Defne İnce Defne İnce

Konya’da Şeb-i Arus Zamanı

Selçuklularla değerine değer katan Konya;günümüzde tarım,ticaret,sanayi ve turizm kenti.Her geçen gün gelişimi sürdüren şehir tarihi,doğası ve gastronomisiyle turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyor.Aralık ayı Şeb-i Arus zamanı olduğundan şehir ziyaretçi akınına uğruyor.Yüzyıllardır bereketli topraklarıyla birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Konya,tasavvuf felsefesinin dünyaca tanınmış ismi Mevlana’ya ev sahipliği yapmıştır.Aralık ayında Mevlana’yı anma amaçlı Şeb-i Arus etkinliklerinin yapıldığı Konya’yı yakından tanıyalım.

Ünlü düşünür Mevlana 13.yy’da Afganistan’da doğmuş,birçok ülkede yaşadıktan sonra ailesiyle birlikte Konya’ya yerleşmiştir.Babası ‘bilginlerin sultanı’ diye bilinen Bahaeddin Veled’dir.Burada tasavvuf felsefesini geliştiren,Mesnevi kitabını da yazan Mevlana;yoldaşı Şemsi Tebrizi’yle birlikte halen önemini korumaktadır.Mevlana’nın tasavvuf anlayışı insan üzerinedir.İyi ve faydalı insan olmayı öğütler;felsefesi kişinin kendisine ve çevresine saygılı olması etrafında gelişir.

Köklü tarihiyle ilk çağlardan günümüze yerleşimin olduğu Konya’dan Hitit, Frig, Lidya, Pers, Makedonlar, Roma, Sasani, Selçuklu, Karamanoğulları, Osmanlı uygarlıkları geçmiş. Selçuklulara başkentlik yapmış olan şehirde her döneme ait tarihi eserlerin bulunması şehrin önemini kültür ve turizm noktasında bir üst noktaya taşıyor.

Konya Gezilecek Yerler

Selçuklulara bir dönem başkent olduğu için o dönemden kalan birçok eserin ev sahibi olan Konya’da gezip görülecek çok fazla yer var. İlk yerleşik düzenin görüldüğü Çatalhöyük’ten, Mevlana Türbesi’ne kadar geniş bir skalada yer alan tarihi eserlerin hepsi birbirinden etkileyici.

Konya ve ilçelerini gezmek için oldukça uzun bir zaman gerekiyor;ancak kısa zamanı olanların, Konya’yla özdeşleştiği için mutlaka görmesi gereken yerler;merkezde bulunan Mevlana Müzesi,müzeye oldukça yakın olan süsleme ve mimarisiyle öne çıkan Aziziye Camii,Kelebekler Vadisi,Sille Köyü,Alaaddin Tepesi ve çevresindeki müzeler.
Konya’daki Selçuklu Yapıları

Selçuklulara başkentlik yapmış olan şehirde Selçuklu dönemi yapıları Sırçalı Medrese,Karatay Medresesi,İnce Minareli Medrese,Sahip Ata Külliyesi görülmesi gereken yapıların başını çekiyor.Karatay Medresesi Selçuklu çinilerinin en güzellerine ev sahipliği yapıyor.İnce Minareli Medrese taç kapısıyla Selçuklu dönemi taş işçiliğinin mükemmelliğini kanıtlıyor.

Oldukça fazla sayıda müzeye sahip olan Konya merkezde Atatürk Müzesi,Arkeoloji ve Etnografya müzelerini ziyaret edebilirsiniz.Ören yerlerinden Beyşehir Eflatunpınar Hitit Su Anıtı ve Kubad-abad Sarayı,Meram Gilistra Ören Yeri,en eski yerleşimlerden olan Çatalhöyük görülmesi gereken noktalar.

Tarihten günümüze şanını devam ettiren Meram Bağları merkeze yakın;Selçuklu dönemi yapısı hamamı,köprüsü,türbe ve camii bulunan bir mesire alanı.Şehrin gürültüsünden uzak Konya mutfağını tatmak isteyenlerin uğraması gereken ilk durak Meram.Şehrin en iyi restoranları burada bulunuyor.

Konya’nın Görülmesi Gereken İlçeleri

İlçelerinde öne çıkanlar ise Nasreddin Hoca’nın şehri Akşehir,obrukları ve peynirleriyle ünlü Karapınar.Gereken önem verilmediği için artık sadece adı kalan Meke Tuzlası ve Acıgöl de Karapınar’da görülmesi gereken noktalar.İvriz Çayı ve süt ürünleriyle bilinen Ereğli.Ereğli merkezde bulunan Ulu Camii ve Mimar Sinan’ın yaptığı,günümüzde millet bahçesi olarak kullanılan medrese;Beyşehir doğası yanında,taş ve ahşap işçiliğiyle dikkat çeken Eşrefoğlu Camii görülmeye değer.

Tarım,turizm,sanayi ve ticaretin geliştiği Konya’da bilim merkezleri;birçok park ve mesire alanı bulunuyor.Aralık ayı Şeb-i Arus Mevlana’yı anma ayı olduğu için şenliklerin yapıldığı şehirde turizmin en yoğun olduğu dönem yaşanıyor.Şehre geldiğinizde sema gösterisi izlemeyi,Mevlana Türbesini,çevresindeki müze ve tarihi yapıları ziyaret etmeyi unutmayın.Bu dönemler Konya’yı ziyaret için ideal.

Konya Mutfağı

Mutfağıyla da adından söz ettiren,Selçuklu saray mutfağını tanıtan,şehrin ünlü lezzetlerinden bazıları etli ekmek,tirit,fırın kebabı,bamya çorbası,küflü peyniri ve akide şekeri.

Konya Konaklama ve Ulaşım

Konya’ya ulaşım için hızlı tren,havayolu ve karayolunu tercih edebilirsiniz.Konaklama açısından da her bütçeye ve zevke uygun konaklama seçenekleri bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS