Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

SEO Neden Önemli? Şirketler ve globalde yeni iş kolu arayanlar için SEO 101

20.08.2021 Cuma | 17:26

Dijital Pazarlama pek çok alt kolu olan bir alan. SEO da bu alt kollardan bir tanesi. SEO (Search Engine Optimization), Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu. Günlük hayatımızda hem masaüstü hem mobil hem de tablet cihazlarımızda aradığımız bilgiye hızlıca ulaşmak için kullandığımız arama motorları için yapılan tüm optimizasyon çalışmalarını temsil eder.

Okulu olmayan bir meslek alanı da olan SEO uzmanlığı tamamen yerli ve yabancı kaynakları araştırarak ve bolca pratik yaparak öğrenilebilecek bir yetkinlik. Bu nedenle eğitim geçmişi bağımsız olarak bu mesleğe tutku ile yaklaşan herkesin rahatlıkla yapabileceği, globalde de meslek grubu olarak neredeyse tüm ülkelerde yeri olan ve ihtiyaç duyulan bir meslek dalı. Hatta Google’ın SEO uzmanları ile iletişim kurduğu bir komünitesi bile mevcut. Böylelikle kendisine global anlamda yapacakları bir iş kolu arayanlar için SEO uzmanlığı biçilmiş kaftan.

Google (ABD), Baidu (Çin), Bing (ABD), DuckDuckGo (ABD), Aol Search (ABD), Yahoo Search (ABD), Yandex (Rusya), Wolframalpha (ABD) en popüler arama motorları arasında. Tabii ki Youtube, Google Play, Apple Store hatta Instagram gibi platformları da hem çalışma mantıkları hem de hacimleri nedeniyle alternatif arama motorları arasında sayabiliriz.

Statcounter.net ’in Temmuz 2021 verisine göre dünya genelinde Google’ın bu alandaki pazar oranı ise %91.86 seviyesinde.

Dijital pazarlamayı kullanma amacımızı ürünlerimiz ya da içeriklerimizle yeni ziyaretçilerin dikkatini çekmek ya da var olan kitlemiz için görünür olmak diye düşündüğümüzde, SEO ve SEM aslında bu alt kolların başında geliyorlar.

SEO, arama motorlarında ya da Youtube ve uygulama marketlerde reklam alanları yerine organik alanı hedefler. Bu nedenle hem rekabetin oldukça yüksek olması hem de ziyaretçi dikkatini ilk olarak çekebilecek alanların başında gelmesi kaçınılmaz oluyor.

Peki bir arama motoru nasıl çalışıyor?


Yukarıdaki görselden de anlaşılabileceği üzere arama motorlarının tüm webi taramak (crawling) tarayıcıları yani botları var diyebiliriz. Örneğin, Google bunları Googlebot olarak isimlendiriyor.

Google üzerinden örnek verecek olursak, görselde de görüleceği üzere Googlebot bir web içeriğini önce tarayıp ardından bu içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlamlandırıp, içeriği kendi dizinlerine ekliyor yani indeksliyor.

Sonrasında algoritmalarına bağlı olarak kullandığı çeşitli sıralama faktörlerini göz önünde bulundurup (içeriğin otoritesi, içeriğe verilen referanslar, web sayfasının deneyimi ve hızı vb.), kullanıcılar Google’da bir arama yaptığında o arama sorgusu ile en alakalı sonuçları daha önce dizinlerine eklediği sonuçlar içerisinden arama motoru sonuç sayfasına getiriyor. Bu sonuç sayfasına da SERP (Search Engine Result Page) deniyor. Aslında Google’ı sonsuz bir kütüphane gibi düşünürsek aradığımız kitabın ismini vermemiz ile beraber bizim için en alakalı sonuçlar kütüphaneden karşımıza geliyor diyebiliriz.

Bu kütüphanenin büyüklüğü ile ilgili birkaç ilginç veri paylaşmak gerekirse:

- Google her saniye ortalama 60.000 arama sorgusunu (örn. kırmızı ayakkabı) işliyor.
- Hergün yapılan aramaların yaklaşık %16-20’si ise daha önce hiç yapılmamış arama sorguları.
- Yapılan tüm aramaların %14’ünü soru kalıpları oluşturuyor.
- Gençlerin %55’i ise günlük Google aramalarında sesli arama özelliğini kullanıyor.
- Ekim 2020 verisine göre ise sadece ABD’den 267 milyonun üzerinde tekil ziyaretçi Google’ı tercih etmiş

