Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

Elon Musk’ın Twitter’ı: Halka açık yeni şehir meydanı

08.05.2022 Pazar | 09:57

Elon Musk Twitter'ı satın almayı teklif ettiğinde gerçekliğinden tam olarak emin olamadık.

Hiç bir zaman küçük hayaller kurmayan Musk, Tesla ve SpaceX ile iki yeni büyük endüstri yaratan eden ama aynı zamanda da internet ortamında‘’ troll’’ hareketleriyle de bir anda ortalığı karıştırabilen bir kişiliğe sahip. Bundan 10 yıl önce Google’ın Twitter’ı satın almak için ilk önerdiği rakam 4 milyar dolardı ve Twitter’da %2.25 hissesi bulunan Jack Dorsey bu değerlemeye ciddi burun kıvırmıştı. Şimdi 10 yıl sonra, satın almanın 44 milyon dolar ile sonuçlanması ise, 2021’in 2.yarısından bu yana şahit olduğumuz acayip rakamlara bir yenisini eklemiş oldu.

Twitter, aslında emsallerine göre özellikle değerli bir şirket sınıfında değil. Sosyal medyadaki rakiplerinin çoğunun çok gerisinde, günlük 217 milyon aktif kullanıcıyla 37.5 milyar dolarlık da bir piyasa değerine sahip. Buradan bakınca bu satın alma, Twitter’da sesini yükseltenlere kayıtsız kalmayan Elon Musk acaba üçüncü bir endüstri mi inşa etme peşinde diye düşündürüyor.

Ancak Twitter, kültürel anlamda yarattığı değerle sosyal ağlar içinde ayrı bir yerde duruyor. Facebook veya Instagram'dan farklı olarak, açık ekosistem tasarımı ile her sesin duyulabileceği halka açık bir şehir meydanına benziyor.

Bu yüzden de crypto, blokchain, NFT, DAO ve DeFi oluşumları için Twitter çok etkili oldu. Bu alanların Twitter’da toplanması da mecranın kullanımını katladı. Crypto alanı Twitter’ı topluluk oluşturmak, topluluk büyütmek, en son güncellemeleri almak, alan hakkındaki temel konuları tartışmak için kullanıyor. Facebook ve Instagram’ın değil ama Twitter’ın aniden kapanması binlerce kripto topluluğunu ciddi zarara uğratabilir gibi duruyor.

İşin finansal kısmı ise yukarıda bahsettiğim soyut faydaların ya da tanımlamaların çok ötesinde kalıyor, rakamlar uçuyor. Henüz 24 saat önce teknoloji mecralarına düşen haberler Elon Musk’ın 2028 yılına kadar aboneliklerden yaklaşık 10 milyar dolar gelir elde edeceğini yatırımcılara anlattığını söylüyor.

Twitter Blue abonelerinin ise 2025 yılına kadar 69 milyona ulaştıracağı sözünü veriyor ve 2028 yılına kadar da bu sayının iki katına yani 159 milyona çıkaracağını Vaad ediyor. Geçen yıl hayata geçen Twitter Blue özelliği, aylık 2,99 dolara gönderdiğiniz tweet’i yollamadan önce geri alma, uygulama özelleştirmesi, reklamsız makaleler gibi özellikler sunuyor. Musk, toplam Twitter kullanıcılarında da büyük bir büyüme bekliyor ve 2025'te 600 milyon, 2028’de 931 milyona ulaşacağını söylüyor.

Gelir elde edeceği rakamlara özellikle reklamlar aracılığı ile değil, abonelik ve yeni ekleyeceği özelliklerle geleceğini iddia ediyor. Atılan bir tweet üzerinde editleme yapma özelliği ile ilgili Twitter ahalisine zaten bir sözü oldu. Jack Dorsey’nin Block’u ile de Elon Musk’in Twitter’da bir değişiklik ya da yenilik yapacağını düşünüyorum. Bu iki değişik beynin yaptıkları işlere Zuckerberg ya da Bezos’dan bir miktar daha farklı bakan ve farklı değerler katan girişimciler olduklarını düşünüyorum.

Bu kadar NFT, crypto konuşulan bir ortamda NFT ve crypto satın alabileceğiniz, bunları farklı kullanıcılar arasında transfer edebileceğiniz bir Twitter crypto wallet olmaması beni şaşırtır. Mesajlaşma bölümünde crypto cüzdan adreslerini paylaşan kullanıcı sayısının crypto konuşan hesaplara yakın olduğuna neredeyse bahse girebilirim. Özellikle topluluk büyümesi ve topluluk yönetimi için önem arz eden crypto alanının influencer’ları elbette sadece crypto kabul ediyorlar ve onlarla sadece Twitter ortamında mesajlaşabiliyorsunuz. Coinbase’e ya da diğer crypto wallet’lara Twitter’dan giden trafik sayısını gerçekten merak ediyorum.

Elon Musk’ın kriptoyu sevmesi ve Web3’nin vaadi olan merkeziyetsiz yapı, Twitter kullanıcılarına hak ettikleri egemenliği ve değeri vermeye yetecek mi göreceğiz.

Belki Elon Twitter'ın CEO'su olur. Belki de hepimizi Twitter hesaplarımızın CEO'su olacak bir noktaya getirir.

Diğer Yazıları

Başarılı bir Türk kadınından Web3 Pazarlama İpuçları - Elif Hız

NFT ve metaverse’ler ile ilgili teknoloji, pazarlama, içerik ve sanatçı tarafında çalışan kadınların çoğalması Web3 ekosisteminde oldukça önem verilen bir başlık.

Devamını Oku 03.04.2022

Blockchain kültürel mirası koruyabilir mi?

Sanat, her zaman dünyanın en çok ilgi çeken öğelerinden biri olmuştur. Yıllar içinde ise, filmlere konu olan milyonlarca sanat eseri ya çalınmış, ya yağmalanmış, ya da bakımsızlıktan nesli tükenmiş bir hale gelmiştir.

Devamını Oku 20.03.2022

NFT'ler Siber Güvenliği ve Dijital Kimlik Kavramını Nasıl Etkiliyor?

Çevrimiçi dünyalarda kimliğimizin korunması hepimiz için giderek daha zor hale geliyor. Ürün olduğumuz dijital dünyalarda, bundan böyle kimliğine sonuna kadar sahip çıkan yeni bir oyuncu olarak, oyuna yeniden mi başlıyoruz sorusunu kendime sormadan edemiyorum.

Devamını Oku 06.03.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS