Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

Yeni Ekonomiler: Müzik Teknolojisi Girişimleri

14.04.2021 Çarşamba | 09:08

Fiziksel etkileşimi, kolektif olarak bir canlı konsere, bir festivale ait hissetmeyi ve üzerimizde yarattığı o keyif hissini ciddi oranda kaybettik. Sonuç; Pandemi müzik endüstrisini de kasıp kavurdu. Müzik grupları ve sanatçıların şu anda canlı etkinlik yapamamasıyla birlikte, 50 milyar dolarlık küresel müzik endüstrisi gelirlerinin %50’sinden fazlasını da kaybetti. Müzik endüstrisinin tamamen iyileşmesi uzun zaman alacak gibi duruyor. Ancak bu durum bir yandan, müzik pazarındaki yaratıcı oyuncuları zorlarken, diğer bir yandan da müzik teknolojisi şirketlerinin büyümesini sürdürerek, artık yeni dinamikleri olan yeni bir müzik ekonomisini yaratıyor.

Nedir müzik teknolojisindeki yenilikler?

Canlı konserlerinin ve etkinliklerinin kısıtlanması ile birlikte müzik işinde olan herkesin gelir kapılarının belirsiz süre kapanmasının ardından, sanatçıların müzik oluşturmalarına, gelirlerini yönetmelerine, hayranlarına ulaşmalarına, müziklerini canlı ve yaratıcı yollarla paylaşmalarına, dinleme sayılarını arttırmada yardımcı olacak yeni dijital araçlar ve yeni müzik girişimleri müzik endüstrisinin odak noktası haline geldiler.

Yeni müzik teknoloji girişimlerinin kuluçka merkezi olan Los Angeles’daki eğlence hukuku firması Hertz Lichtenstein & Young'ın ortağı Ed Buggé konuya bardağın dolu tarafından yaklaşarak şöyle diyor; "Hem sanatçılar hem de medya şirketleri için son derece heyecan verici bir dönem.”

Ed Buggé aynı zamanda teknoloji ve medya alanında güçlü bir isim. Dünyanın önde gelen teknoloji ve medya şirketlerine danışmanlık yapıyor ve müzik teknolojisi girişimlerinin, müzik endüstrisindeki iki büyük eğilimi hızlandırmaya başlattığını belirtiyor.

Bunlardan bir tanesi, bağımsız sanatçıların yükselişi. Diğeri ise müzik şirketlerinin zorunlu dijital ve teknolojik dönüşümü. Onlar için de hayat sadece sanatçı temsil eden bir dağıtım, plak şirketi olmaktan çıkıyor. İş modellerine ve planlarına teknolojiyi, psikolojiyi ve sosyolojiyi de dahil etmek durumundalar.

"Müzik artık sadece müzik değil," diyor Buggé. Sesin, ses tasarımının ve müzik birleşenlerinin yapay zeka, oyun, sosyal medya, artırılmış ve sanal gerçekliği kapsayan teknolojilerden ayrılmaz hale geldiğini ekliyor.

"Müzisyenler için LinkedIn” mi? Global pazarda neler oluyor?

1) Soundtrap adlı girişim web tabanlı ve ortak bir müzik oluşturma platformu. Üstelik Spotify’ın yayınlandığı bir uygulama ve yaptığınız müzikleri bulutta kaydediyor. Özellikle sanatçılar için evde kayıt yapabilmek hayati önem taşır hale geldi. Bir kayıt stüdyosunun, fiziksel ekipmanlarının yerine geçen Logic Pro veya Ableton gibi yazılım paketleri de müzisyenlere binlerce dolar tasarruf ettiriyor.

2) Los Angeles tabanlı Jammcard adlı uygulama ise , "Müzisyenler için LinkedIn" olarak biliniyor. Yatırımcıları ile wow dedirten, kendisi de müzisyen olan Elmo Lovabo tarafından kurulmuş. Yatırımcıları Quincy Jones, Twitch'in kurucu ortağı Kevin Lin ve Lionsgate Başkanı Robby Melnick'ten yaklaşık 2 milyon dolar topladılar.

3) Soundstorming ise bahsetmek istediğim bir diğer farklı girişim. Aslında sanatsal işbirlikleri sağlamak için teknolojiyi kullanan başka bir Los Angeles ‘da doğan müzik teknoloji şirketi. Kullanıcılar, kendi ürettikleri ses dosyalarının küçük bölümlerini yükleyerek, platformdaki diğer üyelerden geri bildirim alabiliyorlar. Hatta toplu olarak birlikte yeni bir şarkı oluşturabiliyorlar.

4) 12 mio. doların üzerinde yatırım almayı başarmış Stem Disintermedia ise; idari işler ve telif karmaşasından dolayı para kazanma fırsatlarından mahrum kalan müzisyenlerin eserlerini daha kolay yayınlamalarını sağlıyor. Ayrıca sanatçıların borç almasına da izin veren bir kredi sistemleri var. Stem'in arayüzü, sanatçıların mali durumlarını izlemelerine de yardımcı oluyor.

5) Makromusic ise ülkemiz topraklarından çıkan, 4 üniversite öğrencisinin kurduğu ve 2 mio. indirmeye ulaşmış, sosyal medya odaklı müzik platformu. Ataberk Özaydın, Atakan Gülbahar, Aybars Göçerler, Altan Özlü tarafından kurulmuş yerli girişim Makromusic, özellikle genç girişimcilere yatırım yapan ve Türkiye girişim ekosistemin önemli isimlerinden Ömer Erkmen liderliğinde 2 milyon dolar değerleme ile ilk yatırımlarını da aldı.

Makromusic basitçe, müzik zevki aynı olan, aynı anda aynı bir müziği ya da bir podcast’ i dinleyen kişilerle eşleşip tanışabileceğiniz bir platform. Hedef tabii ki ‘makromusic’i global bir marka haline getirmek ve potansiyeli de gerçekten yüksek. Özellikle sanatçılara kendi parçalarını yayınlayarak dinleyici ve erişim adetlerini arttırmak için sundukları keşfet özellikleri, bağımsız sanatçıların tanıtımları için oldukça faydalı bir model. Nitekim pilot uygulama için bağımsız sanatçılar Ulaş Ekim ve Mavka ‘dan Göktürk Ülker yeni albüm şarkılarını Makromusic’den yayınlayarak Spotify streaming adetlerini %400-500 ‘e kadar arttırmışlar. Yeni gelen hayran sayısı ve hayran etkileşimi de ayrıca bir katkı olarak görünüyor.

Henüz 21 yaşında olmasına rağmen dördüncü girişimine imza atan genç CEO Ataberk Özaydın’a gelecek hedeflerini sorduğumda Makromusic’i, uluslararası bir sosyal eşleşme uygulaması haline getirmek istediklerini söyledi. Sadece bağımsız değil bilindik sanatçıların da bu tür girişimleri aracı olarak kullanması, bu yeni ekonominin ülkemizde de gelişimine ve yeni girişimlerin doğmasına çok katkı sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak, müzik endüstrisinin oyun sektörü ile iş birliklerini daha çok göreceğiz gibi duruyor. E-Spor’a yatırım yapan rap sanatçılarını gördüğümüz gibi, Katy Perry’nin Pokemon’un yeni yüzü olarak seçilmesi de bu anlamda ilginç bir iş birliği gibi duruyor. Rap sanatçısı Travis Scott’un Fortnite ‘daki konseri ise pandemi sonrası yaratıcılığın ilk durağıydı. Oyun içindeki 10 dakikalık konseri 27,7 milyon oyuncu izledi ve Epic Games'in şimdiye kadarki en başarılı oyun içi etkinliği olarak açıklandı. Travis Scott’un da yeni single'ı olan “The Scotts’ı" aynı hafta Billboard Hot 100'de bir numaraya çıkardı ve sanatçının sosyal medyasına 1.4 mio. yeni takipçi kazandırdı. Bu fikrin markaya yani Epic Games’e de katkısı muazzam oldu. Konserin hikayesi 9 bin’ den fazla medya kuruluşu tarafından paylaşıldı. Geleneksel, alışılagelmiş bir konser ile bu rakamların elde edilmesi söz konusu bile değildi. Kim ne derse desin, etkinin büyüklüğü için farklı ve yaratıcı düşünmenin elzem olduğu bir dönemi doğurdu Covid-19 Pandemisi.

Teknoloji müziği kullanarak stresimizi düşürebilir mi?

Akıllı müzik uygulamaları da bir yandan gelişmeye devam ediyor. Siri’nin geliştiricileri, ses dalgalarımızı inceleyerek stres seviyemizi ölçebilecekleri bir araştırma yayınlamışlardı. Yapılan testlerde Siri’nin stres seviyemizi %89 oranında doğru tahmin ettiği görüldü. Tansiyon ölçer gibi stresim düştü, yükseldi diyeceğimiz günler çok yakında. :) Apple bir etki tespit ediyorsa bu etkiyi nasıl geliştirebilir mutlaka ona da çözüm geliştiriyor. Stres seviyemizi düşürmek için sunacağı çözümle ilgili çalışmaların devam ettiğini biliyoruz.

Apple çalışmalarına devam ederken, Alpha Beats adlı gerçek zamanlı beyin aktivitemizi ölçen akıllı müzik uygulaması da hayata geçti. Alpha Beats beynimizin gerçek zamanlı beyin aktivitesinin fotografını çekerek bizi rahatlatacak müzik-ses frekansları ayarlayan bir yapay zeka teknolojisi geliştiriyor. Şirketin vaadi ise; günde 10 dk. Alpha Beats’in önerdiği müzikleri dinleyerek üç kata kadar daha az stres.

Son olarak sürükleyici sanal gerçeklik deneyiminin müzik endüstrisine etkisine değinmek istiyorum. Sanal gerçeklik her ne kadar baskın olarak yine oyun endüstrisinin içinde büyümeye devam etse de, Burning Man’in dahil pandemi çözümü olarak bir “ Virtual Burning Man” tasarlaması bu yöndeki gelişmelerin ve endüstrinin de artacağı yönünde sinyaller veriyor. Modern müzik endüstrisi ve sanatçılar artık sadece parça yayınlamak ve bir temsilci aramanın yanında Oculus, Alpha Beats ya da MakroMusic gibi yeni müzik girişimleri ile de iş birliği yaparak gelişebilecekler. Bunun yanında her zamankinden daha çok kollektif işler yapabilmek, yerinizden kalkmadan Japonya’daki bir sanatçı ile bulutta ortak proje geliştirmek ve birlikte yardımlaşarak hareket etmenin, iki elin sesine katkısını anında rakamlarla görebilmek çok daha kolay, yaratıcı ve keyifli duruyor.

Bu yazıda bahsettiğim girişimler; müzik ekonomisinin 50 milyar dolarlık büyüklüğü ve barındırdığı yeni iş fırsatlarının yanı sıra bizi yeterince sosyalleşmiş ve rahatlatmış hissettirerek, kulaklarımız ile gözlerimiz arasındaki boşluğu azaltmaya yardımcı olabilecekler mi? Hep birlikte göreceğiz.

Diğer Yazıları

Cybertruck’ın pazarlama stratejisi

Tesla’nın yarattığı devrim ve otomobil pazarını nasıl dönüştürdüğü ile ilgili anlatacak yeni bir şey kalmadı. Ancak, özellikle geçen hafta New York City sokaklarında prototipini gezdirdikleri Cybertruck ve pazarlama stratejisi, modern çağın Outlaw dedikleri bir numaralı pazarlama arketipti olarak gündemimizi meşgul etti.

Devamını Oku 12.05.2021

Seni yargılamayan “Sanal” arkadaş

Mobil uygulaması veya web sitesi aracılığı ile sizinle kişisel bir sohbete giren, gelişmiş bir yapay zekadan bahsedeceğim bu hafta. Adı Replika My Ai Friend. Ürünün hayata geçme hikayesi de en az kendisi gibi değişik ve iddialı. Kurucusu 2017’de beta sürümünde davetiye ile içeriye aldığı kullanıcılarından aldığı cevaplarla bir çok bilgiyi toplamış ve şimdiye kadar 1 milyondan fazla indirilmişti zaten. Replika’nın kullanıcısına vaadi ise çok net; arkadaşın olurum, mentorun olurum, istersen romantik partnerin olurum hatta sen ne istersen o olurum gibi iddialı da bir değer önerisi var. Bazılarımız için hemen akıllara Black Mirror’ın Be Right Black bölümü geliyor ve teknolojinin artık çok ileri gittiğini bir an için düşünmeye başlıyoruz, ama aynı zamanda bu endişe hemen geçiveriyor, hızlı alışıyoruz ve merak ediyoruz. :)

Devamını Oku 30.04.2021

Yatırım tavsiyesi değildir

Etherium 2.0 gelişmeleri ile merkezi olmayan finansın (DeFi- decentralized finance) yükselişi, düşüşü ve yeniden dirilişine son bir yıldır şahit oluyoruz. Özellikle Tesla, PayPal gibi platformlar tarafından benimsenme yolunda atılan somut adımlarla blok zinciri ( blockchain) için, başarılı bir yıl oldu. Ancak mütevazı bir şekilde ortaya çıkan, değiştirilemez bir token olan (NFT- non-fungible token ) birden bire ve artan yükselişi ile gerçek bir gizli kahraman olarak zihinleri meşgul etti.

Devamını Oku 06.04.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS