Çiftlik evinde hayvan sever düğün

  1. Yazarlar
  2. Güncel
  3. Afife Selen Selçuk
Çiftlik evinde hayvan sever düğün

Hayvanları sevelim. Aşağıda satırlarca uzanan yazının alt metni, ana fikri, temeli bu. Hayvanları sevelim ki, birbirimizi de sevebilelim. Birbirimizi sevelim ki, hep birlikte yaşlanabilelim. Pat diye evlenip üçüncü gün boşanmayalım. Çocuklarımız internette dolanırken, “Bir koyunun başı nasıl kesilir?” başlıklı videolarla karşılaşıp büyüyünce sapık terör örgütlerinin insan kafası kesen videolarını normal karşılayan bireyler olmasın.1 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün ©Jenny Packham 2017 Spring Collection
2017 düğün trendlerinde bu kez bir çiftlik evindeyiz. Çift, bir çift öküzle sürülebilen tarım arazisi. Çiftçi, bu araziyi süren kişi. Çiftçinin en yakın dostu, çiftlik hayvanları... Yazarınız buradan George Orwell’in Hayvan Çiftliği romanına göndermeler yapmak isterdi. Ne güzel, ne komik olurdu. Bir gün bir çiftlikteki domuzlar birlik olur, çiftçiye isyan edip kontrolü ele alır, koyunları yönetmeye başlar. Sonra gelsin Leninler, Troçkiler, Stalinler... Tam bir curcuna... Ama hayır.
Yazının yazıldığı ortamda; fonda yaklaşık 20 saattir aralıksız “Meeee!” (İmdat!) diye bağıran bir koyunun sesi çınlarken, konuya eğlenceli tarafından bakmak biraz güç oluyor. Üstüne bir de internette konvektör ısıtıcı yorumu videosu ararken “Bir koyunun başı nasıl kesilir?” videosuna denk gelince samanın seyranlık olacak hali kalmıyor. Bu çiftlik evinin samanlığı seyran, evet. O konuya geleceğiz ama şunu söylemeden geçmeyelim:
Semitik ne demek? Sami halklarına ait her şey. Sami halkları kimler? İbraniler, değil mi? Hayır, sadece onlar değil. Araplar, Aramiler, Süryaniler... Hepsi birbirinin kuzeni. Hz. İbrahim hikayesi neyi anlatır? Herkes biliyor ama hikayede kimsenin dikkat etmek istemediği bir alt metin var: “İnsanlar tek tanrılı dinlerden önce günahlarından arınmak amacıyla tanrı‘lar’ için kurban keserlerdi.” Sami Paganlardan başlayan ve Sami İbrahim sonrası İbranilere geçen kurban ritüeli, suyla günahlarından arınan Sami Hıristiyanlarla kesintiye uğrayıp, Sami Müslümanlara transfer olmuş. Aynı ırka mensup aynı coğrafyada yaşayan insanlar arasında binlerce yıl süren bir ibadet geleneği aktarımından bahsediyoruz. Ulu dağlara ve Kök Tengri’ye tapan Şaman Türklerde de durum aynı. Odin ve Thor’a tapan Vikinglerde de... Dünya üzerinde var olmuş tüm Pagan dinlerinin ana tapınma aracı kurban...
Ümmeti bağlayan dini zorunluluklarla milli gelenekleri birbirinden ayırabilsek, ne güzel olur. Kurban Bayramı’nın dinin bir gereği değil, basitçe bir Sami geleneği olduğu konusunu; konunun uzmanı profesörler yıllardır televizyonlarda itinayla açıklıyor ama dinleyen yok. Buna karşılık Kitap “Oku!” diye başlasa da okumama, dinlememe, dolayısıyla anlamama direncimiz takdire şayan. Dünya, daha şanslı doğanların yardım elini bekleyen canlılarla dolu. Hatta kan akıtıp durmak yerine, bir ara şu dünyanın kendisine de biraz yararımız dokunsa ne büyük ibadet olur, değil mi?
Artık anlamışsınızdır, daha önceki yazılarımızda detaylı şekilde anlattığımız 2017 düğünlerinde öne çıkan bir trend de; evcil hayvanlarımızın düğüne katılması, çeşitli çiftlik hayvanlarının, hatta egzotik arkadaşlarının etrafta dolaşması... Bu durum hayvan sevmeyenlerin düğüne gelemeyeceği anlamına geliyor olabilir. “Alerjim var!”cılara korunaklı bir kafede limonata ısmarlarsınız artık. ‘Gerçekten’ alerjisi olup da hayvan sevgisinden vazgeçmeyenlere selam olsun. Hep birlikte bu düğünde çok eğleniyoruz.
Prenseslere yakışır giriş
Prenses derken gönüllerin prensesi olmaktan bahsediyoruz. Çiftlik düğünleri ille bohem ya da salaş olmak zorunda değil. Çok lüks, jilet gibi dekore edilmiş bir düğün hayal ediyor olabilirsiniz. Emin olun sevgili hayvan dostlarınız ona da her anlamda ayak uyduracaktır. Ayrıca sıcak bir gülümseme, bir gelinin en güzel süsüdür. İster at üstünde, ister yürüyerek; düğün hazırlıkları sırasında ne yaşamış olursanız olun, hep gülümseyerek misafirlerinizin karşısına çıkın.
Rustik dekoratif elemanlarla süslenmiş eski bir at arabası mekana girişinizi unutulmaz kılacağı gibi, ortamdaki romantizm dozunu birden bire tavana sıçratacaktır.
Nasıl bir gelin?
8 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün ©Jenny Packham 2017 Spring Collection
Son yıllarda Kate Middleton’dan bahis açmadan neredeyse hiçbir trend yazısı yazılamıyor. Ölümünün 20. yılını henüz geride bıraktığımız kayınvalidesi Leydi Diana geçmişte ne idiyse, Kate şimdi o. Giyim söz konusu olduğunda İngiliz tasarımcıları ve markalarını tercih eden Cambridge Düşesi, Prensine kavuştuğu 2011 yılında muhtaç çocuklar yararına düzenlenen bir hayır gecesinde giydiği ve tüm dikkatleri üzerine topladığı bol payetli uçuk pembe elbisesini, 2016 yılında yine çocuklar için düzenlenen bir bağış gecesinde yeniden giyerek; para harcarken ne kadar dikkatli olduğunu, israftan kaçındığını, bir de elbiseyi ne kadar çok sevdiğini dünyaya göstermişti.
9 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün ©Jenny Packham 2017 Spring Collection
Kate, elbisenin tasarımcısı Jenny Packham’ın başka tasarımlarını çeşitli ortamlarda giymeye devam ediyor. Düşesin favori modacısı olarak ünlenen Packham aynı zamanda zarif gelinlikleriyle dikkat çeken bir tasarımcı. 2017 ilkbaharında çıkardığı koleksiyon, çiftlik evi düğünü fantezisi üzerine kurgulanmış, aynı stilin bohem, romantik ve lüks versiyonlarını gözler önüne seren detaylarla şekillendirilmişti. Koleksiyonda bol kesim uzun kollu, işli ya da sade ipek şifon gelinlikler öne çıkıyor.
Nasıl bir buket?
10 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Aranjmanın hangi çiçeklerle yapıldığı önem taşımıyor ama sonbahar aylarına adım attığımız şu günlerde sarı-turuncu tonlarını, mevsim renklerini içinde barındıran küçük ve pratik bir buket hayal etmekte yarar ver. Tek cins çiçek ve folyajdan oluşan sade buketler bu stile en yakışan tasarımlar... Genellikle Ağustos sonu, Eylül başı gibi hasadı yapılan ayçiçeği, gelin buketiniz ve düğünün genel konsepti için biçilmiş kaftan...
Nasıl bir damat?
11 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Pantolon askısı ve papyon. Bunlar bu stilin olmazsa olmazları. Renkler mümkünse bej ve krem tonları... Boho-chic düğünlerin vazgeçilmezi uçuk mavi damatlık da buraya tam uyacaktır. Daha formal düğünlerde koyu gri takımlara da yer var. Ancak siyah smokinden uzak duruyoruz. Dokulu mat kumaşlar, pötikare ya da ekoseli gömlekler de stile uyum gösteren detaylar...
Ve nedimeler...
12 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
2017’nin belki de en önemli, dönüştürücü düğün trendi, nedimelerin ya da diğer kadın konukların beyaz giyebilmesi, hatta beyaz giymenin bir düğün konsepti haline gelmesi... Normalde bir tabu ya da geline saygısızlık olarak algılanan bu durum, çiftlik düğünleri gibi özgürlükçü konseptlerde tüm nedimelerin bir örnek giyinmesi kuralının da ortadan kalkmasıyla altın çağını yaşıyor.
Nikah düzeni
13 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Gün batmadan hemen önce kıyılacak nikahınızın gerçek bir samanlıkta kıyılması, ya da saman yığınlarının oturak olarak kullanıldığı özel bir alan yaratılması çiftlik evi düğünlerinde sıkça rastlanan bir detay. Saman balyalarının üzerine oturanların rahat etmesi için dantel, tül, ya da şifon gibi geçirgen bir kumaş örtebilirsiniz. Süslemelerin mümkün olduğunca sade olmasına dikkat edin.
Yemek düzeni
14 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Yemek salonu yani çiftlik evinin ahırı, gecenin kalanını geçireceğiniz yer. Doğası gereği koyu renkli ahşapla uyum gösterecek şekilde dekore edilecek, loş bir mekan olduğunu unutmayın. Fotoğraflar ve videonun düzgün çıkmasını garanti etmek için mekanın iyi aydınlatıldığına emin olun. Aksi halde tüm gece boyunca gözünüze giren kamera ışığı yüzünden far görmüş tavşana dönersiniz. Süsleme için flama zincirleri kullanmak bu temanın vazgeçilmezi. Dantel, keten, kanvas kumaşı, işli ya da sade, saçaklı, saçaksız nasıl isterseniz... Temaya uygun desenli şalları gece konukların üşümemesi için sandalyelere yerleştirmek, dekorasyonu tamamlayacaktır.
Sofra dekorasyonu
15 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Masif ahşap dairesel ya da dikdörtgen masalar ve makaslı ahşap sandalyeler... Ahırlarda tavan çok yüksek olduğu için masaların üzerine tavandan çiçek aranjmanları sarkıtmak, mekanı insan ölçeğine çeker. Üstelik aynı askı sistemini aydınlatma elemanları için de kullanabilirsiniz. Bu konseptte gelin ve damat misafirlerden ayrı masada oturmuyor. Yakın arkadaşlarınızla aynı masayı paylaşın...
16 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Masanın üzerine örtü örmek ya da örtmemek size kalmış. Masa örtüsünü, beyaz, pötikare desenli, kanvas dokulu bir kumaş ya da ince ketenden yaptırabilirsiniz. Az konuk, az masa varsa, ham ipek de iyi bir seçenek olabilir. Pirinç veya bakır koyu renk ahşabın çevrelediği bir alana ışıltı katar. Aydınlatma elemanlarını, şamdanları pirinç; suplaları altın yaldızlı seçebilirsiniz. Tabak ve bardaklarda kesme cam kullanımı bu yıl sıkça rastlanan bir detay. Çiçek aranjmanları daha çok masanın üzerinden sarktığı için sofrada sade ve alçak bırakılıyor. Böylece masada karşılıklı oturan insanların birbirini görmesi, birbiriyle sohbet etmesi engellenmemiş oluyor.
Düğün pastası
17 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Naked ya da rustik pasta deniyor. Kek katmanlarını ince krema yüzeyinin arkasından görebiliyoruz. Kat kat plastik pastayı kesiyor ‘muş’ gibi yapacağınıza küçük gerçek bir pastayı kesip birbirine yedirmenin uğuruna inanın. Mevsim meyveleri ve kurabiyelerle süslü bir pasta, düğününüze çok yakışacak.
Tatlı köşesi
18 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Bu senenin düğünlerinin en belirgin detaylarından biri de bu şeker sever köşeleri... Catering firmasıyla karar vereceğiniz tatlı menüsünü, ortama uygun dekoratif detaylarla yaratıcı bir şekilde sunun. Düğününüzün sonunda herkes tatlı tatlı, tatlıları konuşsun.
Dekoratif detaylar
19 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Mekan süslemesinde gerçek çiçekler kullanmak her zaman fark yaratır. Gelin buketinin içindeki çiçekleri kullanmak düğün konseptini tamamlar. Bu küçük aranjmanları nikah düzeninin etrafında, ya da ağaç veya kütüklerden sarkıtacağınız kesme cam kavanozların içine yerleştirebilirsiniz.
Mutluluk köşeleri
20 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Düğünler iki kişinin yakın çevresinin birbiriyle kaynaşmasını sağladığı gibi, yeni aşklara yol açan tanışmalara da sahne olan etkinlikler. Çiftliğin belli yerlerinde küçük fiskos köşeleri yaratın. Sonra oturup buralarda sohbete dalan muhabbet kuşlarını izleyin.
Oyuncak atlar
21 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Tahta at, hemen hepimizin çocukluk hayalidir. Çiftlik düğününüze sadece canlı hayvanları değil, tahta atları, mekanik boğaları davet edin. Özellikle rodeo, konuklarınızı eğlendirecek, düğün fotoğrafçınıza ise yaratıcılığını kullanabileceği yepyeni bir alan kazandırmış olacak. Sonuçta kazanan sizsiniz. Yıllar sonra fotoğraflara, videolara bakıp “Ah! Ne kadar da eğlenmiştik” diyeceksiniz.
Düğün tablosu
22 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Düğünü anılara en iyi şekilde kazımak için artık sadece geleneksel yöntemler yeterli olmuyor. Son yıllarda gittikçe çoğalan, hatta bir çok ressam için meslek haline gelmiş bir alan; canlı düğün ressamlığı... Paris sokaklarında anında portrenizi yapıveren yetenekli ressamlar bu kez düğününüze gelip, istediğiniz boyutta canlı olarak yağlıboya tablonuzu yapıyorlar. İsterseniz büyük ve çok detaylı bir düğün tablosu isteyebilir ya da misafirlerinizi hızlıca karakalem resmetmelerini isteyebilirsiniz.
23 / 23
Çiftlik evinde hayvan sever düğün
Küçük kalpleri kim sevmez ki? Düğün temasının tam ortasına oturan ahşap kalpleri bir tarafına düğün tarihinizi ve isimlerinizin baş harflerini bastırarak misafirlerinize hediye edin. Ahşap kalpleri ayrıca sofrada menü ve isim kartları için kağıt ağırlığı olarak da kullanabilirsiniz.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS