Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

Startup'lar için İletişim Stratejileri

22.03.2021 Pazartesi | 13:04

CNNTurk sayfalarında ilk yazım ile herkese buradan merhaba! Bundan sonra her hafta teknoloji, trendler ve start-up ekosistemi ile ilgili yazılarımı sizlerle paylaşacağım.

Günümüzün rekabetçi iş ortamında, yeni ve birçok sayıda girişimin özellikle pandemi ile birlikte ekosisteme dahil olduğu günümüzde, aralarından sıyrılmak hiç de kolay değil. Roma 1 günde kurulmadı tabirini ben artık Mars’a 1 günde gidilmedi diye değiştirerek kullanıyorum. Ardından özellikle şu söz de bu tabiri çok iyi tamamlıyor. “Overnight success takes decades of daily work” yani Paulo Coelho’nun orijinalinden çevirisi ile "Gecelik başarı, onlarca yıllık günlük çalışma gerektirir “ girişimcilere ya da o yoldaki herkese çok şey anlatıyor.

Ben de yaklaşık 2 senedir kurucu ortağı olduğum girişimimde, bir çok girişimci gibi birden fazla sepette farklı taşlar taşıyorum. Yeri geliyor; iletişim stratejisinden, marka konumlamasına, iş geliştirmesinden, performans pazarlaması yönetimine kadar bir çok konuyu bir arada yürütmek zoruda kalıyorsunuz. Bu yazı ile şimdiye kadar kendim de denediğim, başka girişimcilerle fikir alış verişinde bulunduğum ve olumlu geri dönüş aldığım yöntemleri paylaşacağım. Uzun yıllar hem pazarlama hem de iş geliştirme alanındaki kurumsal hayat tecrübemde ve markalarda çalışırken deneyimlediğim bir çok yöntemin geçersiz olduğunu daha yazının başında söyleyebilirim. :) Fakat her zaman yeni ve farklı bir yol vardır.

Bu yazı sonunda sizle paylaştığım belki bildiğiniz, belki de sadece farkındalık yaratabilecek bu yöntemler, bir girişimin ekosistemdeki gürültü arasındaki görünürlüğünü arttırması, markalarının pazarda ayırt edilmesi, potansiyel yatırımcılarını çekmek ve sonraki büyümeyi teşvik etmek için önem taşıyor. İlişkiler ve itibar yaratmak hayatımızdaki her alanda olduğu gibi zaman ve yatırım gerektirir ve tekrarla birlikte kazanılır.

Peki henüz bir PR ajansına bütçe ayıracak duruma gelmemiş bir girişimken iletişiminizi nasıl yaparsınız?

Bu tür yatırımlara sıra gelmemişken, girişiminiz için kolları kendiniz sıvamanız gerekiyor. Kendinizi girişim ekosistemine tanıtmanız öncelikle ürününüz, fikriniz ve hangi problemi nasıl çözdüğünüzü anlatmanızla başlıyor. Ürününüz sizi girişimlerle ilgili içerik üreten platformlarla ve düşünce liderleri ile buluşturuyor. Unutmayın düşünce liderlerinin çoğu sizin potansiyel müşteriniz, sizi ya tavsiye edecekler ya da hakkınızda olumsuz geri bildirim verecekler.

Ekosistem ile ilk temasınız çok önemli. Ürününüzü pazara göğsünüzü gere gere sunup, nasıl tepki alacağını beklemek bir kere hayatınız boyunca tadacağınız muhtemelen en iyi adrenalin. Eğer doğal yollardan farkedilir ve ekosistem içinde paylaşılırsanız, haberin haberini yapmak yöntemi işte burada devreye girecek. Peki haberin haberini sizin için kim yapacak?

1) Haberin Haberini Yapmaya Alışın

Bu madde için bir marka sözcüsüne ihtiyacınız var. Bu kurucu olarak siz de olabilirsiniz ya da iletişim becerisi, tutarlılığı ve sürdürülebilirliği aynı çizgide tutmayı daha iyi başaran bir ortağınız var ise, bu görevi o üstelenebilir. Tek bir kişinin, aynı konuda sürekli konuşması ve hedef kitlede akıllara kazınması iletişim başarılarınızdan biri olacak. Eğer sizin güçlü özellikleriniz farklı ise, sözcülük işini mutlaka devir edin. Öncelikle girişiminizin sözcüsünü ürününüzün, fikrin ve markanızın vitrini olacak, o kişiyi doğru seçin. Bu kişi en çok haberin haberini yaparak, bir su birikintisine atılan taşın suyu dağıtma etkisi gibi girişiminizin iletişimi yayacak. Bu, daha yolun başında büyük bütçelik bir iletişim planına başlamadan yapılacak basit, bedava gibi görünen en önemli adım. Türkiye’de girişiminiz var ise, marka sözcünüzün Twitter, LinkedIn, ClubHouse ya da Spaces ‘den eş zamanlı, aynı iletişim tonunda, mecraya göre içeriğinizi düzenlediğiniz aktiviteleri olmalı.
Girişiminiz hakkında çıkan haberleri ilk günden beri bir liste halinde ve tarih sırasıyla tutun, her haberi marka sözcünüzün doğal bir iletişim diliyle, ekosisteme yeniden haber verdiği bir döngünün size yeni network olasılıkları getireceğini unutmayın.

En başarılı stratejiler en basit olanlarıdır.

2) PESO Modeli ( Paid, Earned, Shared, Owned)

Ödenen, Kazanılan, Paylaşılan ve Sahip Olunan Medya

Girişiminiz MVP aşamasındayken doğru geri bildirimleri toplanmanız ve şimdiden oyuncusu olduğunuz pazarda bilinirliğinizi arttırmanız için sadeliği ile ikna edici en iyi başlangıç modelidir PESO modeli.
Bu model halkla ilişkiler ve pazarlama alanlarındaki farklı kanalları birleştirerek düşük maliyetle bilinirlik artırmayı sağlar. Daha derin okuma ve bilgi için kuramın yaratıcısı Gini Dietrich’in “ Dijital Çağda İletişim ve İtibar Yönetimi” - “ Communication and Reputation Management in the Digital Age “
adlı kitabını mutlaka okumalısınız.

3) Sosyal medya hakkında akıllı kararlar verin;

Muhtemelen bir girişim olarak bütün ücretsiz iletişim araç ve kaynaklarına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz. Sosyal medya kanalları giderek çoğalıyor ve çoğalacak da. Bu nedenle, bir YouTube kanalı, bir LinkedIn profili, bir Twitter hesabı, bir Facebook sayfası ya da Instagram sayfası açmak cazip gelebilir. Belki de bunlar yerine sadece MailChimp servislerini kullanarak potansiyel müşterilerinize bir e-mail bülteni göndermelisiniz. ClubHouse ya da Spaces ne olacak peki? Gördüğünüz gibi ardı ardına eklediğimizde, bir markanın tüm kanalları ücretsiz olsa da kullanması pek olası değil, tüm kanalları layığıyla kim yönetecek? İyi de hepsini tek defada yönetmek için araçlar var diyeceksiniz, peki her mecradan kopya içerik paylaşmak sizce hedef kitlenizle ne kadar etkileşime geçiyor ve samimiyet yaratıyor?
Bu maddeyi önemsemeniz hem bilinirliğinizi hem de marka algınızı doğru yapılandırmanızı sağlayacak. Bu kanallara neden ihtiyacım var sorusunun cevabı sizi muhtemelen doğru ve daha rafine edilmiş kanala doğru götürecek. Bizden haber almaları için, potansiyel müşterilerimize sormadan onların önüne haber, bilgi, kampanya düşürmek doğru bir strateji değil. Sizinle en çok etkileşime geçmiş, heyecanlı müşterileriniz mutlaka olacak.

Sizin fikrinize ve ürününüze en çok onların ihtiyacı olduğunu düşündürttünüz çünkü onlara. Bu yüzden en iyi müşterilerinizi belirleyin ve sizden nasıl haber almak istediklerini onlara sorun. Girişiminiz göze ve aforizmalara hitap etmiyorsa Instagram sayfanızı sadece test ortamınız gibi kullanın, sadece dark post ve reklam modellerini deneyin. Zaten marka sözcünüzün iyi bir kişisel ağı varsa, bazı kanallarda çapraz iletişim kurabilirsiniz. Size en çok müşteriyi çekeceğini düşündüğünüz kanalı seçin ve diğerlerine zaman ayırmayın. Sosyal medya hesaplarını markanız ismi ile sahiplenin ama aktifleştirmek için önceliklerinizi düşünün ve müşterilerinizi dinleyin. Hayat en önemli girişim, zaman da en değerli yatırımınız.

4) Viralite Etkisi

Amanda Palmer'ın “ The Art of Asking” kitabını okumanızı bu noktada çok tavsiye ederim. Kickstarter ‘da milyon dolar toplayan Amanda Palmer bir sanatçı alsında. İstemek de bir sanattır diye de bir önerme ile açıyor kitabını. Bunu zarafet ve tutkuyla yapabilmeniz size hiç hayal etmediğiniz kapılar açabilir diyor. Yardıma ihtiyacın olduğu için asla utanma ama bir planın ve planının arkasında duracak gücün olduğunu yardım isteyeceğin insanlara göster. Yaptığın her iş toplantısı, yatırımcılara sunduğun iş planın hepsi fikrin ve ürününün aynı zamanda bir reklamı, marka bilinirliğini ve kişisel itibarını arttırmanın yollarından birisi. Girişiminiz ya da fikriniz hakkında paylaşımda bulunacak, güçlü bir sosyal medya varlığına sahip bir arkadaşınız ya da başka girişimci arkadaşlarınızdan inceleme ve geri bildirim isteyin. Viralite etkisini, iletişim planınızda üst sıralara yerleştirin.

Ürününüzü inceleyen, sosyal medya network’ü geniş arkadaşlarınız ya da uzun yıllardır takip ettiğiniz bir sektör lideri, fikrinizi, ürününüzü bir başkasına yeri geldiğinde anlatıyor olacak. Sizi eleştirmelerini isteyin ve önce neyi doğru yapamadığınızı sorun. Elon Musk’ın sıkça uyguladığı bu yöntem gerçekten insanları zorladığınızda, size neyi doğru yapamadığınız konusunda sağlıklı iç görüler kazandıracak. Bu da parayla satın aldığınız kullanıcıdan çok daha fazla kalıcı ve kıymetli olacak. Bunun yanında sadece yardım istemek değil, Amanda Palmer’ın kuramına ekleme yaparak siz de yardım teklif edin diye eklemek istiyorum. Siz de geri bildirim istediğiniz kişilere işlerinizi çapraz tanıtmayı ve dürüstçe geri bildirim almayı ve paylaşmayı teklif edin.

5) Pazarı cankulağı ile dinleyin

Oyuncusu olduğunuz pazar hakkındaki rakamsal verileri, yayınlanan yeni haberleri, atılan bir Tweet’i, konuşulan bir podcast’i kaçırmayın. Hashtag takibi yapın, özellikle LinkedIn’de sektör haberlerini takip ettiğiniz sayfaları beğenerek ve paylaşarak algoritmanın size benzer içerikleri göstermesini sağlayabilirsiniz. Takip ettiğiniz sektör liderlerinin, yatırımcıların kendileri için değerli olan haberleri nereden aldığını öğrenmek için, liderlerin sayfalarını “stalk” edin, hangi hesapları takip ettiğini, neleri paylaştığına mutlaka bakın. İç görülerini beğendiğiniz insanların takip ettiklerinden farklı kişilere, platformlara erişebilirsiniz. Doğrudan sizinle ilgili olmasa bile oyuncusu olduğunuz pazar ile ilgili haberleri, kendi yorumlarınızı katarak girişiminizin hesabından paylaşın. Marka sözcünüz de aynı paylaşımı, sürekli anlattığı hikaye ve marka mesajlarınızla birlikte yeniden paylaşarak çapraz iletişimle haberin etkileşim alanını büyütün.

Yaptığınız tüm bu iletişim stratejileri için gerçekçi beklentiler belirleyin, unutmayın Mars’a 1 günde gidilmedi. :)

Haftaya yeni bir yazıda görüşmek üzere, son olarak hepimizin bildiği ama bazen yeniden duymaya ihtiyacı olduğu bir kaç tavsiye ile ilk yazımı tamamlıyorum.

• Başka girişimcilerle iletişim stratejileriniz hakkında sık sık sohbet edin ve cömertçe bilgi paylaşımında bulunmaktan çekinmeyin.

• Sabırla, inatla hedefinize doğru ilerleyin, vazgeçmemek bu işin ruhunda var. Önce kendinize inanın.

• Son olarak Starbucks’ın kurucusuna bir daha kulak verebiliriz. “Eğer büyük düşünür, etrafını harika insanlarla çevreler, egonu kapıda bırakırsan ve başarının sırlarını başkaları ile de paylaşırsan her şeyi yapabilirsin.” Howard Schultz.

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazıları

Cybertruck’ın pazarlama stratejisi

Tesla’nın yarattığı devrim ve otomobil pazarını nasıl dönüştürdüğü ile ilgili anlatacak yeni bir şey kalmadı. Ancak, özellikle geçen hafta New York City sokaklarında prototipini gezdirdikleri Cybertruck ve pazarlama stratejisi, modern çağın Outlaw dedikleri bir numaralı pazarlama arketipti olarak gündemimizi meşgul etti.

Devamını Oku 12.05.2021

Seni yargılamayan “Sanal” arkadaş

Mobil uygulaması veya web sitesi aracılığı ile sizinle kişisel bir sohbete giren, gelişmiş bir yapay zekadan bahsedeceğim bu hafta. Adı Replika My Ai Friend. Ürünün hayata geçme hikayesi de en az kendisi gibi değişik ve iddialı. Kurucusu 2017’de beta sürümünde davetiye ile içeriye aldığı kullanıcılarından aldığı cevaplarla bir çok bilgiyi toplamış ve şimdiye kadar 1 milyondan fazla indirilmişti zaten. Replika’nın kullanıcısına vaadi ise çok net; arkadaşın olurum, mentorun olurum, istersen romantik partnerin olurum hatta sen ne istersen o olurum gibi iddialı da bir değer önerisi var. Bazılarımız için hemen akıllara Black Mirror’ın Be Right Black bölümü geliyor ve teknolojinin artık çok ileri gittiğini bir an için düşünmeye başlıyoruz, ama aynı zamanda bu endişe hemen geçiveriyor, hızlı alışıyoruz ve merak ediyoruz. :)

Devamını Oku 30.04.2021

Yeni Ekonomiler: Müzik Teknolojisi Girişimleri

Fiziksel etkileşimi, kolektif olarak bir canlı konsere, bir festivale ait hissetmeyi ve üzerimizde yarattığı o keyif hissini ciddi oranda kaybettik. Sonuç; Pandemi müzik endüstrisini de kasıp kavurdu. Müzik grupları ve sanatçıların şu anda canlı etkinlik yapamamasıyla birlikte, 50 milyar dolarlık küresel müzik endüstrisi gelirlerinin %50’sinden fazlasını da kaybetti. Müzik endüstrisinin tamamen iyileşmesi uzun zaman alacak gibi duruyor. Ancak bu durum bir yandan, müzik pazarındaki yaratıcı oyuncuları zorlarken, diğer bir yandan da müzik teknolojisi şirketlerinin büyümesini sürdürerek, artık yeni dinamikleri olan yeni bir müzik ekonomisini yaratıyor.

Devamını Oku 14.04.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS