Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

İyi bir uyku için 8 renk önerisi

Yatak odanızın mekan kalitesinin derin uykuya dalmanızı kolaylaştırmaktan öte, uyku kalitenizi yükselttiğini biliyor muydunuz? Özellikle uyku problemi yaşayan dekorasyon meraklıları, çözüm için aşağıdaki listeye göz atmalılar.Sağlıklı bir uyku için günde 8 saat uyumamız gerektiği bir gerçek. Bu, günde en az 8 saatimizi kesintisiz olarak bir odanın içinde geçirdiğimiz anlamına geliyor. İç mimar dilinde "pasif kullanım alanı" olması sebebiyle yatak odasının evin en çok kullanılan yeri olduğunun pek de farkında değiliz. Bu sebeple bu odayı dekore ederken pek de dikkatli davrandığımız söylenemez. Eh, bizimki gibi kültürlerde mahrem kabul edildiği için komşular da girip görmeyecek, o zaman bu odaya zaman ve para harcamaya ne gerek var, diye düşünürüz. Sonuçta o mekanı yaşamadığımız, orada sadece uyuduğumuz fikri yaygın. Peki yatak odanızın mekan kalitesinin derin uykuya dalmanızı kolaylaştırmaktan öte, uyku kalitenizi yükselttiğini hatta hayatınızdaki başarı unsurlarını tetiklediğini biliyor muydunuz? Sorunun ikinci kısmı, son 30 yıldır batı dünyasında çokça telaffuz edilmiş, biraz da çiğnenmiş doğu felsefelerinden biri olan Feng Shui'nin ilgi alanına giriyor. Bizim bu haftaki odak noktamız ise renkler ve onların yaydığı titreşimlerin uyku üzerindeki etkisi. Başlangıç noktası olarak duvar rengi diyelim, siz onu daha sonra mobilya ve aksesuarlarla genele yayabilirsiniz. Öncelikle nelerden uzak duracağımıza bir bakalım.

Ah o en sevdiğimiz yüzyıl ortası modern stilinin de, şimdilerde ülkemizde patlama yaşayan İskandinav stilinin de vazgeçilmezi beyaz. "Parlak" sıfatını kullanma sebebimiz, bunu krem, kırık beyaz gibi karma beyaz tonlarından ayırmak istememiz. Yoksa kast edilen hepimizin bildiği beyaz tonu. İşin aslı bu ton, hem kullanımı çok kolay hem de işlevsel olduğu, ev hangi stilde olursa olsun mekana zarafet kattığı için dekoratörlerin en sevdiği renklerden biri. Gün ışığının az olduğu mekanlarda ışığı içeri çekmek ve dağıtmak için de, mekanı hafifletmek, genişletmek, daha büyük göstermek ya da örneğin yamuk bir duvarı düzeltmek için göz yanılması yaratmak gerektiğinde beyazdan iyi bir renk düşünemiyoruz. Bununla birlikte özellikle Instagram'da, Pinterest'te İskandinav stili yatak odalarında görüp bayıldığımız o cart beyazın uyku kalitesi üzerinde negatif etkileri var. Beyazın ışığı yakalayıp içeri çekme, yansıtma kabiliyetinden söz etmiştik. Evin başka odaları için ideal olan bu özellik yatak odasında bir probleme dönüşüyor. Çünkü bu beyaz tonunun içinde beyaz ışık veren (daylight-günışığı) ampullerden hatırlayacağınız bir tür mavilik var. Vücutlarımız hala gün batımıyla uykuya dalıp gün doğumuyla uyanmaya programlı olsa da modern insan gece 12 civarında uykuya dalıp gün doğduktan çok sonra uyanmaya alışık. Bu durumda sabah olduğunda en derin uykusunda olması gereken beyin, içeri giren günışığının çoğalarak içeriye girmesiyle hafif uyku moduna geçiyor.
Ne yapılmalı?
"Yatak odamı ille de beyaz yapmak istiyorum" diyorsanız, pencerenin dışına kepenk yerleştirebilirsiniz. İçeri yerleştirilen rulo ya da panel perdeler kenarlarından ışık aldığı için bu duruma genellikle çözüm olmuyor. Başka bir çözüm de beyaza biraz sıcak bir renk katıp kırık beyaz bir tonu yakalamak olabilir. Bu tonun detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.
Sarı
Her ne kadar 2018 yılının en tatlı, en sevimli, en popüler rengi olsa da sarı yatak odaları için uygun bir renk değil. Daha önce "Sarı Odalar" başlıklı yazımızda anlattığımız bir çok iyi özellik yatak odası dışındaki kullanımlar içindi. Bu özelliklerin başında sarının çok enerjik bir renk olması geliyor. Yatak odalarının evin genelinden daha sakin, yumuşak bir enerjiye sahip olması beklenir. Bu açıdan sarıyı duvar rengi olarak kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Fakat bu, hiç kullanmayın anlamına gelmiyor. Mekanda ufak çaplı sarı lekeler yaratacak şekilde tablo, yastık ve küçük aksesuar kullanabilirsiniz.

Kırmızı
Bir düdük sesi eşliğinde çıkarılan ceza kartının, "Dur" anlamındaki trafik lambasının, yangın tabelalarının ve tüm fastfood zincirlerinin logolarının kırmızı olmasının sebebi, bu rengin aciliyet, alarm, açlık duygusu ve engelleri ifade ediyor olması. Bu sembol-renk uyumu bilinç altımızla iletişim kurma ilminin en etkili araçlarından biri. Uykuya geçiş sırasında bilinç altımıza gitmesi arzulanan mesajlar kırmızının ifade ettiklerinin tam tersi olduğu için mümkünse kırmızı duvar boyasından, nevresim takımlarından, özellikle de yastıklardan kaçınmak gerekiyor.

Şu renkleri kullanın!

1) Özenle kırılmış beyaz:
Uykuya dalmak üzereyken telefon ekranınızın bir sebeple açıldığını düşünün. İşte uykunuzun arasında içeri giren gün ışığı böyle bir etki yapıyor. Krem, fildişi, içine hafifçe pembe ya da eflatun karışmış beyaz, çok uçuk bej gibi tonlar, içeri giren gün ışığının "floresan/ daylight" özelliğini yumuşatır. Ayrıca iç mekanda beyaz sevenlerin istediği stilden vazgeçmeden rahat uykuyu garantilemesini sağlar.

2) Yıldızlara uzanan koyu mavi: Gece mavisi dersek bu rengin yatak odasına neden uygun olduğunu belki daha iyi anlayabilirsiniz. 2018'de en çok konuşulan renklerden biri olan gece mavisi, mekana girer girmez kişiyi meditasyon ve zen moduna çekiyor. Koyu maviyi gri- boz, fildişi, uçuk mavi gibi tonlarla kombine edebilirsiniz.

3) Lavantanın yararları: Mor, kırmızının yüksek yaşam enerjisiyle mavinin alabildiğine derin sakinliğinin dengesini simgeliyor. Her ne kadar canlı tonları iç mekanda rahatsız edici olsa da doygunluğu biraz alınmış, rengi açılmış halleri yani eflatun, lavanta gibi renkler dinlenme, uyku ve meditasyon alanları için mükemmel mistik, ruhani güçleri besleyici tonlar.

4) Pembeye devam:
Durun, hemen heyecanlanmayın. Çocukluğunuzda sahip olamadığınız o prenses odasının vıcık vıcık pembeleri değil burada kast edilen. Milenyum pembesi de deniyor. Doygunluğu azaltılmış, yani öldürülmüş flamingo pembesi. Bu ton, yatak odaları için ideal. Yaratmak istediğiniz atmosfere göre; altın, boz, gri ya da adaçayı yeşili mobilya, aksesuar ve yatak tekstiliyle birleştirebilirsiniz.

5) Ördekbaşı yeşili değil, ördek başı mavisi : İngilizce konuşulan memleketlerde bu renge "Teal" deniyor. Bu aslında bir ördek türü. Türkçesi Çamurcun. 2018'de çok konuşuldu. Renkleri anlatmaya çalışalım derken biyoloji dağarcığımız da genişliyor. Bu da flamingo pembesi gibi tek bir renk değil, bir renk skalası aslında. Ama yatak odaları için önerilen, çok koyu turkuaza benzer bir ton. Uykuyu destekleyen renkler içinde mavi ve yeşilin bu derin tonu; içeriğindeki renklerin bilinçaltımıza yolladığı doğallık, sessizlik, yumuşaklık, serinlik gibi mesajlarla ön plana çıkıyor.

6) Gri-Boz : Yatak odası duvarında gri boz tonları, özellikle gece çalışanlar için önerilen bir renk. Çok fazla penceresi olan, özellikle balkonu iç mekana katılmış tam cephe pencere giydirilmiş yatak odaları için ideal. Yatak tekstilleri için muhteşem bir fon da yaratıyor. Lavanta, mor, mavi, altın/ pirinç ile işin içine doğal ahşap girecekse ceviz dokusu, bu tonun en iyi arkadaşları.

7) Kömür karası: Bir duvarı boyamak neyse de, tüm odayı kömür karasına boyamak mı? Çok mu cüretkar? Neden? Öncelikle şu herhangi bir odanın bir duvarını başka bir renge boyayıp bunu çok havalı bir şey zannetme klişesinden kurtulmanın zamanı geldi. Çünkü o duvarı bilinçsizce başka renk yapıp bırakınca dekorasyon yapmış olmuyorsunuz. Karanlık bir oda, deliksiz uykunun anahtarı. Kömür karası ise bir dekoratörün elinde altın değerinde uygulamalara dönüşebilir. Siz de denemekten korkmayın.

8) Soluk bitki yeşilleri: Gelelim, 2019'da konuşmaya devam edeceğimiz adaçayı, okaliptüs, nane tonlarına. Burada da yukarıdaki formül geçerli, herhangi bir rengi duvara uyarlarken çok geniş bir alana hakim olacağını düşünerek, doygunluğunu biraz düşürüyoruz. Fildişi, krem, boz, bej, pirinç, hasır, ahşap ve ölü pembeler mekanı zenginleştirecek ton ve dokular.

Diğer Yazıları

Manhattan'da minimalist yaşam

Amerika kırsalındaki geniş imkanları bırakıp Manhattan'daki bu küçücük dairede iki çocukla işlevsel ve stil sahibi bir yaşam kuran iç mekan tasarımcısı Crystal Ann; burası kiralık bir ev olsa dahi, çocuklarıyla önemli anılar biriktirdiğinin bilinciyle evini kişiselleştirmeye uğraşıyor. Bunu başarabilmek için ise hem kendisi, hem de çocukları için minimalizm felsefesini benimsemiş.

Devamını Oku 06.04.2019

Kiracıyım ama ev benim!

'Kendin yap'a meraklı dekorasyon bloggerları bilindiği üzere genellikle Kuzey Amerika kırsalından çıkıyor. Ancak bu kez yolumuz İngiltere'nin orta büyüklükteki şehirlerinden birine, Birmingham'a düşüyor. 18. yüzyıl sonu itibarıyla İngiltere'de sanayi devriminin etkileri sebebiyle hızlıca geliştirilmiş bir yapı sistemi olan ve "sırt sırta evler" olarak bilinen, iki katlı, küçücük metrekareli, birbirine yapışık sıra evlerden birinde kiracı olarak yaşayan Medina Grillo, grillo-designs.com adresindeki blogunda "Bir evin sahibi olmasak da, onu kendimize ait hale getirebilir miyiz?" sorusuna cevaplar arıyor. Bu amaçla hem kendi tasarım ve uygulamalarını, hem de İngiltere genelinde kiracı olup da evini yaratıcı ve ucuz düzenlemelerle yaşanır hale getirenlerin tecrübelerini paylaşıyor.

Devamını Oku 30.03.2019

Üç çocukla 110 metrekarede sınırları zorlamak

Amerika'nın New England bölgesinde Connecticut eyaletinde New York'a sadece 1 saat uzaklıkta eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Brooke Christen, tabiri yerindeyse tam bir dekoholik. Evinin dekorasyonunu sürekli değiştiriyor. Hayır zengin değil. Tersine çok kısıtlı bir bütçesi var ama çok zengin bir hayal gücü veeee, Türk hanımlarının belki de hiçbir zaman sahip olamayacağı "evde tadilat yapmayı seven" bir kocası...

Devamını Oku 22.03.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS