.

Mutfakta beklenmedik tonlar
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

İki renkli mutfaklar ve bunlarda beklenmedik renkleri kullanmak da 2018'in öne çıkan eğilimleri arasında. Beklenmedik renk derken gerçekten beklenmedik bir renk kast edilen. Amerika nar bülbülü, ya da Robin olarak bilinen kuşun yumurtasının rengi bu. Zaman zaman yeşile kaçan, bazen parlak bir mavi. Ya da bizim çamurcun mavi diye bildiğimiz, aynı adlı ördeğin başındaki parlak mavi-yeşil ton... Doğadan ilham almanın uç noktalarında dolaşıyoruz. İşin aslı geleneksel İngiliz kır evi için standart kabul edilen bir mutfak rengi olan Amerika nar kuşu yumurtasının rengi, modern mutfaklara stil açısında deneysel bir bakış açısı getiriyor.

Morun ötesi
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

2018 yılı Pantone rengi olarak açıklanan ultraviyolenin aslında dekoratif sanatlara pek de uygulanabilir bir tarafı olmadığını defalarca söyledik. Bu konunun detayı için tıklayın. (https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/afife-selen-selcuk/hos-geldin-mor-ve-otesi) En saf haliyle ultraviyoleyi evde kullanmanın tek yolu mekanda küçük bir renk lekesi olarak bir koltuk, yemek masası sandalyelerinin oturma fontları ya da yastık, abajur gibi küçük aksesuarlar olabilir. Yine de söz konusu iç mekan tasarımı olduğunda rengin kendisinden çok çevresindeki tonlara odaklanmak yerinde olur. 2018'e damga vuran bir başka renk trendi olan kırmızı tonlarını da işin içine katarak; gül kurusundan uçuk pembe ve kırık beyaza, oradan doygunluğu alınmış mora uzanan bir renk skalası yaratmak hem trendlere, hem de göz ve ruh sağlığına ziyadesiyle uygun olacaktır.

Evin her yerinde harfler
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

İster yatak odası, ister mutfak ve banyo, hiç fark etmiyor. Duvarda, dresuar üzerinde ya da yerde kalın harflerle yazılmış yazılar ruh halimizi yansıtıyor. Bunu bir de parlak altın tonlarında yaptık mı, tamamdır. İşte son moda bir insanız. Evinizde benzer bir atmosfer yaratmak çok kolay. Örneğin, partiler ve özel günler için üretilen harf şeklindeki balonlara bambaşka bir gözle bakmanızı tavsiye ederiz. Zira stili eve taşımanın en ucuz yolu bu balonlar...

Siyah beyaza arkadaş
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

2018'in ana trendlerinden biri de siyah beyaz iç mekanlar, sofra ve aksesuarlar... Bu ikili belki de gözümüzün en alışık olduğu, en çok bir araya getirdiğimiz, belkide en sevdiğimiz renk kombinasyonu. Bu cümledeki "en sevdiğimiz" vurgusu, bir Galatasaraylı'nın Karakartal'a duyduğu sempatiyi simgeliyor. Dekorasyona dönmek gerekirse, siyah beyazı iç mekanda kullanmak düşünüldüğü kadar kolay değil, çünkü bu ikili birbirine ne kadar yakışsa da aslında zıt tonlar. Başka bir deyişle sürekli çekişme halindeler. Bu durum bilinç altımıza girip oradan dışarı sinir ve huzursuzluk olarak yansıyor. Siyah beyaz iç mekanları çok seviyor ve vazgeçmek istemiyorsak bu ikiliye üçüncü bir arkadaş getirmekte yarar var. Seçtiğiniz renk her ne ise doygunluğunun alınmış olmasına dikkat edin. Siyah ve beyazla savaşacak değil, zarafetle onları öne çıkaracak bir ton arıyoruz. Yeşil seçerseniz ne güzel olur. 2018 renk trendlerini uygulamak isteyen için dikkat, doygunluğu alınmış mor ve kırmızılar uygun olacaktır. Hardal sarısı da bir diğer alternatif. Kullanmadan önce hafifçe soldurmayı unutmayın.

Puantiyenin yükselişi
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Bazı retro tasarım detayları dönüp dolaşıp yeniden hayatımıza giriyor. Puantiye en son 2000'li yılların başlarında dekorasyona dönmüş, bir iki yıl sonra yok olmuştu. Şimdilerde ise yeniden yükseliyor. Yatak odası ve mutfak tekstillerinin, sofra ürünlerinin yanında duvar kağıdı ya da üç boyutlu cesur enstalasyonlar olarak mekanların odağına oturuyor. Puantiyeden korkmuyoruz. Bu konuda elimizi korkak alıştırmıyoruz, bolca puantiye ile hayatımızı şenlendiriyoruz. Puantiyeler bir de altın rengi olursa ne ala!