İstatistikler ve çalışma mantığı bu şekilde iken bu alanda SEO uzmanlarının önerileri çok önemli oluyor. Ben de bu pazarda görüşlerine başvurmak için Zeo Agency'den Tevfik Mert Azizoğlu’na bir kaç soru sordum. Mert 2021’ de ünlü BrightonSEO konferansında bir konuşma yapacak ayrıca SEO Oscar’larının dağıtıldığı Search Awards’ de finalistlikleri oldu. Konferans öncesinde SEO’nun şirketler için önemini yorumladı ve önerilerini iletti :

Web sitenizden ya da ürünlerinizden hiç haberdar olmayan bir kişinin “kırmızı ayakkabı” gibi bir marka olmayan arama sorgusu yaptığını düşünelim. Bu noktada “kırmızı ayakkabı” ve yan anlamındaki sorgular ile ilgili yaptığınız tüm SEO çalışmaları sayesinde organik sonuçlarda görünür olabilir, sizden haberdar olmayan kitlenin dikkatini çekip cezbederek sitenize çekebilir ve ziyaretçiden kullanıcıya dönüştürebilirsiniz.

Dijital pazarlamanın alt kollarından bir diğeri olan ücretli reklamlar (Örn. Google Ads) da bunun için bir seçenek ancak unutmamak lazım ki SEO tamamen kendinizi geliştirerek ücretsiz bir şekilde çalışmalar yapabileceğiniz organik bir alan. Bu da hem firmalar hem de kişiler için bütçe bağımsız bir şekilde ilk rekabete girme avantajı sağlıyor.

Örneğin, bir marka için ilgili ürünleri ve yan konuları ile alakalı SEO uyumlu blog içerikleri üretmek organik pazarda büyük avantaj sağlıyor:

- Demandmetric araştırmasına göre blog içeriği üreten şirketler, üretmeyenlere göre %67 daha fazla dönüşüm elde edebiliyor.
- Araştırmadaki şirketlerin %90’ı blog gibi çeşitli içerik pazarlama stratejilerini kullanıyor.
- Düzenli içerik üreten şirketler, bu konuda yatırım yapmayan şirketlere kıyasla %55 daha fazla ziyaretçi kazanıyor.

Google Trends ile kitlenizin aradığı kelimelerdeki trend değişimini lokasyon ve zamana bağlı olarak incelemeniz mümkün.

Bir SEO uzmanının günlük rutini ise aslında kısaca: arama motoru için teknik açıdan taranabilir ve indekslenebilir sağlıklı bir web platformu sunmak, çalışmalarını yürüttüğü web sitesinin ya da mobil uygulamanın ihtiyaçlarını doğru kavramak, pazardaki aktif/muhtemel rakiplerini doğru analiz ederek organik büyüme stratejisini belirlemek ve son olarak bunu düzenli takip ederek sürekli geliştirmek olmalı diyebiliriz.

Artık Türkiye’deki bazı üniversitelerde Dijital Pazarlama ya da E-ticaret bölümleri yeni yeni açılırken SEO da bu bölümlerde müfredatta ayrı bir ders olarak yer almaya başladı.

Diğer Yazıları

Facebook ile ilişki durumumuz : Aşk&Nefret

Geçtiğimiz Pazartesi günü beş saatten fazla bir süre tüm dünya olarak, Facebook, Instagram ve Whatsapp uygulamalarından uzakta, algılarımızı yeniden tartacak kadar bir zaman sahip olduk. Twitter bu çöküşten, anlık kullanıcı aktivasyonu ve sosyal içerik yöneticilerinin yıldızlarının parlamasıyla, gerçek zamanlı etkileşim pazarlamasında zirveye oturdu.  Hatta Twitter’ın gerçek zamanlı tweet’lerine cevap veren tüm dünya  markaları Facebook tüm ekibi ile panik yaşarken konuşulma  ve erişim yarışında devleştiler. Futbol sahalarında centilmenlik dışı sayılan bu davranışı, online dünyada bambaşka bir sosyal tepki olarak kabullenebiliyorduk.

Devamını Oku 09.10.2021

Silikon Vadisi’nin ölümsüzlüğe ve gençliğe açılan yeni kapısı: Altos Labs

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberlerine düşen en son haber bir "gençleşme" girişimine Jeff Bezos ve Yuri Milner’ın ciddi oranda yatırım yaptıklarıydı.

Devamını Oku 15.09.2021

Facebook'un yeni sanal gerçeklik iddiası: Metaverse

“Öyle ya da böyle, karma gerçeklikli bir gelecekte yaşayacağımızı düşünüyorum” Mark Zuckerberg’in bu sözleri ile tanıttığı yeni hizmetleri sanal bir toplantı odası.

Devamını Oku 03.09.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS