Av. Ahmet Kemal Şenpolat Av. Ahmet Kemal Şenpolat

Hayvan haklarına dair ilk çocuk tiyatrosu "Bremen Mızık-Çıları"

12.04.2017 Çarşamba | 12:10

Türkiye’de hayvan hakları konusunda bir ilk olan bu müzikli oyun, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Moda Sahnesi'nin profesyonel destekleri ile hazırlanan aynı zamanda bizleri düşündüren oyun, çocuklarımızın dünyasına inanılmaz bir pencere açıyor.

Büyükleri çok zor eğittiğimiz bu yüzyılda çocuklarımıza sirklerin, hayvanat bahçelerinin, evden terk edilen hayvanların, yunus parklarının gerçeğini o ruh haliyle anlatıyor olacağız. Tamamıyla profesyonel ekip ve metin yazarlığı ile oluşturulan bu oyun yine HAYTAP tarafından hayvan hakları dünyamıza kazandırılan projelerden birisi daha oldu.

Bu enfes eğitim projesiyle HAYTAP karanlıktan şikâyet etmek yerine, yine mum yakmaya toplumumuzu aydınlatmaya kurumsal desteklerinizle devam edecek.

Dünyanın yanlış giden düzenine itiraz eden, mızıkçılık yapan hayvanlar çocuklarımıza, yarınlarımıza bir umut ışığı olacak.

Müzikli, dekorlu, kostümlü ve tamamıyla eğitim amaçlı hiçbir şiddet unsuru barındırmayan oyun Kadıköy İlçe Eğitim'in de verdiği onayla çok yakında talep geldikçe okullara ulaşmaya başladı bile.

Bremen Mızık-Çıları, Kedi, Köpek, Yunus ve Maymun'un gözünden bizim ve onların hikayesini anlatıyor. Bizler yani insanlar baktığımız gibi görüyoruz hayvanları. Çoğunuzun sevdiğinden kuşkumuz yok ama sevmek ya da 'sahip olmak' onlara her istediğimizi yapma hakkını vermiyor bize. Bizim dışımızdaki bu canlıları iş amaçlı, eğlenme amaçlı kullanamayız hakkımız da yok. Dünya’daki herşeyi elde etme ve onu yönetme iddiasında olan insanoğlu, kendisini canlı cansız her şeyin de sahibi olarak görüyor. Ağaçları kesiyor, doğayı yok ediyor, diğer canlıları alıyor satıyor, avlıyor, sirklerde, otellerde, hatta filmlerde oynatıyor. Evine alıyor, sıkılınca sokağa atıyor!

HAYTAP Eğitim Projesi kapsamında okullarda gösterime giren oyunumuz, yunus parkları gerçeğinden sirk gerçeğine, petshop gerçeğinden deney gerçeğine kadar hayvan hakları ihlalinin olduğu birçok konuyu çocukların dilinden onlara anlatıyor.

Oyunun fragmanı afişleri ve broşürü hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen web sitemizin aşağıda verdiğimiz linkine bakın ve tanınması için bizlere yardımcı olun:

http://www.haytap.org/index.php/201612195868/egitim-calismalari/haytap-cocuk-tiyatrosu-bremen-mizikcilari

Nasıl ki bizim bir hayatımız var ve bu hayatı dilediğimizce yaşamak istiyoruz, onlar da yaşamak istiyorlar dilediklerince. Bu yeryüzü, bu gökyüzü, bu temiz hava, bu denizler, okyanuslar, ormanlar bizim olduğu kadar onların da.

Haydi o zaman sponsor desteği ile hayvan sevgisinden öte onların da hakkının olduğu dünyayı anlatmak istediğimiz, hayvan hakları için direnen, mızıkan, haklarının da savunulmasını anlaşılmasını isteyen Bremen Mızık-Çıları çocukları ve bu oyunu destekleyecek sponsorlarını bekliyor.

Detaylı bilgi için: haytap@haytap.org

Diğer Yazıları

İmdat Vedat

---Yetişin çabuk burada yarın katliam başlayacak ! --Çabuk gelin öldürecekler ! --İhbar ediyorum benden günah gitti ! --Koskoca federasyonsunuz ne işe yararsınız ,hemen buraya otobüslerle çıkarma yapın ! --Siz burayı bilmiyorsunuz burası diğer yerlerden farklı! --Aldığınız paraları ne yapıyorsunuz ? Gelip buradaki hali yerinde görün.--Hemen diyorum hemen akıl verin ne yapalım ? --Bana hiç mama da para da vermediniz. Tek başımayım burada. Zehirliyorlar diyorum size --Size belediye başkanının telefonunu veriyorum , bir de siz arayın! Bunlar yıllardır hepimizin duyduğu şikayetler , acil müdahele talepleri , devlete son dakikada ulaşıp problemi çözmek isteyen bir saat içinde alınan kararlarla güçsüz duruma düşmüş hayvan severin çaresizliğin fotoğrafı.

Devamını Oku 24.05.2019

Cinayet bölgesi konuşur

Hayvan katillerinin bulunması durumu başlı başına bir sorundur. 

Devamını Oku 18.06.2018

Sinema sektöründe hayvanların kullanımı

Türkiye’de uzun yıllardır ihmal edilmiş konulardan birisi de film sektöründe hayvanların hiçbir denetime tabi olmaksızın, yapımcıların vicdanına ve kendi ahlaki değerlerine bağlı kalarak hayvan dostlarımızın işgüzarca kullanılması olmuştur.

Devamını Oku 23.03.2018
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS