Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

Silikon Vadisi’nin ölümsüzlüğe ve gençliğe açılan yeni kapısı: Altos Labs

15.09.2021 Çarşamba | 10:02

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberlerine düşen en son haber bir "gençleşme" girişimine Jeff Bezos ve Yuri Milner’ın ciddi oranda yatırım yaptıklarıydı.

Gençlerin zengin olmayı, zenginlerin ise genç olmayı hayal ettiği eğilimiyle birlikte haber çok ilginç bir hal aldı. Bu paradoks, 59 yaşındaki Milner ve 57 yaşındaki Bezos gibi insanların gerçekten şu an keskin hissedebileceği bir paradoks. Forbes şu anda Bezos'u yaklaşık 200 milyar dolarlık net değeriyle dünyanın en zengin insanı olarak belirtiyor. Milner’ın servetinin 4,8 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Ben de haberi okuduktan sonra biraz başlangıç noktasına döndüm ve bu girişimin hikayesi nasıl başladı araştırmaya giriştim. Topladığım ve kendimce birleştirdiğim bilgilerle gelin adım adım hikaye örgüsüne ve gençleşme gayretimize birlikte bakalim.

Geçen yıl Ekim ayında, bir grup bilim insanı, Yuri Milner'ın Palo Alto’daki Los Altos Tepeleri'ndeki süper malikanesinde toplandı. İki günlük bu bilimsel konferansın konusu Biyoteknolojinin insanları gençleştirmek için nasıl kullanılabileceği idi. Önelikle Yuri Milner’i tanıyalım. Milner, Facebook ve Mail.ru’daki yatırımlarıyla servet kazanan ve daha önce her yıl seçkin fizikçilere, biyologlara ve matematikçilere verilen 3 milyon dolarlık parlak siyah kravatlı Atılım Ödüllerini başlatan bilime oldukça meraklı İsrailli-Rus bir milyarder. Ancak milyarder Milner'ın bilime olan coşkusu okuduğum kadarıyla Marvel filmleriyle yarışacak kadar kışkırtıcı bir yönde ilerliyor. Bilimsel oturumlar ilerledikçe ölen hayvanları “canlandırmaya” yönelik radikal girişimleri anlatmak için sahne almaktan çekinmeyen uzmanları etrafında toplamış bulunuyor. Malikanede gerçekleştirilen bu bilimsel konferansın ise Altos Labs adında iddialı yeni bir yaşlanma karşıtı şirketin kurulmasına yol açtığı söyleniyor.

Altos’un teknolojisi biyolojiyi yeniden programlama üzerine uzmanlaşmak ve insan ömrünü uzatmak üzerine. Yani çok basitçe; labratuvar ortamında hücrelerimizi gençleştirmenin bir yolunu bulmak. Bu yılın başlarında ABD'de ve Birleşik Krallık'ta kurulan bu yeni şirket, Körfez Bölgesi, San Diego, Cambridge, Birleşik Krallık ve Japonya gibi yerlerde çeşitli enstitüler kuruyor ve hücrelerin nasıl yaşlandığı ve bu süreci nasıl tersine çevirecekleri konusunda sınırsız araştırmalar yapabilecekleri vaadiyle prestijli üniversitelerden bilim insanlarını cömert maaşlarla kadrolarına katıyorlar. En magazin tarafı ise, yatırımcıları arasında Temmuz ayında Amazon CEO'luğundan ayrılan ve haftalar sonra uzaya ulaşmak için bir roket kapsülüne atlayarak hayatını riske atan dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos'un da yer aldığı söylenmesi. İlginç bir bilgi daha ise, gençleşmeye bu kadar takan bir diğer ünlü teknoloji insanı ise Google ‘un kurucu ortağı Larry Page idi. 2013 yılında bizzat kendisi tarafından duyurulan ve yeniden hücre üretimine odaklanan Calico Labs çok da başarılı olamadı.

Diğer yandan Altos'a katılacağı söylenen bilim adamları arasında, La Jolla'daki Salk Enstitüsü'nde görevli İspanyol biyolog Juan Carlos Izpisúa Belmonte, insan ve maymun embriyonlarını karıştıran ve yaşı tersine çevirmekte başarılı sonuçlar alan araştırmaları ile ün salan bir bilim insanı. Bu deneylerin sonuçları cesaret verici olsa da hala korkutucu diyor bilim çevreleri.. Çünkü ne kadar yeniden programlamanın gerçekleştiğine bağlı olarak, bazı fareler teratom adı verilen kötü huylu embriyonik tümörler geliştirmişler. Aslında üstesinden gelinmesi gereken birçok engel olmasına rağmen, konunun büyük bir potansiyeli de olduğu çok açık. Altos'un oluşumuna şahit olan insanlar, Milner'ın başlangıçta yeniden programlamaya olan ilgisinin hayırsever olduğunu söylüyorlar bazı makalelerde. Evindeki toplantıdan sonra, Milner'ın sponsor olduğu Samanyolu Araştırma Vakfı adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş ve birkaç uzun ömürlü araştırmacıya, yılda 1 milyon dolarlık üç yıllık hibe vermiş Yuri Milner. Bu toplantıda yapılan öneriler ise, CRISPR genom düzenlemesinin ortak keşfi için 2020'de Nobel'i paylaşan Yamanaka ve Jennifer Doudna'nın da dahil olduğu bir danışma kurulu tarafından değerlendirilmiş. İsimler bilim dünyasının en popüler isimleri. Harvard Üniversitesi'nden araştırmacı David Sinclair Altos’a dahil olmadığını açıklasa da, kendisi de geçen Aralık ayında yeniden hücre yeniliği ve crispr tekniğini kullanarak farelere görme geri kazandırdığını iddia etmişti. David Sinclair, "Yatırımcılar tarafından özellikle insan vücudunun bazı kısımlarını veya tamamını gençleştirmeyi amaçlayan yeniden programlamaya yatırım yapmak için yüz milyonlarca dolar toplanıyor" diyor.

Bu bir bilim girişimi mi?

Altos Labs henüz resmi bir açıklama yapmıyor, ancak bu yıl Delaware’de kurulan ve Haziran ayında Kaliforniya'da yapılan bir menkul kıymetler açıklamasıyla, en az 270 milyon dolar fon toplayan bir şirket şu anda. Bezos ve Milner'a ek olarak, şirketin yatırımcı profili olarak ek zengin teknoloji figürleri ve risk sermayedarlarından oluştuğu söyleniyor. Zenginler ölmek istemiyorlar ve hayatlarına gençleşerek devam etmek istiyorlar. Hangimiz hayatlarımıza yaşlanarak değil genç kalarak devam etmek istemiyoruz ki? Bir yandan da içimizden umarım başarırlar diyoruz belki de, çünkü aslında gençleşmek isteyen zenginler de her birimizi temsil ediyorlar. Ne kadar genç kalırsak hayatla savaşma gücümüzün ve yeni şans fırsatlarımızın artacağını düşünüyoruz belki de. Şirketin hayatta kalma vizyonu ise çok açıkça şöyle ifade edilmiş. ”Amaç gençleşmeyi anlamaktır. “ :)

Şimdi asıl soru ise, bu teknolojileri kullanarak, hayvanları öldürmeden güvenli bir şekilde gençleştirebileceklerini anlayabilmek ve sürecin genetik mühendisliği yerine sıradan ilaçlar kullanılarak nasıl yapılabileceği…

Diğer Yazıları

Facebook ile ilişki durumumuz : Aşk&Nefret

Geçtiğimiz Pazartesi günü beş saatten fazla bir süre tüm dünya olarak, Facebook, Instagram ve Whatsapp uygulamalarından uzakta, algılarımızı yeniden tartacak kadar bir zaman sahip olduk. Twitter bu çöküşten, anlık kullanıcı aktivasyonu ve sosyal içerik yöneticilerinin yıldızlarının parlamasıyla, gerçek zamanlı etkileşim pazarlamasında zirveye oturdu.  Hatta Twitter’ın gerçek zamanlı tweet’lerine cevap veren tüm dünya  markaları Facebook tüm ekibi ile panik yaşarken konuşulma  ve erişim yarışında devleştiler. Futbol sahalarında centilmenlik dışı sayılan bu davranışı, online dünyada bambaşka bir sosyal tepki olarak kabullenebiliyorduk.

Devamını Oku 09.10.2021

Facebook'un yeni sanal gerçeklik iddiası: Metaverse

“Öyle ya da böyle, karma gerçeklikli bir gelecekte yaşayacağımızı düşünüyorum” Mark Zuckerberg’in bu sözleri ile tanıttığı yeni hizmetleri sanal bir toplantı odası.

Devamını Oku 03.09.2021

SEO Neden Önemli? Şirketler ve globalde yeni iş kolu arayanlar için SEO 101

Dijital Pazarlama pek çok alt kolu olan bir alan. SEO da bu alt kollardan bir tanesi. SEO (Search Engine Optimization), Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu. Günlük hayatımızda hem masaüstü hem mobil hem de tablet cihazlarımızda aradığımız bilgiye hızlıca ulaşmak için kullandığımız arama motorları için yapılan tüm optimizasyon çalışmalarını temsil eder.

Devamını Oku 20.08.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS