Defne İnce Defne İnce

Doğasıyla Atatürk'ü kendine hayran bırakan kent

Dar ve virajlı yolları, olağanüstü doğası ve masmavi sularıyla Mersin keşfedilmeyi bekliyor. Tarihinde birçok uygarlığın adı geçen Mersin güzelliğiyle Atatürk’ü de büyülemiş olmalı ki dönemin valisine şehri çok beğendiğini ve her sene ziyaret edeceğini söylüyor, bu sözünü de gerçekleştiriyor. Hatta ikinci gidişinde Mersin’den bir çiftlik almak istediğini söylüyor ve kısa bir süre de olsa burayı kullanabiliyor. Ölümünün ardından çiftlik hazineye devrediliyor. Mersin komşusu turizm şehri Antalya’nın gölgesinde kalsa da her gideni kendine hayran bırakıyor. Şehirde doğa,tarih,deniz turizminin en güzel örnekleri mevcut. Ekonomik anlamda da birçok yerden daha hesaplı. Tek problemi dar ve virajlı yolları…Her Noktası Görülmesi Gereken Şehir Mersin

Şehir merkezinde gezilecek alan kısıtlı olmasına rağmen ilçelerinin her biri birbirinden güzel ve görülmeye değer birçok nokta var.Tarsus ve Silifke öne çıkan ilçeleri olsa da Anamur pırıl pırıl sahilleri, tarihi kalesi ve antik kentiyle es geçilemeyecek bir şehir. Yazın çok sıcak olan Mersin’de yöre halkının ve Adanalı komşularının serinlemek için kaçtığı çok güzel yaylalar da var. En bilinenleri Çamlıyayla(Namrun),Gözne,Soğucak,Mihrican…

Yer Köprü Şelalesi/Mut

Sayısız antik kent,masmavi sahiller,doğal oluşumlar ve mağaralar…Bölgede dünyanın 8.harikası olarak adlandırılan Gilindire Mağarası ve Mut ilçesindeki Yerköprü Şelalesi büyüleyici güzellikte.

Mersin’de çok fazla mağara ve doğal oluşumlar var.En ünlüsü Cennet -Cehennem Obrukları.Cehennem’i cam terastan izlerken,Cennet’e 450 basamaklı merdivenden inerek ulaşabiliyorsunuz.Burada sizi dünyada tek örneği olan tavansız bir şapel karşılıyor.

Alahan Manastırı

Hıristiyanlık resmi din ilan edilmeden önce gizli saklı ibadet edildiği için ulaşımın zor olduğu noktalara ibadet noktaları kurulmuş. Bunun bir diğer örneği de Mut ilçesinde bulunan . Dik bir tepede bulunan Alahan Manastırı manastırın yolları yine çok meşakkatli. Alahan Manastırı’nın en önemli özelliği Ayasofya’nın planının bu yapıdan esinlenilerek çizilmiş olması.

Sayısız Plajlara Sahip Şehir
Deniz turizmi için sayısız plaj bulunan şehirde Tisan,Yapraklı Koy,Narlıkuyu sahilleri en rağbet görenleri.Erdemli ilçesindeki Kız Kalesi sahilleri de kalabalık bir nokta. Gitmişken denizin ortasındaki Kız Kalesi ve sahilde yer alan Krikos Kalesi de ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Anamur Antik Kenti’nin sonunda da sizleri pırıl pırıl bir sahil bekliyor.

Vadiler Arasındaki Sürpriz Adam Kayalar

Derin bir kanyon olan Şeytan Deresi’ndeki Adam Kayalar gerçekten çok ilginç.M.Ö 2.yy tarihlenen Adam Kayalar,dünyada sayılı örneği bulunan görülmesi gereken bir diğer nokta.Zorlu yollardan geçtikten sonra ulaşılan bölgede,vadinin ortasında bulunan 12 heykeli görmek için tırmanış yapmak gerekiyor, kondisyonunuza ve ayakkabılarınıza güveniyorsanız bu macerayı da kaçırmayın!
Uzuncaburç Antik Kent

Tarsus ilçesinde görülecek çok fazla nokta var.Bunların en ünlüleri Tarihi Roma Yolu,Aziz Paul Kilisesi,St.Paul Kuyusu,Yedi Uyurlar Mağarası,tarihi Tarsus evleri… Şehrin adı efsanelere konu olan Şahmeran’la da özdeşleşmiş. Yerin yedi kat altında yaşayan yılanların şahı,başı güzel bir kadın,belden aşağısı yılan şeklinde olan Şahmeran.Yer altındaki kuyusuna giren kişiye(Cemşab) “benden kimseye bahsetme” diyerek söz alıp gönderen Şahmeran’ı, kralın hayatı söz konusu olunca ele veren kişinin,Şahmeran öldükten sonra kralın hayatını kurtardığı için vezir olması hikayesi.İnanışa göre kral Şahmeran’ı öldürdüğü için yılanlar birgün şehri basıp Şahmeran’ın intikamını alacaklarmış.

Efsaneleri bir kenara bırakalım ve rotamızı görebileceğiniz en güzel maviye ve buz gibi sulara sahip Saklı Cennet Kanyonu’na çevirelim.Turkuaz mavisi sularıyla dar bir kanyon olan Saklı Cennet,adının hakkını fazlasıyla veriyor.Belki de Tarsus’a gitmek için en önemli sebebiniz bu doğa harikasını görmek olmalı.

Geçmişte de Gözde Olan Mersin’in Antik Kentleri ve Kaleleri

Mersin antik kentler şehri dersem abartmış olmam. Olba, Soli Pompeiopolis, Anemurium, Uzuncaburç, Kanlıdivane ve Yumuktepe antik kentleri ilk akla gelenler. Vaktim az nereye gideyim diyorsanız Uzuncaburç, Soli Pompeiopolis ve Anemurium benim favorilerim.

Kız Kalesi

Kale konusunda da hatırı sayılır bir yere sahip olan Mersin’de Mamure,Silifke, Kız Kalesi ve uzantısı Korykos Kalesi en bilinenleri.Silifke Kalesi koruma amacı dışında yerleşim alanı olarak da kullanılmasıyla diğerlerinden oldukça farklı. Mersin’de gidilecek o kadar çok yer var ki müze kartınızı yanınıza almayı unutmayın.

Gastronomi Şehri Mersin


Şehrin yemek kültürü komşuları ve sahil kenti olması dolayısıyla çok çeşitli ve lezzetli.Kebap ve deniz ürünlerine dair her şeyi bulabildiğiniz gibi şehrin kendine has lezzetleri de mevcut.Bunların en bilineni tantuni,kerebiç ve cezerye…Kuşbaşı etin dürüm şeklinde servis edildiği tantuni şehre gelince tadılması gereken ilk lezzet.Kerebiç,ceviz ya da fıstık dolgulu bir çeşit kurabiye ve cezerye de havuç ve kuruyemişlerle yapılan atıştırmalık bir tatlı.Mavi yengeç de Mersin mutfağında hatırı sayılır bir yere sahip.

Mersin’de Konaklama ve Ulaşım

Konaklama açısından sorun yaşamayacağınız şehirde her bütçe ve keyfe göre konaklama seçenekleri mevcut.Çok yıldızlı otel,butik otel,pansiyon,apart ya da kamp alanı…Yelpaze oldukça geniş.Ulaşım açısından da kara,deniz,raylı sistem ne ararsanız var.Bulunduğunuz bölgeye göre tercihinizi yapabilirsiniz. Havayolunu tercih etmek isteyenler Adana Şakirpaşa Havaalanından Mersin’e Havaş araçlarıyla geçebilirler.Araçla gelecek olanlar Mersin’in geçitleriyle ünlü olduğunu bilsin ve dar-virajlı yollara hazırlıklı olsun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS