Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

Girişimlerin VC'ler olmadan para toplamasına olanak sağlayan Web3 kitle fonlama platformu Gitcoin

03.07.2022 Pazar | 09:09 Son Güncelleme:

Başlangıçta Web3 projeleri oluşturmak için açık kaynaklı bir hareket olarak başlayan Gitcoin, Ethereum ekosisteminde temel bir unsur haline gelmeyi hedefliyor. Quadratic Funding, QF ya da Plural Funding olarak da bilinen Çoğulcu Fonlama diye çevirebileceğimiz bu konsepti Gitcoin’in benimsemesinden bu yana, 65 milyon doların üzerinde bağış toplamışlar ve pazarın ciddi olarak gerilediği son dönemde de projelere fon sağlamaya devam ediyorlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yazının devamında hem Gitcoin kurucu ortak ve CEO’su olan Kevin Owocki ile yaptığım röportajı hem de girişimlerin VC’lere gitmeden Quadratic Funding yöntemiyle nasıl para topladıklarını okuyacaksınız. Türkiye’deki Web3 girişimleri için de bir çağrısı oldu Kevin’ın. Bence tüm Web3 girişimleri ve başlangıç aşamasındaki startup’lar için mutlaka bilinmesi ve incelenmesi gereken bir mecra.

Gitcoin, şu anda protokollerin ve erken aşama girişimlerin fon aramaya geldiği en büyük Web3 platformu. Fikir ortaklarından birisi de Web3 dünyası için gayet ünlü bir isim; ETH fikrine de sahip olan Vitalik Buterin. Hatta Quadratic Funding’i detaylı açıkladığı 2019 da kaleme aldığı ve kendi web sitesinden ulaşacağınız “Quadratic Payments: A Primer” yazısı meraklısını oldukça tatmin edecektir. 28 yaşında bu kadar bilgi donanımına sahip olması ve bunu yazıya dökme biçimi hayranlık verici.

Basitçe Quadratic Funding’in tanımını yapalım öncelikle; Çoğul Fonlama, projelere katkıda bulunan kişi sayısına göre öncelik vererek eşleşen fonları optimize eder. Bu şekilde topluluğa fayda sağlaması amaçlanan fonlar, yalnızca birkaç zengin destekçisi olan yatırım ortamları yerine, geniş bir topluluğa gerçekten fayda sağlayan projelere ve yatırımcılara yönlendirilir. Çoğul Fonlamanın bir de formülünü basitçe paylaşmak meraklıları için faydalı olabilir. Bir teklif için [toplam finansman], [ona yapılan her katkının karekökü → toplanır, sonra karesi alınır.] Yani çoklu fonlamanın alameti farikası, insanları ne kadar küçük olursa olsun katkı yapmaya teşvik eden ve fonların demokratik bir şekilde dağıtılmasını sağlayan bir sistem olması.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2017’de kurulan Gitcoin'in misyonu da, ortak ihtiyaçların finanse edilmesini sağlayan protokoller ve programlar oluşturarak Web3 alanındaki ekosistemlerin büyümesine merkeziyetsiz bir yapıda yardımcı olmak. Her 3 ayda bir yeni bir hibe turu düzenleniyor. Haziran ayındaki son hibe turunda öne çıkan ve en çok hibe toplayan projelerin alanları ise, İklim Çözümleri, Merkezi Olmayan Sosyal Medya, DeSci. Ve bu alanlar dahil, 14. Hibe turuna katılan tüm girişimler için toplam 5 milyon $ hibe toplanmış. Bir sonraki hibe turu Eylül ayında başlayacak, başvuru ise her zaman yapabiliyorsunuz. Web3 projeniz varsa, mutlaka girip inceleyin, diğer girişimlerin sayfalarını incelemek, kendilerini nasıl anlattıklarını analiz etmek bile bana göre oldukça faydalı.

Kevin Owocki ile Haziran ayındaki Consensus etkinliğinde tanışma fırsatı buldum. Kevin, hem girişimci hem de mühendis, daha önce bir kaç girişim denemesi ve enerji sektöründe mühendis olarak tecrübesi var. Web3 alanına katkısı düşünüldüğünde oldukça mütevazi bir insan olduğunu da söyleyebilirim. Kevin’in savunduğu temel nokta, topluluk koordinasyonu ve DAO kavramı. Bu iki kavramı Gitcoin’de bir araya getiren Kevin, nihayetinde dünyayı olumlu yönde etkileyebilecek bir çabanın savunucusu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gitcoin kurucu ortak ve CEO’su Kevin Owocki röportajı

Bu konferans sana ne ifade ediyor?

Burada bir sürü zeki insan var ve baktığınızda, herkesin devamlı yeni bir şeyi inşa etmeye odaklandığını görüyorsunuz. Bu anlamda, zaman burada oldukça ilham verici ve güzel geçiyor.

Gitcoin neden diğer yöntemler yerine çogulcul finansman kullanıyor?

Gitcoin, kulağa korkutucu gelen ve bir çok işlem gerektiren, çoğulcu finansman adı verilen bir eşleştirme mekanizması kullanıyor. Ancak aslında olay gerçekten basit. Sistem yalnızca, koyulan sermaye miktarı yerine hibenize katkıda bulunanların sayısını optimize ediyor ve böylece, bir Gitcoin hibesine bir dolar yatırıyorsanız, zenginlerin ve azınlığın tercihleri yerine çoğunluğun geniş tercihlerini optimize eden bir yöntemle eşleştiriliyorsunuz. Bu toplanan fonun dağıtımını en adil şekilde yapan fonlama şekli olduğu için bu yöntemi kullanıyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki bu fonlama biçiminin girişim ve topluluklara katkıları neler?

Çoğulcul finansman yönteminde, katkıda bulunanların sayısı, finanse edilen miktardan daha önemlidir. Bu, gücü balinalardan ve diğer merkezi güç simsarlarından uzağa, uçlara doğru iter. Yani toplum faydası için daha fazla demokrasi yaratır.

Gitcoin kimin fikriydi?

Bu fikir Vitalik Buterin, Glenn Weil ve Zoe Hitsig’e ait, ben sadece bu fikri bir web sitesine koyan kişiyim ve topluluğa fon dağıtmak için gerçekten harika bir mekanizma olduğunu düşünüyorum.

Gitcoin'in Ethereum ve Blockchain’de kalıcı olmak için gelecek planları nelerdir?

Gitcoin ödenekleri, bir şirket tarafından yönetilmekten bir DAO'da yönetmeye dönüşüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bunu nasıl merkeziyetsizleştirebileceğimizi bulmaya çalışıyoruz ve bunun bir parçası olarak, çoğulcu finansman yapmak için merkeziyetsiz modüler protokol olan Gitcoin Ödenekleri 2.0’ı oluşturmak için ürünü yeniden yazıyoruz.

Türkiye’deki Web3 projelerine mesajın nedir?

Türkçe topluluklar oluşturan ve topluluklarını oluşturmak için çoğulcu finansman kullanmak isteyen biri varsa lütfen bana ulaşın. Topluluk erişiminizi güçlendirmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Aynı zamanda yenileyici kripto ekonomisini derinlemesine anlatan GreenPilled adlı kitabımın Türkçe çevirisini de yayınlayacağım.

Kevin’ın cevapları umarım birilerimizin faydasına olmuştur ya da olur. Geçen hafta Alchemy, Web3 projelerini finanse etmek için 25 milyon dolarlık bir hibe programı açıkladı ve yine Solana, Web3 girişimlerini desteklemek için 100 milyon dolarlık bir fon duyurusu yaptı. Web3 alanı, girişimlerin VC karşısında ter dökmesi gerektiği ve sadece gücü-yatırım tutarını elinde bulunduran azınlığın kararına bağlı olan tek taraflı ilişkiden, artık daha fazlasını vaad ediyor. O yüzden hibe odaklı ve quadratic funding yapısını kullanan platformları es geçmek bir girişim için büyük eksiklik olur. Gitcoin’in sunduğu yatırım miktarına bakarak bunu anlamak zor değil. 2019’da sadece 38 bin dolar fon dağıtmışlar, şu an geldikleri noktada ise 44 bin bireysel yatırımcı ile 65 milyon dolar. Piyasanın düştüğü dönemde bile Quadratic Funding* Çoğulcu Finansman ile çoklu eşleştirme ve yatırıma aracı olmaları muazzam bir güvenilirlik sağlamaları demek bir yandan da. Grants Round 15 için belirlenen tarih ise 7-22 Eylül 2022 ve çok daha ilgi göreceğini tahmin ediyorum.