Köşesiz mobilyalar
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

Köşelere veda etmek sadece Feng Shui takipçilerinin uyguladığı bir yöntem değil. 2018'de yumurta formu kadar yumuşak ve kaygan köşelere sahip kanepe ve koltuklar öne çıkıyor. Bazen retro, bazen füturistik özellikler taşıyan bu tasarımlar aslında modern mobilyanın büyükbabası olarak tanınan efsanevi mobilya tasarımcısı Vladimir Kagan'ın tasarımlarına birer gönderme gibi düşünülebilir. Yuvarlak hatlı zarif kanepelerin dünyadaki en güzel ve artık klasikleşmiş örneklerini görmek için Kagan'ın web sitesine bir göz atmanızı öneririz.

Lichtenstein'a bakış ve pop art
2018 İlkbahar-Yaz Dekorasyon Trendleri 2 ©Foto: Shutterstock

"Puantiye" demiş miydik? Peki, "duvarda" demiş miydik? Evet işte, sanatsal puantiye diye bir şey var. 1960'larda Andy Warhol ve birkaç arkadaşı günlük yaşama dair obje ve motifleri, seri üretim yöntemleriyle sanatlaştırmak üzerine yarattıkları akımla dünya tarihine geçtiler. Akımın adı Pop Art, o arkadaşlardan birinin adı ise Roy Lichtenstein idi. Bugün kendi adıyla simgeleşen stili, pek çok kişi ve firma tarafından taklit ediliyor. Lichtenstein, o dönemde baskı kalitesi düşük olduğu için grenli bir zemin görüntüsü olan çizgi romanlardaki çizimleri dev tuvallere ve heykellere aktarıp sanatlaştırdı. Orijinal çizimlerdeki grafik özelliklerini vurgulayıp, zemindeki düzensizliği de puantiye ile betimleyen Lichtenstein'ın tablolarından esinlenen dev poster ve resimler 2018'de evlerimizin baş tacı olacak.

Diğer Yazıları

Manhattan'da minimalist yaşam

Amerika kırsalındaki geniş imkanları bırakıp Manhattan'daki bu küçücük dairede iki çocukla işlevsel ve stil sahibi bir yaşam kuran iç mekan tasarımcısı Crystal Ann; burası kiralık bir ev olsa dahi, çocuklarıyla önemli anılar biriktirdiğinin bilinciyle evini kişiselleştirmeye uğraşıyor. Bunu başarabilmek için ise hem kendisi, hem de çocukları için minimalizm felsefesini benimsemiş.

Devamını Oku 06.04.2019

Kiracıyım ama ev benim!

'Kendin yap'a meraklı dekorasyon bloggerları bilindiği üzere genellikle Kuzey Amerika kırsalından çıkıyor. Ancak bu kez yolumuz İngiltere'nin orta büyüklükteki şehirlerinden birine, Birmingham'a düşüyor. 18. yüzyıl sonu itibarıyla İngiltere'de sanayi devriminin etkileri sebebiyle hızlıca geliştirilmiş bir yapı sistemi olan ve "sırt sırta evler" olarak bilinen, iki katlı, küçücük metrekareli, birbirine yapışık sıra evlerden birinde kiracı olarak yaşayan Medina Grillo, grillo-designs.com adresindeki blogunda "Bir evin sahibi olmasak da, onu kendimize ait hale getirebilir miyiz?" sorusuna cevaplar arıyor. Bu amaçla hem kendi tasarım ve uygulamalarını, hem de İngiltere genelinde kiracı olup da evini yaratıcı ve ucuz düzenlemelerle yaşanır hale getirenlerin tecrübelerini paylaşıyor.

Devamını Oku 30.03.2019

Üç çocukla 110 metrekarede sınırları zorlamak

Amerika'nın New England bölgesinde Connecticut eyaletinde New York'a sadece 1 saat uzaklıkta eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Brooke Christen, tabiri yerindeyse tam bir dekoholik. Evinin dekorasyonunu sürekli değiştiriyor. Hayır zengin değil. Tersine çok kısıtlı bir bütçesi var ama çok zengin bir hayal gücü veeee, Türk hanımlarının belki de hiçbir zaman sahip olamayacağı "evde tadilat yapmayı seven" bir kocası...

Devamını Oku 22.03.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS