Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

Şeftali çiçeği şans tılsımıyla aşkı kendinize çekin

Dekorasyon her zaman sadece estetik ve konfor amaçlı olmak zorunda değil. Zaten dekorasyonun çıkış noktası, ilk insanların göz zevklerini geliştirmekten çok evlerini bazı adak objeleriyle, koruyucu tılsımlarla süslemek istemeleri. Bu açıdan bakınca dekorasyon önerilerinin çıkış noktası Feng Shui felsefesi oluyor. Genel olarak amaç, evin, odanın içine iyi enerjileri çekmek ve bu enerjilerin iç mekanda doğru şekilde akmasını sağlamak. Bu enerji akışını yönlendirme amaçlı yüzlerce dekoratif uygulama önerisinden bir tanesi bu haftaki konumuz: Şeftali Çiçeği Şans TılsımıEskiden elimizde bir Linda Goodman ve güneş burçlarımız vardı, tamamdı. Sonra çıktı da çıktı: Yükselen burç, ay burcu, evler, juno, muno, efendim tutulmalar, dolunaylar, yeniaylar bizi nasıl etkiliyor gibi detaylar... Şimdi ise bir ay düğümleri, şans noktası meselesi var. Yakında onu da çözer yeni aşama neyse, ona ilerleriz. Ne zaman bilgi nispeten kolay ulaşılabilir hale geldi, o zaman astroloji, gazete eklerinin arka sayfasındaki fallardan ibaret olmaktan çıktı. Anladık ki, hayatın; aşkı, başarıyı, parayı bulmanın kendine ait birer matematiği var. Bizde astroloji dendiğinde akla gelen tabii ki, Batı Astrolojisi oluyor. Bunun bir çok ekolü var. Ancak dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Çin'de durum farklı. Orada Çin Astrolojisi hakim. Bir Türk Astrolojisi de var elbette, tam 36 burçtan oluşuyor. Çin Astrolojisinin coğrafi etkileşim sebebiyle Türkçeleşmiş hali de var, hatta bir de Kızılderili Astrolojisi... Liste uzar.

Klasik Batı Astrolojisi kişinin doğum anındaki astronomik etkilerle anın astronomik etkilerinin birbiriyle ilişkisine odaklanıyor. Batı yön olarak ilerleme, gelecek vaat eder, güneşin gittiği yöndür. Bu açıdan Batılı herhangi bir şeyin özden çok sonuca odaklanması normal. Doğu ise adı üstünde her şeyin doğumundan sorumludur, güneşin doğduğu yöndür, ana kucağıdır, durağandır. Doğulu kültürlerin her şeyin derinine inme sebebi budur. Doğunun yavaş, batının hızlı kültürlere sahip olduğunu hepimiz kabul ediyoruz değil mi? Hız, lineer bir çizgi gibidir, ilerler, ama dikkat! Durağan gözüken şeyler de aslında hareket eder. Bilgi söz konusu olduğunda bu, ilerlemeden çok bir genişleme hareketidir. Çok yavaştır, ancak uzun zaman sonra, kapsam büyüdükçe fark edilir. Çin Astrolojisi de çağlar boyunca yavaş yavaş genişlemiş bir ilim.

Şöyle açıklayalım. Çin Astrolojisi ortaya çıktığı dönem için bilim anlamını taşıyordu. İçgüdüleri ve doğayı gözlemleme kabiliyeti günümüz insanına göre çok daha gelişmiş olan Neolitik dönem insanı eldeki imkanlara bakılınca mucize sayılacak isabetli fikir, felsefe ve uygulamalarıyla biz gelişmiş çağlarda yaşayan torunlarını şaşkına çeviriyor. Çin'de tarıma, dolayısıyla yerleşik hayata geçiş MÖ. 4. yüzyılın başlarına dayanıyor. Çin Astrolojisinin ortaya çıkışı da aynı döneme rastlıyor. Geçmişi MÖ. 3000'lere dayanan ve aslen ilk insanların mezarlarını ve tapınaklarını evrendeki en doğru konuma yerleştirmek istemelerinden doğan Feng Shui de tam olarak aynı dönemde evlere ve iç mekana uygulanmaya başlanmış. Günümüzdeki Feng Shui anlayışı doğal olarak 5000 yıl öncekinden oldukça farklı. Başka bir deyişle genişlemiş bir kavram. Doğu ve Uzakdoğulu kültürlerin mimari geleneklerine, hatta göçebe Türk kabilelerinin yaşam alanı düzenlemelerine nüfuz etmiş, bu yolla Anadolu'ya kadar uzanmış bir yaşam sanatı. Dolayısıyla dekorasyon meraklılarının mutlaka incelemesi gereken bir kavram. Nedir, ne değildir, neleri içerir, ying, yang vs gibi konuları kapsamlı olarak işleyen bir çok makaleye internet üzerinden ulaşmak mümkün. Bizim bu haftaki ilgi alanımız; güzelliği, bereketi, aşkı kendine çekmek için yaratılmış yüzlerce Feng Shui tılsımından biri: Şeftali Çiçeği Şans Tılsımı.

Adı Şeftali Çiçeği Şans Tılsımı ama konunun şeftali çiçeğiyle bir ilgisi yok. Elbette baharda bulabiliyorsanız birkaç dal şeftali çiçeğini yatak odanıza yerleştirmenizde bir sakınca yok. Bu ismin verilmesinin daha çok edebi bir tarafı var: Pembe çiçeğin doyumsuz güzelliği ve sevgilinin gül cemali... Teşbih derler, yakaladınız mı? Öncelikle bu sadece aşkı arayan yalnız bireylere yönelik bir tılsım. Evli olup ilişkisinde problem yaşayanlar, hali hazırda ilişkisi olanlar için önerilmiyor. Tılsım, kişinin kendi enerjisine en yakın partneri kendisine çekmesine yardım ediyor.

Tılsım uygulaması üç aşamalı. İlk olarak Çin Astrolojisindeki burcunuzu bulmanız gerekiyor. Çin Astrolojisi, Batı'daki karşılığı gibi doğduğunuz ay üzerinden değil, yıl üzerinden belirleniyor. Doğum yılınızın karşılığı olan hayvan sembolüne bakın. Çin Astrolojisinde toplam 12 burç ve bunu simgeleyen 12 hayvan var, sırasıyla: Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek, Domuz.

İkinci aşama, aşağıdaki listeyi inceleyip önce kendi burcunuzun içinde yer aldığı grubu, daha sonra o grubun hayvan sembolünü bulmak. Örneğin siz Tavşan burcuysanız, hayvan simgeniz bu tılsım için Fare olacak. Bu yüzden fareyi temsil eden bir obje bulmalısınız. İsterseniz biblo, tablo ya da üzerinde fare resmi çizili bir obje olabilir. Ucuz bir şey olmasın, tılsım hayvanınızı sevin. Üçüncü aşama ise uygulama. Sizin için öngörülen hayvan simgesini grubunuzun şanslı yönüne yerleştiriyorsunuz. Yani tavşan burcuysanız bu kuzey oluyor. Bu sizin tılsım alanınız. Burayı nasıl renklendirdiğiniz ise büyük önem taşıyor. Listede grubunuz için öngörülen renkleri kullanarak bu bölgeyi göze ve ruha güzel görünür hale getiriyorsunuz, tamam. Tılsımınız hazır. Feng Shui'nin en birinci, en önemli kuralı temizliktir. Evin hiçbir köşesinde toz oluşmasına izin vermeyin. Tılsım alanınıza ise bu anlamda özel ilgi göstermenizi tavsiye ederiz. Bu uygulamayı yapanlar küçük köşelerinin fotoğrafını çekip #ŞeftaliÇiçeğiŞansTılsımı hashtag'iyle Instagram'da paylaşır mı? Bakalım aşk, kimlerin hayal gücünü nasıl çalıştırıyor. Hepinize keyifli haftalar...

ÇİN BURCU: Fare, Ejderha, Maymun
ŞANSLI YÖN: Batı
HAYVAN SİMGESİ: Horoz
KULLANILACAK RENKLER: Toprak tonları, Beyaz, Altın, Gümüş

ÇİN BURCU: Köpek, At, Kaplan
ŞANSLI YÖN: Doğu
HAYVAN SİMGESİ: Tavşan
KULLANILACAK RENKLER: Yeşil, Kahverengi, Mavi, Siyah

ÇİN BURCU: Horoz, Öküz, Yılan
ŞANSLI YÖN: Güney
HAYVAN SİMGESİ: At
KULLANILACAK RENKLER: Kırmızı, Mor, Turuncu, Sarı, Yeşil, Kahverengi

ÇİN BURCU: Koyun, Tavşan, Domuz
ŞANSLI YÖN: Kuzey
HAYVAN SİMGESİ: Fare
KULLANILACAK RENKLER: Mavi, Siyah, Beyaz, Gri, Altın

Diğer Yazıları

Manhattan'da minimalist yaşam

Amerika kırsalındaki geniş imkanları bırakıp Manhattan'daki bu küçücük dairede iki çocukla işlevsel ve stil sahibi bir yaşam kuran iç mekan tasarımcısı Crystal Ann; burası kiralık bir ev olsa dahi, çocuklarıyla önemli anılar biriktirdiğinin bilinciyle evini kişiselleştirmeye uğraşıyor. Bunu başarabilmek için ise hem kendisi, hem de çocukları için minimalizm felsefesini benimsemiş.

Devamını Oku 06.04.2019

Kiracıyım ama ev benim!

'Kendin yap'a meraklı dekorasyon bloggerları bilindiği üzere genellikle Kuzey Amerika kırsalından çıkıyor. Ancak bu kez yolumuz İngiltere'nin orta büyüklükteki şehirlerinden birine, Birmingham'a düşüyor. 18. yüzyıl sonu itibarıyla İngiltere'de sanayi devriminin etkileri sebebiyle hızlıca geliştirilmiş bir yapı sistemi olan ve "sırt sırta evler" olarak bilinen, iki katlı, küçücük metrekareli, birbirine yapışık sıra evlerden birinde kiracı olarak yaşayan Medina Grillo, grillo-designs.com adresindeki blogunda "Bir evin sahibi olmasak da, onu kendimize ait hale getirebilir miyiz?" sorusuna cevaplar arıyor. Bu amaçla hem kendi tasarım ve uygulamalarını, hem de İngiltere genelinde kiracı olup da evini yaratıcı ve ucuz düzenlemelerle yaşanır hale getirenlerin tecrübelerini paylaşıyor.

Devamını Oku 30.03.2019

Üç çocukla 110 metrekarede sınırları zorlamak

Amerika'nın New England bölgesinde Connecticut eyaletinde New York'a sadece 1 saat uzaklıkta eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Brooke Christen, tabiri yerindeyse tam bir dekoholik. Evinin dekorasyonunu sürekli değiştiriyor. Hayır zengin değil. Tersine çok kısıtlı bir bütçesi var ama çok zengin bir hayal gücü veeee, Türk hanımlarının belki de hiçbir zaman sahip olamayacağı "evde tadilat yapmayı seven" bir kocası...

Devamını Oku 22.03.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS