Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!

Malum, Ekim ayının sonu, Cadılar Bayramı demek. Dünyada hem çocukların hem büyüklerin birlikte, aynı coşkuyla kutlayıp eğlendiği ender bayramlardan biri. Dekoratif detaylar ve eğlence çeşitliliği açısından çok zengin bir doğa festivali. Ülkemizde son yıllarda belli kesimlerde nedense bu kadar zengin bir bayramın sadece kostümlü çılgın parti detayı içinden çekilip bu şekilde kutlanmaya başlandı. Bu haftayla beraber iki hafta boyunca bu köşede Cadılar Bayramı’nın altyapısını, dekoratif öğelerini, aslında nasıl kutlandığını ve insanları, aileleri birbirine nasıl yaklaştırdığının detaylarını okuyacaksınız.Cadılar Bayramı denince akla ilk gelen simge, elbette bal kabağı ve oymacılığı, çeşitli kostümler ve bununla ilişkili dekoratif elemanlar... Şimdilik klişe gibi gördüğünüz fazlasıyla “Amerikan” gibi görünen bu detaylar aslında öz be öz İrlandalı. Daha doğrusu “Kelt kültürlerine ait” diyelim. İrlanda’yla birlikte İskoçya ve İngiltere’nin Galler bölgesini de kapsayan çok renkli bir kültürün dünyaya hediyesi. Ancak bu detaylara gelecek hafta Cadılar Bayramı dekorasyonu konulu yazımızda değineceğiz. Bu haftaki konumuz için bu bayramın içeriğine ısınma turu denebilir. Cadılar Bayramının, bazılarının deyişiyle “eksantrik sosyetiklerin acayip eğlencesi”nden çok daha fazlası olduğunu anlatmayı amaçlayan yazımız, özellikle çocuklu aileleri ya da içindeki çocuğu öldürmemiş büyükleri hedefliyor. Sunumumuzun başında amaç ve hedeflerimizi açıklığa kavuşturduğumuza göre programa geçebiliriz.
Hayalgücü ve çocuk dendiğinde akla ilk gelen şey nedir? Anne babalar bilir, onun adı: CA-NA-VAR! “Anne babalar bilir” cümlesini özellikle telaffuz ediyoruz, çünkü insanlar büyüyünce nedense hayal kurma kabiliyetlerini kaybediyor, çocukken gerçekten gördükleri canavarları da tamamen unutuyorlar. Ancak çocuk sahibi olunca bu durumu kendileri hiç yaşamamış gibi yeniden keşfediyorlar. Toplum içinde çocukları kimsenin görmediği canavarlardan korkunca utanıp “Çocuk işte!” diye açıklamada bulunma gereği hissediyorlar. Çocuklarını da ayıplıyorlar. Çok garip değil mi? Yazarınıza söyleyin, bu toplumsal hastalığın sebebini bir ara araştırmak üzere bir yere not alsın.
Klişe demişken, size “En büyük psikoloji klişesi nedir?” diye sorsak ne cevap verirsiniz? Haa, yok o değil. O aklınızdaki bir Freud klişesi. Bizim bahsettiğimiz daha genel bir psikolog deyişi, yani hepimizin bilip katıldığı şu “Korkularınızla yüzleşin!” şeysi. Korkmamak için bilimsel olarak korkularımızla yüzleşmek gerekiyorsa, çocuklarımız canavarlardan korkmasın diye onları canavarlarıyla yüzleştirmek gerekiyor olabilir. Bu mantık doğrudur diyenler, bizdendir. Önerimiz şu: Bırakın çocuklarınız o canavarları yesinler!
Hayalet kurabiyeler
Hayalet formunda kurabiye kalıbını internetten araştırırsanız, kolaylıkla bulup satın alabilirsiniz. Kurabiyeyi yaptıktan sonra üzerini aynı formda beyaz şeker hamuruyla kaplıyorsunuz, eritilmiş çikolata ile doldurduğunuz krema şırıngasının yardımıyla göz ve ağzını kurabiyelere çizip çikolatanın kurumasını bekliyorsunuz.
Mumya köfte sarması
Köftelere elinizle kadınbudu köfte formu verip etrafını şeritler halinde kestiğiniz ekmek hamuruyla sarıp fırına veriyorsunuz. Pişip tabağa aldıktan sonra yeşil soğanın beyaz ucundan iki eşit parça kesip üzerine de küçük zeytin parçalarını göz olarak yerleştiriyorsunuz. Geriye mumyalarınızı ketçaba bulamak kalıyor.
Gözü çıkmış puding
Bu en kolay tariflerden biri. Her zamanki tarifinizle puding yapıp bu sefer tümünü büyük bir kaba boşaltıyorsunuz. Hafifçe soğumaya bırakıyorsunuz. Hazır aldığınız beyaz silindir şeklindeki marshmallow şekerlerinin ya da elinizle yuvarlayıp silindirlere böldüğünüz şeker hamuru parçalarının bir tarafına şırıngayla eritilmiş çikolatadan noktalar bırakıyor, ikili gruplar halinde pudingin içine gelişigüzel batırıyorsunuz. Sonra tüm çocuklar ve büyükler, hep birlikte aynı kaptan pudinge dalıyorsunuz. Hoşunuza gitti mi?
Balkabağı Jack dolması
Halloween bayramında balkabağından oyulan o tatlı canavar şeklindeki fenerlere Pumkin Jack ya da Jack-o’-lantern deniyor. Cadılar bayramı için kabak oymakla uğraşmak istemiyorsanız, sarı biberlere aynı şekli verip bunlardan dolma yapabilirsiniz. Dolma tarifleri arasında bir gezintiye çıkarsanız, rendelenmiş çedar peyniri ile yapılan versiyonuyla karşılaşacaksınız. İşte tam orada durun ve o tarifi uygulayın. Göreceksiniz, yeni tarifler denemek o kadar da korkutucu bir şey değil...
Vampir spagetti baskını
Pişirdiğiniz spagettiyi çukur bir tabağa alıp üzerine domates, biber salçası ve soğanla yaptığınız sosu döküyorsunuz. Beyaz turptan kestiğiniz iki yuvarlak şekil vampirin gözleri, bir zeytinin iki ucu ise gözbebekleri oluyor. Turptan iki sivri diş kesip ağız olduğunu düşündüğünüz yere bırakıveriyorsunuz, tamam. Kalanı dekorasyon. Kırmızı tatlı biberden kestiğiniz yuvarlak parça, turpla zeytin arasına girip kan çanağına dönmüş göz efekti yaratmanızı sağlayacak. Aynı biberden küçük kıymıklar kesip beyaz turpun üzerine bırakırsanız, efekti güçlendirirsiniz.
Küçük mumya sandviç istilası
Çok kolay. Bakkaldan Etimek ve tost için özel kesilmiş şu kaşar peynirlerinden alıyorsunuz. Etimek’i hatırlayanlar el kaldırsın! Çok güzeldir ve evet, hala satılıyor. Etimek dilimlerini bir tepsiye dizip üzerine daha önce pişirdiğiniz domates sosunu döküp, şeritler halinde kestiğiniz kaşar peynirlerini mumya sargılarına benzeyecek şekilde ekmeklerin üzerine yerleştiriyorsunuz. Her bir dilime göz yerine ikişer zeytin parçasını resimdeki gibi bazıları peynirlerin altında kalacak şekilde koyuyorsunuz. Aman dikkat! Önceden ısıttığınız fırına verip çıkarmanız bir olacak. Çünkü kaşar peynirlerinin çok erimesini istemiyoruz. Bir de fırından çıkarır çıkarmaz servis etmek gerekiyor.
Biçimsiz canavarlar cumhuriyeti
10 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Yuvarlak bisküvileri ikiye bölüp iç kısımlarına daha önceden hazırladığınız kırmızı gıda boyasıyla boyanmış kremayı sürüyorsunuz. Küçük marshmallow parçalarını iki bisküvi arasına dişler gibi dizip en üste iki büyük marshmallow daha ekliyorsunuz. Gözbebeklerini ister eritilmiş çikolatadan, ister siyah şeker hamurundan yapabilirsiniz.
Çikolata tadında mezarlık
11 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Hmm... Bu tarif biraz büyük çocuklara hitap ediyor gibi gözüküyor. Yine de bir bakalım. Kuplara dağıtılmış çikolatalı mousse ya da puding üzerinde krokan parçaları, küçük parçalara ayrılmış çikolatalı bisküvi ya da parçalanmış kek var. Hepsinin üzerine bildiğimiz petit beurre bisküvi mezar taşı gibi yerleştirilmiş. Eritilmiş çikolatayla RIP yazılmış. Büyüklere özel partiler için biçilmiş kaftan...
Pizzanın içinde hayalet avı
12 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Hayalet şeklinde kurabiye kalıbı satın almıştınız zaten, bir malzemeyi çok yönlü kullanma becerisi hayal gücüyle paralel çalışır. Neden aynı mantıkta pizza yapmayalım? Örümcek şekli verdiğiniz zeytinlerle süslediğiniz karışık pizzanızı pişmeye yakın fırından çıkarıp üzerine kurabiye kalıbıyla hayalet şekli verdiğiniz kaşar peyniri parçalarını ekliyorsunuz. Fırında çok fazla bırakırsanız, şekil dağılır. O yüzden son anda ekleniyor. Pizza fırından çıktıktan sonra pasta şırıngasına doldurduğunuz zeytin ezmesi ile her bir hayaletin yüzüne göz ve ağız şekilleri yapabilirsiniz.
Bir yarasa hikayesi
13 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Cupcake yapmak çok kolay. Kağıt kek kalıplarını marketlerde bulabilirsiniz. Her zamanki gibi hazırladığınız çikolatalı kek karışımını bu küçük kalıplara koyup fırına veriyorsunuz. Kekler pişince üzerine çikolatalı kremasını ekliyorsunuz, tamam. Ama isterseniz bu kadarla kalmayıp cupcake’lerinize bir hikaye katabilirsiniz. Oreo bisküvisi işinizi görecektir. Yuvarlar bisküviyi tam ortadan ikiye bölüp cupcake’in kremasının tam tepesine yarasa kanatları gibi yerleştirebilirsiniz. Şeker hamurundan göz yapmak zaten çok kolay. Yine de uğraşamam diyorsanız el işi malzemeleri satan kırtasiyelerde hazır plastik gözler satılıyor. Yiyecek kişiyi uyarmak şartıyla bu gözleri tatlınıza ekleyebilirsiniz.
Küçük mutlu şaşkın canavarlar
14 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Hayatımıza waffle girdi gireli bir pancake furyasıdır gidiyor. İkisi aynı şey değil. Yani bizim bildiğimiz waffle aslında waffle değil. Pancake’in bir çeşidi. Orijinal Belçika waffle’ı çok daha gevrek, çıtır çıtır bir tatlı. Her neyse. Çok garip şekillere girebildiği için çocukların çok sevdiği bir yiyecek pancake. Bu küçük canavarı oluşturmak kadar kolayını da zor bulursunuz. Karışımı her zamanki gibi tavaya kepçeyle koyup bir daire oluşturuyorsunuz. Bu kez daireyi hafif yamultmakta yarar var. Sonra bir spatulanın ucuyla tavada hala cıvık olan karışımın 4 tarafından çekiştirerek ucube kollar ve bacaklar çıkarıyorsunuz. Piştikten sonraki tipleme tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Muz parçalarından gözler, dişler; yaban mersininden göz bebekleri yapabilirsiniz. Biliyor musunuz? Profesyonel animatörler de karakter yaratırken aşağı yukarı böyle süreçlerden ilham alıyorlar. Yani sizin yaptığınız pancake’ler sayesinde çocuğunuz bir gün dünyanın en önemli yaratıcı yönetmenlerinden biri olabilir.
Bezeli delilik
15 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Beze mi? En sevdiğim! Böyle düşünen başka kimler var? İnternette bir sürü beze tarifi var. İsterseniz uğraşabilirsiniz. Ya da pastaneden bir paket beze alıp üzerine eritilmiş çikolatadan şırıngayla suratlar çizebilirsiniz. Hepsi birbirinden farklı küçük hayaletlerinize isim verip onlarla oynamak isterseniz bilin ki, etraftaki tek deli siz değilsiniz.
Elektro sosis örümcekler
16 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Spagettiyi önce sosislerin içinden geçirip öyle pişiriyorsunuz. Bu yemeğin tek zorlayıcı kısmı bu. Makarnayı kırmadan bu işi tamamlamak zor geliyorsa sosise önce ahşap şişlerle birer delik açıp spagetti borularının kırılmadan geçmesini kolaylaştırabilirsiniz. Gözler yeşil soğanın beyaz tarafı ve zeytinle yapılmış. Fotoğrafta ağız yosun parçalarından oluşuyor. Göz bebekleri ve ağzı şırınga yardımıyla zeytin ezmesinden de yapabilirsiniz.
Ye beni, yerim seni hamburgerler
17 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Yine çok kolay bir tarif. Her zamanki hamburgerin çedar peynirini önceden zigzaglı kesip biraz dışarı taşacak şekilde domatesin üzerine yerleştiriyorsunuz. Onun üzerine ketçap ya da domates sosu, en son ise ekmek... Biberli zeytinden gözlerle ham yapan canavar tamamlanıyor. Püf noktası: Ağız gibi gözükmesi için malzemeleri en alta marul, sonra köfte, üzerine domates ve diğerleri şeklinde sıralamanızda yarar var.
Tipitip kek hayaletler
18 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Kare bir kalıpta yaptığınız keki küçük küpler şeklinde kesip bir ızgaraya diziyorsunuz. Üzerlerine uzun kürdanlarla birer marshmallow tutturuyorsunuz. Kürdanlar keklerin altından çıkmalı. Daha sonra keklerin üzerine yavaşça krema döküp buzdolabında soğumaya bırakıyorsunuz. Marshmallow’lar donmuş kremanın altında kalıp keke yapışınca kürdanları altından çekiyorsunuz. Sıvı çikolatayla yüz detaylarını tamamlıyorsunuz.
Kupta turuncu kermit
19 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Balkabağı püresiyle az şekerli mascarpone peynirini iyice karıştırıp kupların dibine biraz bu karışımdan koyuyorsunuz. Üstüne mıncıklayıp parçalara böldüğünüz çikolatalı kek, onun üzerine ise tekrar balkabaklı karışımdan ekliyorsunuz. Marshmallow gözlerin içine çikolatalı krema ya da eritilmiş çikolatadan göz bebekleri yapıyorsunuz. Kermitleriniz hazır.
Anneeee! Muzlar geliyor!
20 / 20
Kaçın! Korkunç yiyecekler geliyor!
Resimde gördüğünüz korkunç hayaletlerin anlatılacak pek bir detayı yok. Muzları ikiye bölüp dikey şekilde bir tabağa yerleştiriyorsunuz. Tek yapmanız gereken, her birine iki göz, bir ağız eklemek. Çikolatalı krema ve şırınga burada da imdadınıza yetişiyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS