Av. Ahmet Kemal Şenpolat Av. Ahmet Kemal Şenpolat

Şarıl şarıl akan şelale: Köpek üretim çiftlikleri

14.03.2017 Salı | 17:06

Sokak hayvanlarının sorunu, özellikle kedi ve köpeklerin damızlık gibi merdiven altlarında yasa dışı bir şekilde doğurtularak satıma sunulması ve bunun tamamıyla denetimsiz bir şekilde yapılması. Maalesef bu işe duyarlı birkaç sivil toplum örgütü dışında kimsenin umurunda değil.

Ev ve süs hayvanlarının bir kartvizit olmaktan öte gitmediği, hayvan sahibi olmak ile hayvan hakkı savunuculuğunu üstlenmek arasındaki ciddi fark nedeniyle de ayrı bir baş ağrısı. Yani her hayvan sahibi mutlaka hayvan hakkı savunucu olmak durumunda değil ama bilinçsiz şekilde hayvanın soyu sopu belli olsun, anne yanından alacağım, yavru ve cins olacak saplantısı bu üretim çiftliklerine olan talebi bir türlü kısmıyor.

İlk akla gelen petshoplardaki hayvan satışı sorun olsa da, asıl sorun internetin rahatlığı ile adeta kargo ile teslimata varabilecek, gümrüklerdeki denetimsizlik ile yurda ithal ettiğimiz hayvanlar ve bu işin ticareti ile zavallı bir anneyi ölene kadar doğurtmaktan geçtiğini anlatmak gerekiyor.

Camın arkasından can satmak en azından dikkat çekiyor ama camın arkasına geçmeden satışlara ne demeli? Bu üretimlerin kontrol ya da denetiminin olmamasına ne demeli? Köylere kadar inen bu rezillik sokaklardaki ormanlardaki artan popülasyonu da doğruluyor.

Otobüs bekler gibi bekliyoruz

Bu işte imza makamı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise sessiz, yıllardır somut adım atmıyor. Halbuki denetleme yetkisi, imza yetkisi ve kadrolar onlarda. Fakat siyasi yönden kadrolaşmak dışında cesaretli memurlarını bulamayan ve konuya son derece uzak ve duyarsız bakanlık tüm baskılarımıza rağmen üretim çiftliklerini kapatmıyor. Bu kadar çok kedi ve köpeğin üretimine göz yummak, otobanlarında ezilen hayvanlardan, vergisiz satıştan tutun, toplum sağlığına kadar her bakanlığı ilgilendiriyor. Sağlık Bakanlığı'nın, Maliye Bakanlığı'nın, Gümrük Bakanlığı'nın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın hatta Eğitim Bakanlığı'nın müsteşar düzeyinde toplanıp bu ciddi soruna artık el atmasını umutsuzca gelmeyeceğini bildiğimiz otobüs gibi bekliyoruz.

Kısırlaştırma ile zehirleme ile dağa taşa hayvan atmakla ya da yurtdışına sahiplendirme yaparak var olan popülasyonu engellemek değil, sadece sorunu ötelemiş oluyoruz. Çiftliklerde üretilen cockerler, alman kurtları, st Bernardlar, Napolyon mastifler terierlerden, doğurtulmaya mahkum anne hayvanlardan bahsediyoruz.

Yok mu cesaretli bir bürokrat, duyarlı bir bakan?

Tavandan akan şelale kapatılmadan, yeri silmenin hiçbir anlamı yok. 5 bakanlığı doğrudan ilgilendiren ama hiçbir bakanlığın doğrudan sorumluluk almadığı, hissetmediği sadece yıllardan beri HAYTAP ın ve naçizane bu satırları yazan yazar dışında ciddi olarak algılayan da yok.

İkna etmek için çocuklarınızın ısırılması, birilerinin korkup şikayet etmesi, hayvanların zehirlenmesi ya da bir gün onlarla duygusal bağa girmeniz ve onların sorununu anlamanız mı gerekiyor?

Yok mu cesaretli bir bürokrat, duyarlı bir bakan? Hep mi top taca gidecek? Hiç mi bu ülkede işi bilen insanların görüşü alınıp somut adımlar atılamayacak? Şelale hep akacak sizler hep ormanlara otobanlara mı atacaksınız?

Diğer Yazıları

İmdat Vedat

---Yetişin çabuk burada yarın katliam başlayacak ! --Çabuk gelin öldürecekler ! --İhbar ediyorum benden günah gitti ! --Koskoca federasyonsunuz ne işe yararsınız ,hemen buraya otobüslerle çıkarma yapın ! --Siz burayı bilmiyorsunuz burası diğer yerlerden farklı! --Aldığınız paraları ne yapıyorsunuz ? Gelip buradaki hali yerinde görün.--Hemen diyorum hemen akıl verin ne yapalım ? --Bana hiç mama da para da vermediniz. Tek başımayım burada. Zehirliyorlar diyorum size --Size belediye başkanının telefonunu veriyorum , bir de siz arayın! Bunlar yıllardır hepimizin duyduğu şikayetler , acil müdahele talepleri , devlete son dakikada ulaşıp problemi çözmek isteyen bir saat içinde alınan kararlarla güçsüz duruma düşmüş hayvan severin çaresizliğin fotoğrafı.

Devamını Oku 24.05.2019

Cinayet bölgesi konuşur

Hayvan katillerinin bulunması durumu başlı başına bir sorundur. 

Devamını Oku 18.06.2018

Sinema sektöründe hayvanların kullanımı

Türkiye’de uzun yıllardır ihmal edilmiş konulardan birisi de film sektöründe hayvanların hiçbir denetime tabi olmaksızın, yapımcıların vicdanına ve kendi ahlaki değerlerine bağlı kalarak hayvan dostlarımızın işgüzarca kullanılması olmuştur.

Devamını Oku 23.03.2018
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS