{$ day.Temps.HighTemp $} °
Defne İnce Defne İnce

Konaklar kenti Göynük ve Taraklı

Tescillenmiş tarihi Osmanlı evleriyle SİT alanı olan yavaş şehir Göynük sokaklarında yürürken, kendinizi yeni çağa ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Konaklarıyla ünlü Göynük ve Taraklı’yı tanıyalım.Frig, Lidya, Bitinya, Selçuklu, Roma ve Bizans uygarlıklarının izleri olan şehirde en çok Osmanlı etkisini hissedeceksiniz.Sivil mimarinin en güzellerine sahip olan Göynük’te evler birbirinin güneşini kesmeyecek şekilde yapılmış.

Kasaba havasında olan Bolu’nun tarihi ilçesi Göynük’te bol miktarda tarihi camii ve türbe bulunuyor.Gezilecek yerlerin başında şehir merkezinde bulunan cumhuriyetin kuruluşu anısına dönemin kaymakamı tarafından yaptırılan saat kulesi bulunuyor.Buradan şehri kuşbakışı izleyip,tarihi dar sokaklarda Göynük keşfine başlayabilirsiniz.

Göynük Gezilecek Yerler

Yürüyerek gezilebilecek ilçede camii,türbe ve hamamları ziyaret sonrası tarihi konakları gezebilirsiniz. Görülmesi gereken yerler;Süleyman Paşa Camii ve hamamı,Zafer Kulesi,Soğukçam Köyü’nde bulunan Frig Harabeleri,Müderrisler Konağı,Akşemseddinoğlu Konağı,Postacılar Konağı ve müze olarak kullanılan Gürcüler Konağı.

Tarihi kadar doğasıyla da görülmeye değer olan Göynük’te bulunan doğal Çubuk Gölü ve Sünnet Gölü görülmesi gereken yerlerden.Çubuk Gölü çevresinde,bir dizi setinden kalan değirmenler,ortamı daha da güzelleştirmiş.Göl ve çevresi biraz daha bakımlı olsa ne de güzel olurdu.Göl çevresinde kamp atılabiliyor ve bir restoran bulunuyor.

Göynük Köyleri

Kaplıca,şelale ve kanyonu da bulunan ilçede yapılacak çok şey var.Çatak kaplıcası romatizmal hastalıklara iyi gelmesiyle biliniyor.Bölücekova Köyü’nde bulunan şelale ve kanyon görülmesi gereken yerlerden.Göynük’te bulunan Kapıdağ Ormanı yaban hayatı geliştirme sahası,karaca ve geyiklere ev sahipliği yapıyor.

Yaylalarıyla da adından söz ettiren Göynük’te organik ürünlerini satan yerel üreticilerden alışveriş yapabilirsiniz.Trekking için de çok güzel bir lokasyona sahip olan şehirde keyifle vakit geçireceğinizin garantisini veriyorum.

Bolu’nun aşçılarının ününü duymayan yoktur;ilçenin yemeklerinin hepsi birbirinden lezzetli.Hamurla yapılan kaşık sapı ise ilk defa burada tattığım bir lezzet.

Tarihi Evleriyle Taraklı

Osmanlı sivil mimari yapılarının en güzellerine sahip olan Taraklı’da ahşap tarihi evlerin büyük bir kısmı restore edilmiş ve turizme kazandırılmaya devam ediyor.Evliya Çelebi’nin hakkında yazılar yazdığı Sakarya’nın tarihi ilçesi Taraklı’nın yaylaları kampçıların gözdesi.

Taraklı’da Yapılması Gerekenler

Seyahatnamede Taraklı’nın ormanları,yaylaları ve doğal hayatından bahseden Evliya Çelebi şehrin içinden akan derenin akarsuyla birleşmesi ve şehirde günümüzde de bulunan tarihi yapılardan bahseder.13.yy’da dikildiği düşünülen çınar ağacının gölgesinde çayınızı içmeden şehirden ayrılmayın.

Taraklı’nın dar sokaklarından başlayarak şehirde gezilecek yerler;tarihi ahşap evleri,Yunus Paşa Camii,tarihi han,tarihi hamam,tarihi sarnıç bulunan Hisar Tepesi ve su değirmeni görülmesi gereken yerler.

Yavaş Şehir Nedir

Yavaş şehir unvanına sahip olan Taraklı ve Göynük doğası ve tarihiyle yapımcıların da rağbet ettiği şehirler.Reklam,dizi ve film çekimlerinde doğal plato işlevi gören ilçe son yıllarda medyada daha sık karşımıza çıkıyor.Yavaş şehir hareketi İtalya’da başlayan ve dünyaya yayılan ‘şehrin değerlerine sahip çıkma’ hareketi.Bozulmamış yapısıyla ülkemizde de yavaş şehir unvanı alan şehirlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Göynük ve Taraklı fotoğraf tutkunları ve doğada zaman geçirmeyi seven kampçıların sık ziyaret ettiği ilçeler.Günübirlik gezi için ideal olan Göynük ve Taraklı’da tarihi konaklar otel ya da pansiyona dönüştürülmüş;konaklamak için rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Çevresinde gezilecek birçok yer olan Göynük ve Taraklı ziyaretinizde Gölcük,Yedigöller,Mudurnu ve Sapanca’ya da uğrayabilirsiniz.

Diğer Yazıları

Sonbahar Rotaları

Sıcakların azalıp denize veda zamanının geldiği sonbaharda başlayan yağmurlarla doğada zaman geçirmek çok kıymetli. Renkten renge giren yapraklar,yağmurdan sonra oluşan toprak kokusu,havadaki tertemiz oksijen…

Devamını Oku 01.10.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS