Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

2019'da yükselecek 8 mavi tonu

Her yıl Aralık ayında açıklanan ve tüm dünyada hem moda hem dekorasyon sektörünü etkisi altına alan yılın Pantone renginin ne olduğunu öğrenmemize çok az vakit kaldı. Bununla birlikte 2019 iç mekan tasarımı eğilimlerinin neler olacağı bir süredir konuşuluyor. Renkler söz konusu olduğunda yeşile, mora, siyaha kaçan tonlarıyla mavi öne çıkıyor. İşin aslı, mavi dendiğinde aklınıza gelen renk ne ise onun dışındaki her mavi tonunu önümüzdeki yıl konuşacağız. İç mekanda; hem duvarda hem de tekstil, ahşap, metal ve plastik gibi atmosfer belirleyici malzemeler üzerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz, dekoratörlerin de favorisi 8 mavi tonunu inceledik.Güvercin mavisi RAL Classic 5014

Güvercin mavisi hem maskulen hem de feminen etkili mekanlarda kullanılabilir. Arka plandaki lavanta tonu, onu yatak odaları ya da meditasyon, yoga salonları için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Genel olarak çok parlak bir ton olmadığından duvarda bej, kese kağıdı ya da gri gibi nötr renkleri tercih edenleri rahatsız etmeyecek yumuşak bir ton. Krem rengi tekstil ve ahşapla kullanırsanız country stilde, koyu renk ahşap ve grilerle kullanırsanız, güncel modern stilde bir mekan yaratabilirsiniz.

Bunun dışında, içindeki lavanta tonunu vurgulamak ve daha sıcak bir atmosfer yaratmak istiyorsanız erguvan, eflatun, patlıcan moru, kahverengi, tarçın, kiremit kırmızısı; kontrast yaratmak ve ziyaretçilerinizi şaşırtmak istiyorsanız koyu yeşil, yağ yeşili, adaçayı yeşili ve zeytin yeşiliyle birlikte kullanabilirsiniz.

2) Barok mavi RAL Design 200-80-10

Rüzgar mavisi de deniyor. Nil yeşilinin maviye bakan tonu olarak tarif etmek mümkün. Hem iç mekan hem de giyimde Barok döneme damgasını vuran bir renk olduğunu özellikle belirtelim. Buradan çıkaracağınız sonuç şu: Bu rengin en yakın arkadaşı altın ışıltısı. Bu kadar soluk bir rengi, iç mekanda nötr renkler, yani gri ve bejler yerine kullanabilirsiniz. Mekanın geneli krem, beyaz tonlarındaysa ve bir bölümünü yüksek kontrast yaratmadan vurgulamak istiyorsanız bu ton tam size göre. Barok, altın, krem tonları deyince sadece dişil mekanlara iyi gideceğini düşünmeyin, bu tonu grilerle birleştirerek çok özel bir eril mekan yaratmak mümkün.

2018'in dekorasyon trendlerinden biri de beşinci duvar olarak nitelendirdiğimiz tavana yapılan uygulamalar idi. Tavan için mat, parlak, aynalı alternatifleriyle özel boyalar, hatta duvar kağıtları çıktı, yurtdışında yoğun şekilde uygulandı. Bu trend bizde yeni yeni duyuluyor. Barok mavi de tavan için en uygun renklerden biri. Krem, fildişi, kırık beyaz tonlarındaki bir mekanın tavanını barok maviyle boyadığınız anda mekanın tüm atmosferinin değiştiğini göreceksiniz. Bu arada renklerle birlikte tavan resimlerinin de geri geldiğini de ekleyelim. Fresk sanatçıları 2019 yılı içinde iç mimarlardan bolca iş alacak gibi görünüyor.

3) Uzay mavisi RAL Classic 5004

Bu çok koyu grimsi mavi; modern, cesur, maskulen, seksi, biraz gizemli ve fazlasıyla dramatik bir ton. Mavinin siyaha en yakın tonu, günün son ışığı guruba karıştıktan hemen sonra gökyüzünde belirdiği için uzay mavisi olarak da anılıyor. Her türlü yüzeye mat ya da parlak olarak uygulanabilir. Ahşap kısmı parlak lake, metal aksamı ise mat boyalı bir dresuar hayal edin. Ya da uzay mavisi kadife bir yatak başı... Bu yıl dekoratörlerin gözdesi olan bu derin ton, genellikle siyah ve antrasit griye alternatif olarak kullanıldı. Yatak odaları için mükemmel seçim olmasının yanında fazlaca cam cephesi olan yaşama alanları için de ideal. İşin garibi, bu renk iç mekanda mavi tonlarından pek de beklenmediğimiz bir sıcaklık etkisi yaratıyor. Duvarda kullanıldığında duvarlarınızı kadife kaplanmış gibi hissederseniz şaşırmayın.

Bir yaşama alanını laciverte boyamanın en tehlikeli yanı, lacivert tonunun denizci mavisi dediğimiz tona dönmesidir. Elbette bu rengi istiyorsak bu bir problem değil. Ama denizci mavisi hem kendisi aşırı baskın bir ton, hem de adı üstünde, rengin adıyla birlikte gelen baskın bir stili var. Rengi oraya koydunuz mu, insanın aklı ister istemez, kırmızı, beyaz, mavi, yani Amerikan bayrak renkleri ve çizgili, yıldızlı desenlere kayıyor. Her ne kadar yazın bu stili pek sevsek de şehir evleri için oldukça sıkıcı bir stil. Uzay mavisi çok koyu bir denizci mavisi tonu. Bu sebeple evinde özellikle lacivert kullanmak isteyenler için denizci -marin- stilini hatırlatmayan, kendine has, pek oynanıp çiğnenmemiş taze bir alternatif olma özelliği taşıyor. Her türlü gri ve bejle, özellikle bakır, pirinç ve bronzla, canlı yeşillerle ve kırık beyaz tonlarıyla birlikte kullanabilirsiniz.

4) Duman mavisi RAL Design 270-50-10

İçinden çok tatlı bir eflatun tonu göz kırpan koyu duman grisi bu. Şaşıracaksınız ama bu bir mavi tonu. Yemek odası, yatak odası ve mutfak için mükemmel bir renk. Gri kadar katı, mavi kadar soğuk değil. Önüne koyacağınız her rengi büyük bir zarafetle güzelleştirerek öne çıkarır. Özellikle yaşama ve çalışma alanınızda sahip olduğunuz sanat eserlerini sergilemeyi seviyorsanız, duman mavisi tam size göre. İşin aslı bunun gibi renkler, bir dekoratörün pek de çaba harcamadan bir mekana "çok iyi tasarlanmış" görüntüsü vermesini sağlar. Göründüğünden çok daha kolay bir renk yani.

İç mekana giren doğal ışığın öneminden hep bahsediyoruz. Bunun gibi tonlar kullandığınızda ışığın nereyi nasıl aydınlattığı daha büyük önem taşıyor. Duman mavisi, ışık düzeyine ve mevsime göre ton değiştiren bir renk. Yaz aylarında ışığın tonu sıcakken rengin içindeki sıcak tonlar ortaya çıkacak, kışın ise bunun tam tersi olacak. Loft gibi açık planlı, yüksek tavanlı iç mekanlarda kullanmak için ideal. Mutfak ve banyo dolapları üzerindeki potansiyelini de görmezden gelmeyelim. Ceviz gibi koyu ama kızıla kaçmayan ahşaplarla uyum sağlar. Pirinç armatürlerle birlikte kullanmayı deneyin.

5) Marie Antoinette mavisi RAL Design 260-80-15

Daha önce bu köşede pek çok kez anlattığımız üzere Fransız İhtilali sırasında eşiyle birlikte idam edilen Fransa Kraliçesi Marie Antoinette, yaşadığı Versay Sarayında sadece moda zevkiyle değil, dekorasyon anlayışıyla da hayranlık uyandıran bir kişilikti. Dekorasyon bilindiği üzere Fransız icadı bir meslek. Bir de Louis'ler var. 13, 14, 15... Liste uzun. Her birinin kendine ait birer dekorasyon stili de var. Marie Antoinette onca kralın arasından sıyrılıp kendi adıyla anılan bir stil yaratmış nadir kraliçelerden. Aslen Avusturyalı olan kraliçenin gözleri çok açık gri-mavi bir tondaymış ve özellikle gözlerinin renginde kıyafetler giymeyi tercih edermiş. İşte o mavi bugün Marie Antoinette mavisi olarak anılıyor. Versay sarayındaki odası da tam bu tonda bir mavi.

Marie Antoinette mavisi her ne kadar çok açık bir ton olsa da, oldukça frapan bir mavi. Yani hangi mekana uygularsanız orada öne çıkacak demektir. Önünde yanında kırık beyazlar, uçuk gri, belki biraz eflatun dışında renk kullanmak pek mümkün değil. Fransız kır stili Provence'ın vazgeçilmez renklerinden biridir. Marie Antoinette mavisini tavanda, üzerinde altın geometrik çizgilerle kullanmayı deneyin. Etrafta bolca ayna olmasına özen gösterin. Ya da vintage, masif ahşap bir giysi dolabını bu renge boyayın. Şaşırtıcı, dramatik bir mekan yaratmak istiyorsanız, bir Osmanlı geleneği olan, "birbirini boğan renk skalası" üzerinden hareket edip, erguvan, bordo, kahverengi hatta tarçın gibi renklerle bir araya getirebilirsiniz. Unutmayın, dekorasyon doğru oranda olması kaydıyla her türlü çılgınlığa açık bir görsel sanat kolu.

6) Ördekbaşı mavisi RAL Design 230-60-20

Anadili İngilizce olan yeni nesil tasarımcılara "Teal nasıl bir renk?" diye sorduğunuzda, çoğunlukla cevap "Okyanusun, denizin, temiz, sığ suların rengi" oluyor. Kast ettikleri renk aslında turkuaz. Oysa teal bambaşka bir renk. Turkuaz tonlarının doygunluğu (canlılığı) alınmış hali demek yerinde olur. İngilizce'de teal, bir cins ördek. Tam Türkçesi çamurcun. Söylenmesi zor, o yüzden ördekbaşı mavisi diyoruz. Dikkat, ördekbaşı yeşili değil, o bambaşka bir renk. Bu tonun ördekbaşı mavisi yani teal olarak anılması bir bakıma Amerikalıların işi. Oysa, lavanta deyince aklımıza nasıl Provence yani Fransız kır stili geliyorsa, teal deyince de aklımıza İngiliz kır stili, Country geliyor. Küçük bir farkla, İngiliz kır stilinde bu rengin adı: Robin's egg's blue. Robin, bir isim değil, bir kuş cinsi. Göğsü kızıl-turuncu, sırtı ve kanatları duman grisi küçücük bir kuş. Batman'deki Robin karakterinin kostümünü bilenler için hayal etmek zor olmamalı, zira kostümün esin kaynağı da kuş Robin.

Biz kızılgerdan ya da nar bülbülü diyoruz. Kızılgerdan aynı zamanda Büyük Britanya'nın milli simgelerinden biri. Britanya kırsalında her yerde bulabileceğiniz bu küçük kuşun yumurtası tahmin edeceğiniz üzere çok özel bir mavi tonda. Geçmişin insanları kızılgerdanı göğsünde ateş taşıyan uğurlu bir kuş kabul etmiş, yumurtasının mucizevi rengini de bereket sembolü olarak mutfak duvarlarında aktarmışlar. Mutfak ve yemek odası birbirinden ayrılınca yemek odalarına, daha sonra evin her yerine sıçramış. Bu gelenek, göçlerle Amerika ve Avustralya kıtalarına kadar ulaşmış. 60'larda bohemlerin eliyle tüm dünyaya yayılmış ve bohem kültürün simgelerinden biri haline gelmiş. Amerika'ya oranla İngiliz kültürünün çok daha baskın olduğu Avustralya'da kır evi denince akla ilk gelen renk bu mavi. Yani teal, yani çamurcun, yani kızıl gerdan yumurtası ya da soluk turkuaz... Açıklı koyulu tonlarını bir arada kullanmak bir gelenek. Kırık beyaz, ham ahşap, pirinç iyi anlaştığı dostlar. Ortaya çıkan; enerjisi yüksek, hem sıcak hem de soğuk ama kesinlikle uğurlu bir atmosfer.

7) Buz mavisi RAL Design 240-90-05

Uzay mavisi nasıl siyah ve antrasite alternatif olarak öneriliyorsa, buz mavisi de 2019'da beyaza alternatif olacak. Bu da sezonun diğer açık tonları gibi tavanda bolca göreceğimiz bir ton. Çatı katında eğri, lambri tavanlı bir odanız varsa, tavanda kullanmanız gereken rengi buldunuz. Bunun dışında duvardaki lambriler üzerinde de patineli ya da düz fark etmez, çok iyi sonuç veriyor. Adı buz mavisi, ama buz kadar soğuk bir ton değil, tersine içinde yeşilimsi bir mavi tonu göze çarpıyor.

Özellikle yatak odalarında açık tonlar kullanmak isteyenler için ideal. Duvarları mat bırakıp, aynı tonda tafta ya da ipek tekstillerle yatak odanızda ton sür ton bir düzen yaratın. Dokular farklılaştıkça, rengin zenginleştiğini katmanların çoğaldığını göreceksiniz. Sakin, serin bir esintiyi andırdığı için yazlık evlerde kullanabilirsiniz. Aynı sebeple hasır ya da patine boyalı krem rengi ahşap mobilyalar, mavi beyaz porselenler, keten kumaşlar da buz mavisiyle uyum sağlar. Bununla birlikte Barok mavi gibi, krem tonlarındaki bir evde bir bölgeyi baskın hale getirmeden vurgulamak için çok iyi bir çözüm. Aradaki belli belirsiz farkın ne kadar önemli olduğunu uyguladığınızda fark edeceksiniz. Mutfak dolaplarında parlak lakeli kullanarak beyaza alternatif ilginç, asla sıkıcı olmayan bir atmosfer yaratabilirsiniz.

8) Gece mavisi RAL Classic 5022

Gece mavisi, Parliament mavisi, saks mavisi... Yıllar içinde ülkemizde de çokça sevilen bir renk olarak farklı isimlerle anıldı. Aslında kobalt mavisi demek daha doğru. Pers kökenli bir renk. Çok sevdiğimiz mavi beyaz porselenlerin mavisi. Delft blue, denim mavisi ya da indigo da diyebiliriz. En komik ama rengi en iyi tanımlayan isim ise morcivert. Evet, çünkü mor ile lacivertin tam orta tonu. Bu kadar frapan bir rengi iç mekanda kullanmak oldukça zahmetli bir iş olsa da özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi.

Ayrıca içindeki mor tonu sebebiyle sıcak, çekici ve seksi bir ton. Bir de nedense durup dururken mutlu bir renk bu. Anlatması zor, yaşamak lazım. Yemek odası, mutfak, banyoda, teras zemininde kullanmayı deneyin. Evinizin dekorasyonu için bir seramik sanatçısı ile çalışma şansınız varsa mutlaka kobalt mavi fayanslar ürettirin. Terracota, tarçın, yanık turuncu, açıklı koyulu soğuk griler, krem, soğuk bej, siyah, antrasit, ve pirinç, bakır, altın dokularla birleştirebilirsiniz.

Diğer Yazıları

Manhattan'da minimalist yaşam

Amerika kırsalındaki geniş imkanları bırakıp Manhattan'daki bu küçücük dairede iki çocukla işlevsel ve stil sahibi bir yaşam kuran iç mekan tasarımcısı Crystal Ann; burası kiralık bir ev olsa dahi, çocuklarıyla önemli anılar biriktirdiğinin bilinciyle evini kişiselleştirmeye uğraşıyor. Bunu başarabilmek için ise hem kendisi, hem de çocukları için minimalizm felsefesini benimsemiş.

Devamını Oku 06.04.2019

Kiracıyım ama ev benim!

'Kendin yap'a meraklı dekorasyon bloggerları bilindiği üzere genellikle Kuzey Amerika kırsalından çıkıyor. Ancak bu kez yolumuz İngiltere'nin orta büyüklükteki şehirlerinden birine, Birmingham'a düşüyor. 18. yüzyıl sonu itibarıyla İngiltere'de sanayi devriminin etkileri sebebiyle hızlıca geliştirilmiş bir yapı sistemi olan ve "sırt sırta evler" olarak bilinen, iki katlı, küçücük metrekareli, birbirine yapışık sıra evlerden birinde kiracı olarak yaşayan Medina Grillo, grillo-designs.com adresindeki blogunda "Bir evin sahibi olmasak da, onu kendimize ait hale getirebilir miyiz?" sorusuna cevaplar arıyor. Bu amaçla hem kendi tasarım ve uygulamalarını, hem de İngiltere genelinde kiracı olup da evini yaratıcı ve ucuz düzenlemelerle yaşanır hale getirenlerin tecrübelerini paylaşıyor.

Devamını Oku 30.03.2019

Üç çocukla 110 metrekarede sınırları zorlamak

Amerika'nın New England bölgesinde Connecticut eyaletinde New York'a sadece 1 saat uzaklıkta eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Brooke Christen, tabiri yerindeyse tam bir dekoholik. Evinin dekorasyonunu sürekli değiştiriyor. Hayır zengin değil. Tersine çok kısıtlı bir bütçesi var ama çok zengin bir hayal gücü veeee, Türk hanımlarının belki de hiçbir zaman sahip olamayacağı "evde tadilat yapmayı seven" bir kocası...

Devamını Oku 22.03.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS