Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

MetaMask’in Türkiye’deki yükselişi ve Jordan Spence Röportajı

17.07.2022 Pazar | 09:56

Web3’de kullanıcı karşısına çıkan ilk ürünlerinden birisi DeFi uygulaması olan MetaMask.

MetaMask’ı basitçe bir Chrome eklentisi olarak hayatımıza girmiş, browser üzerinden Ethereum ağıyla cüzdan oluşturmak, crypto alıp göndermek, çeşitli Dapp’ları kullanmaya izin veren, NFT’leri satın alıp işlemleri yapabildiğiniz aracı bir uygulama olarak tanımlayabiliriz.

6 yıl önce kurulan ve büyük teknoloji çözümleri sunan Consensys özelliklerini kullanarak büyüyen MetaMask 30 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştıgı için ilk defa detaylı bir basın bülteni yayınladı. Basın bülteninden çarpıcı detaylar verirken ilk defa kurucularının da geçmiş tecrübeleri ve isimleri halka açık paylaşıldı. Web3 girişimlerinin çoğunda yeni bir özellik olarak da, isimlerini bilmediğimiz, özellikle saklanan değil de uzakta duran mütevazi kurucular kimliğini gözlemlediğimi çok söyleyebilirim. Basın bültenlerinin yayınlanmasının ardından Consensys ve MetaMask’ın global yeni girişimlerden sorumlu direktörü Jordan Spence ile de çok detaylı bir röportaj yaptım.

Jordan ile MetaMask’in Türkiye’ye bakış açısı, yatırımları, Türk yazılımcılar için fırsatları ve akademileri ile tanıtmak istedikleri MetaMask Flask uygulamaları ile, MetaMask’daki iş kültürü ve merkeziyetsiz iş kültürü hakkında derin bir sohbet gerçekleştirdik. Pazarlama stratejileri, kullanıcıların ve geliştiricilerin MetaMask’ı geliştirmeye dahil ettirilmesine dayanıyor ki, bu da oldukça yeni bir yaklaşım. Bu demek oluyor ki sizi sadece kullanıcı olmaktan çıkartıyor, oyuna dahil ediyor.

 

Röportaj öncesi özellikle MetaMask kurucuları ile Türkiye kullanıcı sayılarıyla ilgili de bilgiler paylaşmak istiyorum.

Temmuz 2016'da geliştiriciler Dan Finlay ve Aaron Davis tarafından kurulan MetaMask’ın dünya çapında 30 milyon aktif kullanıcıyı aşması, son iki yılda üstel büyümeye yani Merkezi Olmayan Finans (DeFi) uygulamalarına, NFT pazarlarına, P2E Oyunlarına, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlara (DAO'lar) ve meta veri dünyalarına olan ilgi çılgınlığına doğrudan bağlanabilir.

İngiliz Edebiyatı mezunu Dan ve Japon asıllı Çinli bilim adamı Aaron, farklı hayatlar yaşarlarken ilk kez 2013'te tanışmışlar. Apple tarafından satın alınan bir San Francisco girişiminde ilk defa birlikte çalışmaya başlıyorlar. Açık kaynaklı bir Minecraft klonu olan VoxelJS projesine katkıda bulunurken, çocuklara programlamayı öğrenmelerine yardımcı olacak bir ortam yaratmışlar birlikte. Son olarak Hawaii’de ailesiyle birlikte yaşayan Dan, Türkiye ve Japonya’yı ziyaret etmeyi özellikle çok seviyormuş.

İki kurucu da yazılımı sonradan öğrenmişler. 2014’de Ethereum ağını duyan ikili bu konuda fazlaca heyecanlanarak çalışmaya başlamışlar ve 2016’da MetaMask’ı kurmuşlar. Uygulamanın logosu olan tilki ise onlara sorun çözmeyi çağrıştırdığı için bu maskotu bulmuşlar ve 3D çizimini özel olarak yaratmışlar. Chrome eklentisinde hareket eden tilki görseli gerçekten çok havalı! İsmi için ise, kendi kendini ifade eden kimlikler gibi bir anlamı var. Yeni bir kimlik dünyasına adım attığımız Web3 dünyası için MetaMask gerçekten doğru bir isim gibi duruyor.

Kurucuların felsefesi ve sanırım Jordan ile yaptığım roportajdan da anladığım bir şey ile gerçekten yeteri kadar vaktini harcayarak geçirirsen o sorunu çözebileceklerine gerçekten inanmaları ve bunu kurum kültürlerine çok iyi geçirmelereri. İnsanlığa hizmet etmeyi ve topluluğa fayda sağlamayı, belirli bir sorunu çözmeyi odakları haline laf olarak değil de gerçekten getirdiklerini anlıyorum röportajda da.

2018’de kötü bir dönemden de geçmişler ama vazgeçmemişler ve 2020/2022 arası kripto paralara ve NFT’lere olan ilgi patlaması ile inanılmaz bir hız almışlar. 2020’nin sonunda aylık kullanıcı sayıları 1,1 milyon iken, bugun 30 milyon! 2 yılda inanılmaz bir büyüme. Bunda 2021’deki NFT çılgınlığında, NFT satın almaya aracılık eden ilk cüzdan olmalarının çok büyük bir payı var elbette. Yıllar önce buna uygun bir ürün geliştirmeleri ve bu alanın bir tabiri olan ve hala erken olan bu alanın öncülerinden olmaları. Bir konuda öncüyseniz ve o konuda ısrarcıysanız, dayanıklılığınız kuvvetli ve gelişen teknoloji ile değişen iş yapış şekillerini doğru birleştiriyorsanız er ya da geç kazanıyorsunuz. Bu bence altın bır formül.

2020’de 1,1 milyon kullanıcı sayısı 2021’de 20 milyona, 2022 de de 30 milyon aktif aylık kullanıcıya ulaşıyor.

Ethereum ve MetaMask’in desteklediği diğer blok zincirler geliştikçe bu rakamların hala erken görülen boğa döneminde daha da artacağı bir gerçek.

Bu ilk defa halka açık paylaşılan bilgilerden sonra MetaMask Global Girişimler Direktörü Jordan Spence ile olan röportaja geçmek istiyorum.

Merhaba Jordan, umarım harika bir gün geçiriyorsundur.

Bugun seninle MetaMask’ın planlarından ve Consensys hakkında konusacagız. Öncelikle görevinden bahsedebilir misin?

Merhaba Çiğdem, beni internette @spencecoin olarak da bulabilirsiniz. MetaMask ve Consensys’un global stratejik girişimlerin direktörüyüm.

MetaMask olarak 6 haneli büyüme ile 6.yılınızı kutluyorsunuz. Oncelikle bu başarı için çok tebrikler. Benim de Web3 alanındaki en favori ürünlerden birisiniz bu arada. Peki, geçen sene MetaMask için Mart 2021’de ayda 30 milyon aktif kullanıcı bekliyor muydunuz?

MetaMask benim de favori ürünlerimden birisi :) Aslında şirkete yaklaşık altı ay önce katıldım ama ekiple uzun yıllar çalıştım ve uzun yıllar MetaMask kullandım. Bu kadar çok kullanıcıya sahip olduğumuz için çok müteşekkiriz ve dürüst olmak gerekirse, gördüğümüz astronomik büyümeye erişmeyi hiç beklemiyorduk ve bu tür bir büyümeyi görmek bizim için çok heyecan verici.

2022 ilk yarısı için set ettiğiniz hedefleriniz nelerdi?

Her zaman Web3 alanını daha güvenli, daha erişilebilir ve daha merkeziyetsiz hale getirmekle ilgilendik ve bu nedenle hedeflerimizin gerçekten bu şeyleri sürekli olarak geliştirmekle aynı doğrultuda olduğunu söyleyebilirim. MetaMask kullanıcılarının siber güvenligini sağlamak ve bunu geliştirmek en önemli önceliğimiz. Çünkü bizi biz yapan şey bu. Ayrıca çok heyecan verici eğitim temelli projelerimiz var, umarım yakında bu konu hakkında daha fazla yeni haberler verebilirim. Ama genel olarak hedeflerimiz kendimizi iyileştirmeye devam etmek ve herkes için erişilebilir olmayı sağlayabilmek diyebilirim.

Consensys olarak sunduğunuz teknoloji ve alanlarınızda yenilemeye gidecek misiniz, crypto winter’da ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Bu harika bir soru. Kripto kışında, mecazi anlamda kış olmadığı durumda bile yaptığımız şeyi yapmayı planlıyoruz ve bu sadece inşa etmeye devam etmek. Kullanıcı deneyimini UX’i iyileştirmeyi planlıyoruz. Yakın zamanda MetaMask dark mode uygulamasını hayata geçirdik. Bu, kullanıcıların gerçekten istediği bir şeydi. Şimdi bunu hayata geçirdiğimiz için oldukça heyecanlıyız ve her alanda bunun gibi küçük iyileştirmeler yapmayı seviyoruz. Ama bahsetmek istediğim özel bir şey var. Bu da, geliştiriciler için MetaMask Snaps adlı yeni bir platform başlattığımız. Şu anda geliştiricilerin kullanımına da açık. MetaMask geliştirici derlemesini MetaMask Flask olarak adlandırdık. Bizim geliştiricilere verdiğimiz adla kendi snap'lerini oluşturmalarını istiyoruz ve bu şu anda en büyük odak noktalarımızdan birisi. Gelecekte MetaMask snap'lerinin birinin MetaMask içinde Bitcoin'inizi yönetmenize izin veren bir snap oluşturmasını nasıl sağlayabileceğine dair bir örnek olmasını istiyoruz. Bu yüzden bunun MetaMask'ın şu anda odaklandığı büyük şeylerden biri olduğunu söyleyebilirim.

MetaMask ilk müşterilerini nasıl kazandı? Bunun hikayesini çok dinlemek isterim.

6 yıl önce Blockchain ve Ethereum'da oldukça farklı bir zamandı, özellikle yani o zamanlar Ethereum temelde yepyeniydi.

Biliyorsunuz ki bazı cüzdan uygulamaları vardı ve bazı DeFi uygulamaları vardı veya belki tam olarak DeFi bile değillerdi. Bu alanda bazı merkezi olmayan uygulamalar vardı ve bu uygulamalarla iyi bir etkileşim kurmanın pek bir yolu yoktu. MetaMask’ın kurucu ortakları Dan Finley ve Aaron Davis, kullanıcılarla zincirler arasındaki etkileşim kurmadaki problemleri çözmeye başladılar. Tüm bu endüstrinin en büyük yapboz parçalarından birisiydi ve bunun o zaman çözülmesinin beklendiğini sanmıyorum. Yani biz müşterileri kazanmaya hazır olduğumuzda onlar da bizim için hazırdılar ve tamamen organik bir şekilde kazandık diyebilirim.

MetaMask’ın pazarlama stratejisi ve varsa uyguladığınız yenilikçi yaklaşımlardan bahsedebilir misin? 6 yıl önce de bir komünite yaratmış mıydınız, yani merkeziyetsiz toplluluklara dair öngörüleriniz var mıydı?

Bu harika bir soru. Önceki cevabımla bir nevi paralellik gösteriyor ve MetaMask'ın stratejisinin öncelikle insanlar için faydalı şeyler inşa etmek olduğunu söyleyebilirim. Ana hedefimiz bu. Pazarlama yaklaşımımızda, ürünlerimizin kullanıcılar için konuşma yaratmasına alanlar açıyoruz ve tüm kullanıcıların bu alanda istediklerini yapmalarına izin vermeye odaklanıyoruz. Ardından pazarlama yaklaşımımız yalnızca buna katkıda bulunuyor ve bu konudaki sözlerin yayılmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla bu alandaki diğer birçok proje bence önce pazarlamaya odaklanıyor. Bu bazen şişirilmiş, altı boş ve ürünün vaadini yerine getirmediği bir iletişime de çok kolay dönüşebiliyor. Şahsen ben MetaMask olarak bunu doğru şekilde yaptığımıza inanıyorum. Hayata geçirdiğimiz her şey için iletişim yapmıyoruz ve çılgın sözler vermediğimizi bizi takip edenler olarak biliyorsunuzdur. Her gün küçük şeyler yapıyoruz ve bizi hedeflerimize yönlendirmeye yardımcı olan insanlarla iş birlikleri kuruyoruz. Daha iyi güvenlik ve daha iyi erişilebilirlik ve daha fazla merkeziyetsizlik sağlamaya çalışıyoruz. Bu gerçekten bizim stratejimiz ve temel değerlerimize bağlı kalarak merkezi topluluklarla ilgili sorunlarınıza çözüm olmak istiyoruz.

Merkeziyetsiz topluluklar soruna gelirsem de, bir anlamda hepimizin DAO olduğunu düşünüyorum ve Discord topluluklarını ve bunun gibi şeyleri biliyorsunuz zaten. Ben şahsen şu anda DAO’ların çok deneysel olduğuna inanıyorum ve bir nevi hepimiz bir başka DAO’nun nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyoruz. Ama bence de son derece havalılar ve gelecekte gerçekten harika şeyler sağlayacaklarını düşünüyorum. Merkezi olmayan kitle fonlaması fikirlerini özellikle ve gerçekten seviyorum.

Dün paylaştığınız basın bülteninizde ilk defa MetaMask’ın kurucularının bilgileri publıc paylaşıldı. Eminim bir çok insana ilham olacaktır. Özellikle Web3 alanında inovasyonu tetikleyen ürünler ya da uygulamalar geliştiren kişilerin büyük çoğunluğu kendilerini daha mütevazi bir şekilde anonim tutuyorlar. Bunun nedeni sence nedir? Bu yeni bir founder özelliği mi?

Bu ilginç bir soru ve kurucu ortaklarımızın yakın zamanda geçmişlerini paylaşmaları bence harika. 6 yıl öncesinde de spot ışıkları atında değillerdi. Çünkü gerçekten yaptıkları işi çok sevdiklerini düşünüyorum, yani özlerinde yaratıcı ve inşa eden taraftalar. Ben şahsen, ilgi odağı olmayı umursamadıklarını düşünmüyorum. Web3, Web2'de olmadığı kadar dünyanın her yerindeki endüstrilerde anonimliği mümkün kılıyor. Ama arkasındaki gerçek benzer mekanizma ve bence arkasındaki felsefe sağlam ve gelecekte kişisel olarak daha fazla anonim kurucu görmek istiyorum sanırım ve kurucuların bilinçli olarak değil de doğal olarak ve mutevazilikle anonim kalmaları hoşuma gidiyor.

Türkiye ile ilgili sorulara gelmek istiyorum. Kuruculardan Dan’in de Turkiye’yi çok sevdiğini basın bulteninizde okudum ve çok mutlu oldum. Senin de ziyaret etmeni çok isterim. Temel bir soru ile başlayalım. Global inovasyon stratejisinden sorumlu olarak Türkiye’nin MetaMask kullanıcı sayıları açısından yükselen pazarlardan biri olmasını nasıl yorumluyorsun?

Türkiye'ye hiç gitmedim ama çok güzel şeyler duyuyorum ve gerçekten bir noktada ziyaret etmeyi çok isterim umarım er ya da geç gidebilirim. Türkiye'yi yükselen bir Web3 pazarı olarak biliyoruz diyebilirim. Türkiye'yi tüm küresel stratejimize nasıl bakıyorsam öyle görüyorum. Dolayısıyla ürün stratejimiz belirli bir bölgeye yönelik değiş şu anl. Elbette bu stratejiler belirli bölgelerin veya pazarların ihtiyaçlarına göre zaman içinde değişebilirler. Bu yılın başlarında Brezilya Rio’da pazarı gözlemleme şansına sahip olduk, şu an Barcelona’dayım ve burada da toplulukları bir araya getirmekten heyecan duyuyorum. Türkiye’ye de bir kaç etkinliğe gelmek istiyorum ve oradaki toplulukların da MetaMask için heyecan duyduklarına eminim. Özellikle Türkiye’deki döviz kurunun kripto paralara olan ilgiyi arttırması çok doğal bir sonucu olarak early adaptor bir kullanıcı davranışı da var ve bu oldukça değerli.

Türkiye’deki kullanıcıların ihtiyacı olan ve çözebileceğinizi düşündüğünüz işlem problemleri ve ihtiyaçları ile ilgili bir iç görünüz var mı?

Bu da güzel bir soru ve şunu söyleyebilirim ki Türkiye'deki işlem sorunları ve kullanıcıların ihtiyaçları, genel işlem sorunlarına ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tahmin ediliyor. Dünya çapında birçok farklı ülkede çok çok yaygın şeyler ve bu, ürün stratejimizin küresel olmasına ve gerçekten tüm kullanıcılar için bir şeyler inşa etmemize vurgu yapıyor. Türkiye'deki kullanıcıların görmek istediği belirli özellikler varsa, o zaman muhtemelen MetaMask Snaps'ı tekrar gündeme getirirdim. Türkiye'de Web3 alanında çözülmesi gereken belirli sorunlar varsa, bunları öğrenmeyi çok isterim. Ama aynı zamanda Türk geliştiricileri MetaMask Snaps'a bir göz atmaya ve dahil olmaya ve bir şeyler inşa etmeye başlamaya gerçekten teşvik ediyorum çünkü birisi gerçekten herhangi bir problemi çözebilir. Ülkelerdeki sorunların birbirine olan benzerliği ya da farklılığı bizi heyecanlandırıyor ve bunu oradakı kullanıcılar ve geliştiricilerle birlikte çözmek istiyoruz.

Türkiye’de enflasyon son 10 yılın en yüksek degerinde ve %70 civarında. USD’de bu sene %9.6 civarında. Türkiye’de tahmin edersin satın alma gücü giderek düşüyor ve crypto yatırımları artıyor. MetaMask’ın kullanımını arttıran Türkiye’deki smart contrat yazılımcıları, girişimleri, içerik üreticileri için bir early adaptor destek programınız var mı ya da düşünüyor musunuz?

Consensys Akademi bunun için tam olarak bu sorunun cevabı. Burada Türk öğrencilerimiz de var ve ben daha fazlasını katılmaya çağırıyorum buradan. Yazılım geliştirme alanında hala çok fazla bilgi boşluğu var ve bu yüzden Consensys Akademisi gerçekten bu boşlukları kapatmayı hedefliyor. Web3 geliştiricilerinin yeni dalgasına hazırlanmaya yardımcı oluyoruz, bootcamp’ler düzenliyoruz. Çeşitliliğin ve kapsayıcılığın Consensysiçin son derece önemli olduğunu söylemek isterim ve cinsiyet boşluklarını kapatmak için ekosistemdeki farklı paydaşlarla ortak olduğumuzu da belirteyim. Bu yüzden, bir şeyleri etkinleştirmeye yardımcı olan ve bu boşlukları kapatmamıza yardımcı olan birçok programımız var ve bu yüzden gerçekten Consensys Akadamiye Web3’e ilgi duyan herkesi davet ediyorum.

Son olarak bir çalışan markası olarak MetaMask ‘in iş yeri kültürüne değinmek istiyorum. En çok merak edilenlerden bir tanesi çalışan maaşları Crypto*Etherium ile mi ödeniyor? Z kuşağının teknoloji devleri yerine Web3’nin cool girişimlerinde çalışmayı tercih ettiğini uzun zamandır biliyoruz.

Merkeziyetsiz iş kültürü diye bir oluşum gerçekten var mı? Varsa Jordan bunu nasıl hissediyor, nasıl farklar görüyor?

Bu da oldukça ilginç bir soru. Consensys yapısı altındaki iş kültürümüz bence gerçekten harika. Şu anda 900'den fazla çalışanımız var. Türkiye dahil 40'tan fazla ülkede, bu arada Türkiye'de bir avuç ama gerçekten güçlü geliştirici bir takımımız var. Şu anda İspanya'dayım ve sizinle konuşuyorum, biliyorsunuz ki gelecek hafta ECC için Paris'te olacağım. Uzaktan çalışma özgürlüğümüzü çok seviyorum. Haftada bir -ayda Zero Productivity * Sıfır Üretkenlik günümüz var. Bugün iş görevlerinizin dışında bir şeyle ugraşabilirsiniz ama o gün iş üretkenliği olmamalı ve herkes o günleri çok seviyor. Ayrıca yakın zamanda DAOdays adını verdiğimiz dahili bir programı da çok yeni tanıttık.

Maaşlar kripto veya Ethereum olarak ödenmiyor. Şu anda bunun bir seçenek olduğuna inanmıyorum ama şahsen bunun gerçekten harika olacağını düşünüyorum ve bir noktada gerçek olduğunu görmeyi çok isterim.

Merkezi olmayan bir iş kültürünün var olduğunu düşünüyorum ve merkezi olmayan ama aynı zamanda yayılmış da diyebilirim biraz daha açıklamak için. Belki de önceki cevabıma o kadar dokunuyor ki gerçekten bunun büyük bir kısmının gerçekleştiğini düşünüyorum. Uzaktan çalışmanın insancıl bir iş kültürü olduğunu düşünüyorum ve bildiğiniz gibi Web3 startup'ları doğal olarak internetten inşa edilmişlerdir. Çok fazla fiziksel ofis yok ve bu yüzden bu organizasyonların büyümesi ve gelişmesi doğal olarak uzaktan çalışmaya yatkın. Ve bence bu, Web3'ün tamamının şu anda ya uzaktan uyumlu olduğu ya da uzaktan uyumlu hale geldiği gibi genel bir bakış açısı yaratıyor.

Çalışanlar için gerçekten çekici olmak için herkesin aynı yöntemi izlemeye başlaması gerektiğini düşünüyorum. Dünya çapında bu uzaktan ve merkeziyetsiz çalışma kültürünü yaymak için gerçekten sorumlu olduğumuzu düşünüyorum.

Son olarak kişisel bir soru sormak istiyorum. Jordan Spence, 6 yıl önceki haline nasıl bir tavsiyede bulunurdu? Yakın gelecekte neler yapmak istiyorsun? MetaMask gibi Web3 alanında çalışmak isteyenlere tavsiyelerin neler olur?

Bu biraz klişe bir cevap olabilir ama 6 yıl önce kendime bir tavsiyede bulunabilseydim, kendime çok daha fazla Ethereum almamı söylerdim.

Bunun dışında dürüst olmak gerekirse, son altı yılın nasıl geçtiğini gerçekten değiştirmezdim çünkü bunlar beni hayatımın bu noktasına getirdiler. Çok şey öğrendim ve büyüdüm. Harika bir şirkette çok sayıda harika iş arkadaşlarımla çalışıyorum ve özel bir şey inşa etmeye yardım ediyorum. Bu dünyada bu tamamen yeni ve bence bundan daha heyecan verici bir şey yok dürüst olmak gerekirse. Bu yüzden yakın gelecekte yapmak istediğim şey şu anda yaptığım şeyi yapmaya devam etmek istiyorum ve kişisel olarak büyümek profesyonel olarak kendimi geliştirmek istiyorum.

Ve gelecekte Web3’de çalışmak isteyenler için insanların yapabileceği en iyi şeyin sadece konulara dalmak olduğunu düşünüyorum. Havuza atlayın ve yüzmeye başlayın. Web3'ün blok zincirinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını sunduğu değerleri anlamaya başlayın ve tüm yönlerini öğrenin. Arkadaş grubunuzda tüm sorulara cevap veren kişi olun. Öğrenmenin en iyi yolu, insanlara bir şey öğretmektir. Hala Web3 için çok erken bir dönemdeyiz, yinelemek gerekirse öğrenin, araştırın ve öğrenin.

Bu güzel sohbet için çok teşekkürler. Umarım yılın ikinci yarısında da dilediğiniz rakamlara erişirsiniz.

 

Diğer Yazıları

Kripto Tarihindeki En Önemli Olay: Merge yani Birleşme

Web3 alanında heyecanla beklenen Ethereum’un kalbinde bulunan ana mekanizmanın değişimi gerçekleşti. Merge ya da Birleşme olarak tanımlanan olayda, Emek İspatlı’dan (Proof of Work) Hisse (Proof of Stake) İspatlı bir Ethereum’a geçildi. Bu değişimin Ethereum ağını daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale getireceği, aynı zamanda merkeziyetsizlik özelliği de beslenerek platformun tarafsız kalmasına sebep olacağı en başından beri savunuluyordu. Ancak, PoW’un bunların yanında, karbon ayak izini azaltma değer önerisine rağmen, ağın giderek merkezileşen doğası konusunda şüpheleri artanlar da var. Bu yazımda bu iki tarafın da yaklaşımlarını objektif olarak sizlerle tek bir yerde toplayarak paylaşmak istedim. Benim açımdan ETH kurucularının inancı ve gelecek planlarını PoS etrafında şekillendiriyor olmalarına duydukları heyecan oldukça samimi geliyor. Her zaman için iş birliğini savunan bu yeni teknoloji ve iş modeli, kendisini geliştirenlerin öneminin altını çiziyor. Ama her çok oyunculu pazarda birbiriyle karşılaştırma ihtiyacı her zaman vardır.

Devamını Oku 18.09.2022

Oyun dünyasının Shopify’ından Web3’ye geçiş X.LA Foundation röportajı

Web3'e geçiş yapan herhangi bir şirketin karşılaştığı en büyük zorluk, şu anda bulunduğumuz başlangıç noktası. Yapı taşları döşeniyor. Bu hem ürkütücü, hem heyecanlı, bazen de önümüzü göremediğimiz korkutucu bir görev haline geliyor. İş modellerimiz kontrol edemediğimiz şekilde yeniden şekillendiriliyor. Ancak, bu yeni sistemde hala çok fazla belirsizlik var ve bu yüzden inanılmaz derecede planlı ve kuralcı olmalısınız. Fikirlerinizi, işinizi inşa etmek veya işinizi yenilemek için heyecan verici bir zamandan geçiyoruz ve değişim kapıda. Ya siz onu yakalamaya hazırlanabilirsiniz ya da onun sizi yakalama riskini göze alabilirsiniz.

Devamını Oku 29.08.2022

Gerçek dünyayı kopyalamak

Başlıktaki cümle, özellikle çocuklar arasında oldukça populer olan Roblox’un ürün başkanı Josh Anon’a ait. Mümkün olduğunca gerçek dünyayı kopyalamak ve bunu grafıklerimizle oyunlarımıza yansıtmak istiyoruz diyor. Yani Roblox’un dünyasında ıslak asfaltta giden bir araba kayabilir ya da aleve maruz kalan ahşap tek bir komutla alev alabilir ve bunu 3D olarak deneyimlersiniz. Roblox, varsayılan bu malzemelerin artık diğer nesnelerle gerçek dünyada beklediğiniz şekillerde etkileşime gireceğini iddia ediyor.

Devamını Oku 21.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS