Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

Yılın Pantone rengi canlı mercan ve iç mekana etkileri

Pantone Renk Enstitüsü 2019 yılının rengini açıkladı: Canlı Mercan. Adı üstünde canlı olmakla birlikte standart mercan rengine göre biraz puslu, pudralı bir ton. Söz konusu iç mekan olduğunda bu kadar canlı tonların kullanım alanı oldukça sınırlı. Ancak yılın rengini bir renkten çok skala olarak düşünürsek yaratım alanımız genişliyor.Son 20 yıldır dünyada insanların satın alma eğilimlerini, dolayısıyla moda, mimarlık, dekorasyon, ürün tasarımı, ambalaj, marka ve grafik tasarım alanlarında ürün geliştirme stratejilerini yönlendiren renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019 yılının rengini açıkladı: PANTONE 16-1546 Living Coral, yani canlı bir mercan tonu. Geçen hafta açıklanan bu rengi, sene boyunca dekorasyon, tekstil, ürün tasarımı ve düğün trendleri odağında inceleyeceğiz.

Renk skalasındaki klasik turuncunun içine biraz magenta yani fuşya katılarak elde edilen canlı mercan, adı üstünde canlı olmakla birlikte standart mercan rengine göre biraz puslu, pudralı bir ton. Her zaman olduğu gibi rengin kendisiyle birlikte yakınındaki komşu ya da karşıt tonları da ilgi alanımıza giriyor. Söz konusu iç mekan olduğunda bu kadar canlı tonların kullanım alanı oldukça sınırlı. Ancak yılın rengini bir renkten çok skala olarak düşünürsek yaratım alanımız genişliyor.

Pantone Renk Enstitüsüne göre canlı mercan her bakışta farklı algılanan, yani sürekli dönüşen bir renk, bu sebeple ona "canlı" deniyor. Canlı olduğu için yaşama sevinci aşılıyor, kullanıldığı mekanın enerjisini yükseltiyor. Malum her anlamda karanlık bir çağda yaşıyoruz ve Pantone son yıllarda dünya çapına yayılan terör, şiddet ve baskı ortamlarından yorulan insanlara umut aşılamak amacıyla bu tür canlı renkler bulmaya dikkat ediyor. İçinde yaşadığımız, çalıştığımız, hatta uyuduğumuz mekanların renk değerlerinin psikolojimiz hatta fizyolojimiz üzerindeki etkilerini daha önce pek çok kez işledik. Renklerin gücünü doğru kullanmak için ise biraz ilgi ve bilgi yeterli.

Canlı mercanı özel kılan bir diğer özellik, doğada her an karşılaşabildiğimiz bir renk olmayışı. Genel olarak denizin derinliklerinde yaşayan ıstakoz, karides, yengeç gibi hayvanlarda ve resiflerdeki mercanlarda rastlanan bu renk, bir bakıma sandıktan çıkan hazine gibi. Görünenin ötesindekileri sembolize eden, bu sebeple insanın merak güdüsünü körükleyen, perdenin arkasına bakmaya yönelten bir renk.

Her ne kadar kırmızı tonları yatak odaları için önerilmese de son bir kaç yıldır öne çıkan degrade duvar uygulamaları bu tür canlı renkleri yatak odasına uygulamayı mümkün kılıyor. Özellikle yatak başı olarak kullanılan duvarda bir efekt yaratmak isteyenler için canlı mercanın en doygun tonlarından başlayıp yukarı doğru açılan bir renk skalası deneyebilirsiniz. Ancak bu duvarın önünde gri, antrasit, soğuk bej gibi nötr renkler kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Rengi bir lekeden çok atmosfer yaratmak amaçlı yoğun şekilde kullanabileceğiniz iki yerden biri mutfak, diğeri elbette banyo, küçük tuvalet gibi ıslak mekanlardır. Kırmızı ve portakal tonları iştah açıcı olarak bilinir. Bu sebeple canlı mercanı mutfakta duvar ya da mobilya rengi olarak kullanabilirsiniz. Çok az gri ile kırılmış beyaz ve gümüş gri ile kombine edebilirsiniz.

2018'in sonbahar renk temaları içinde yer alan terracotta ve yanık turuncu tonları canlı mercan skalasının iç mekanda nispeten daha rahat kullanılabilir üyeleri olarak 2019'a uzanıyor. Canlı mercan kadar parlak olmayan bu tonlar; altın, bakır, kahve, bej gibi sıcak renklerin yanında soğuk grilerle de çok iyi çalışır. Ayrıca canlı mercanı aksesuarlarla küçük lekeler halinde mekana yaydığınızda yanık turuncu duvarlar mükemmel fonu yaratır. Yemek odası ve yaşam alanında bu tonu yine gri ve bejlerle birlikte duvarda ve zeminde lekeler şeklinde kullanabilirsiniz. Beyaz yerine kırık beyaz ya da krem tercih edin.

2019'da sofra tasarımlarında, düğün ve davet dekorasyonunda, çiçek tasarım sektöründe bolca göreceğimiz canlı mercan ve tonlarını hem romantik hem de modern stile adapte etmek mümkün. 2016 yılının iki Pantone renginden biri olan Rosy Quartz gibi pudralı her türlü pembe, sarı ya da pembe altın, ton sür ton çiçeklerle davetlerinizi unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Canlı mercanın nispeten açık tonları 19. yüzyılın romantik, puslu, hep yağmurlu ama hep umut taşıyan atmosferlerini anlatan romanlara gönderme yapacak mekanlar yaratmak için ideal. Elinizde aile yadigarı koltuk ya da sandalyeler varsa döşemelik kumaş olarak kadife, renk olarak canlı mercan skalasından bir ton seçebilirsiniz.

60'lar maksimalizmi 2019'da en çok konuşulacak dekorasyon trendlerinden biri olacak. 2000'lerin başında çıkan retro akımının minimalist versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz bu akımda geometrik şekiller, hem aksesuar hem de duvar, zemin ve tavan kaplamalarında öne çıkacak. Köşeleri yuvarlatılmış mobilyalar, yay ve kemerlerle sıkça karşılaşacağız. Stili en iyi tamamlayan renkler ise somon, terracotta, yanık turuncu ve tabii ki canlı mercan tonları olacak. Sıcak ve soğuk bejlerle fon yaratıp renkleri lekeler halinde mekana dağıtabilirsiniz.

Bir renge en uygun renk ve tonları bulmak için en kolay ve garanti yöntem, doğaya bakmaktır. Canlı mercan ve tonlarını deniz canlılarının dışında karada da bazı hayvan ve bitkilerde görmek mümkün. Bunların başında karides, somon, ıstakoz gibi hayvanlarla aynı besini, dunaliella salina isimli bir su yosununu tükettiği için pembenin her tonuna boyanan flamingolar geliyor. 2017'de patlama yaşayan flamingo renkleriyle ilgili detaylı bilgiyi "Dekorasyonda pembe patlaması" isimli yazımızda vermiştik. 2019'un rengi canlı mercanı da flamingo pembeleri arasında saymak mümkün. Bu sebeple önümüzdeki yıl flamingo formlu ve desenli ürünler görmeye devam edeceğiz. Sezonun bir başka yükselen trendi Japonizm, Japon kültür öğelerini iç mekana yansıtıyor. Japon turnası da flamingo gibi ev tekstili ve duvar kağıtlarından bizlere gülümseyecek. Ek olarak yengeç, ıstakoz gibi kabuklu desen ve illüstrasyonlarının deniz mahsulleri lokantalarının logolarından çıkıp modaya, dekorasyona, özellikle ev tekstiline, duvar kağıtlarına yansıyacağını öngörüyoruz.

Canlı mercanın doğası gereği tropik atmosfer yaratmaya uygun oluşu, çiçek aranjmanı dünyasında tropik bitkilerin öne çıkmasına sebep olacak. Heykelsi duruşu ve capcanlı mercan tonlarıyla göz alıcı bir çiçek olan ve ıstakoz pençesi ismiyle de bilinen helikonyayı kesme çiçek ya da Japon ikebana stili çiçek aranjmanlarının bir parçası olarak evlerde, gelin buketlerinde; motif olarak tekstil ve duvar kağıtlarında bolca göreceğiz.

Diğer Yazıları

Manhattan'da minimalist yaşam

Amerika kırsalındaki geniş imkanları bırakıp Manhattan'daki bu küçücük dairede iki çocukla işlevsel ve stil sahibi bir yaşam kuran iç mekan tasarımcısı Crystal Ann; burası kiralık bir ev olsa dahi, çocuklarıyla önemli anılar biriktirdiğinin bilinciyle evini kişiselleştirmeye uğraşıyor. Bunu başarabilmek için ise hem kendisi, hem de çocukları için minimalizm felsefesini benimsemiş.

Devamını Oku 06.04.2019

Kiracıyım ama ev benim!

'Kendin yap'a meraklı dekorasyon bloggerları bilindiği üzere genellikle Kuzey Amerika kırsalından çıkıyor. Ancak bu kez yolumuz İngiltere'nin orta büyüklükteki şehirlerinden birine, Birmingham'a düşüyor. 18. yüzyıl sonu itibarıyla İngiltere'de sanayi devriminin etkileri sebebiyle hızlıca geliştirilmiş bir yapı sistemi olan ve "sırt sırta evler" olarak bilinen, iki katlı, küçücük metrekareli, birbirine yapışık sıra evlerden birinde kiracı olarak yaşayan Medina Grillo, grillo-designs.com adresindeki blogunda "Bir evin sahibi olmasak da, onu kendimize ait hale getirebilir miyiz?" sorusuna cevaplar arıyor. Bu amaçla hem kendi tasarım ve uygulamalarını, hem de İngiltere genelinde kiracı olup da evini yaratıcı ve ucuz düzenlemelerle yaşanır hale getirenlerin tecrübelerini paylaşıyor.

Devamını Oku 30.03.2019

Üç çocukla 110 metrekarede sınırları zorlamak

Amerika'nın New England bölgesinde Connecticut eyaletinde New York'a sadece 1 saat uzaklıkta eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Brooke Christen, tabiri yerindeyse tam bir dekoholik. Evinin dekorasyonunu sürekli değiştiriyor. Hayır zengin değil. Tersine çok kısıtlı bir bütçesi var ama çok zengin bir hayal gücü veeee, Türk hanımlarının belki de hiçbir zaman sahip olamayacağı "evde tadilat yapmayı seven" bir kocası...

Devamını Oku 22.03.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS