Dr. Fevzi Özgönül Dr. Fevzi Özgönül

Enerjinizi dengelemek için 16 kurala uyun, 15 günde 1 beden küçülün

03.05.2022 Salı | 09:45

Benim 2 kilo fazlam, 5 kilo fazlam varı unutun. İşte size 15 günde enerjinizi dengeleyebilecek, bedeninizi şekillendirebilecek ve 1 beden inceltebilecek 15 kural. Bu önerilerde hedef vücudun bağ dokusunu güçlendirmek, kolajen ve elastin liflerin üretimi için vücudu beslemek, gece hormon üretip doku tamirini sağlamaktır. Böylece vücudumuz ideal bedenine doğru KÜÇÜLÜR.

1. 1.GÜN AKŞAM: En önemli gün, bugün karar verdiniz. Bu gün öğlen yemeğini iyice yiyin, akşam çiğ salata, meyve ve hazmı zor olan kebap gibi yiyeceklerden uzak durun, pişmiş bir sebze veya çorba için. Saat 18’den sonra bir şey yememeliyim diye düşünmek yerine, acaba ne kadar acıktım diye düşünün. Herhangi bir şey yemeden önce hafif yürüyüşler yapmaya çalışın. En son uyumadan önce bir bardak süt, ayran için veya 1 kase yoğurt yiyin, probiyotik tozunuzu da içerisine katmayı unutmayın

2. SABAH KAHVALTISI EN GEÇ 08:00-08:30’DA OLMALI: Uyanınca önce 1 bardak oda ısısında su için ve acıkmak için hafif bir egzersiz yapın sakın aç karına uzun yürüyüşler veya ağır Spor yapmayın. Öğlen yemeğini en geç 14:30’da yemek zorunda olduğumuz için bundan yaklaşık 6 saat önce de sabah kahvaltısını yapmalıyız.

3. KAHVALTIDA: Ekmek, hamur işi yiyecekleri azaltın, yerine kavrulmamış badem, fındık veya ceviz yiyin. Ekmek yiyecekseniz 1 dilim tam buğday veya tahıllı tercih edin. Kesinlikle mısır gevreği veya benzer bir şey yemeyin, bu tür yiyecekler sadece tok hissettirir ama beslemez. 

4. KAHVALTIDA KEPEKLİ EKMEK SAKIN YEMEYİN: Kepek çocuklarda yasaktır çünkü büyümek için çok önemli olan demir ve kalsiyumun bağırsaklardan emilimini engeller. 

5. KAHVALTIDA NE İÇEBİLİRİZ:  Kahvaltıda içecek olarak kahve, çay, taze sıkılmış meye suyu, bitki çayı, süt, ayran içebilirsiniz.

6. ARADA ÇOK ÇAY KAHVE İÇMEYİN: Kahvaltıda yiyeceğiniz her şeyi yiyip sofradan kalkın. Bundan sonra öğlen yemeğine kadar başka hiçbir şey yemeyin, su içebilirsiniz, çok fazla çay, kahve de tüketmeyin. Çok çay ve kahve su içme isteğini azaltır ve vücutta kendilerinin 3 katı kadar su tutulmasına neden olur. Bu nedenle günde 2-3’den fazla içmeyin. 

7. ARA ÖĞÜN:  Kesinlikle yapmayın. Yediğiniz bir öğünün sindirimi yaklaşık 4-6 saat sürmektedir. Daha sonra ince bağırsaklarımızda emilim için bekler bu süreçte yediğimiz ve sindirim enzimleri ile karışmış olan besinler ince bağırsakta bulunan yararlı (Probiyotik ) bakteriler tarafından yaklaşık 5-6 saatte hatta bazen 10 saati bile geçen sürelerde çürütülmekte ve emilime hazır hale getirilmektedir. Bu yüzden ilk 6 saatten önce bir başka yiyecek maddesini çiğneyerek yutarsak sindirim sistemi resetlenerek sil baştan çalışır. Böylece ilk yediğimiz yiyecekler tam olarak sindirilemediği için hem daha erken acıkırız, hem de gece iştahımız bir türlü kapanmaz.

8. ÖĞLE YEMEĞİNDE: Bütün vücudumuzu saran ve bize şekil veren bağ dokumuzu güçlendirmek, kolajen ve elastin fibrilleri üretmek için, mutlaka yiyecekler ile proteinleri, esansiyel yağları, vitaminleri ve mineralleri sindirerek vücuda almamız gerekir.  Bu nedenle vücudun bu zor sindirilenleri sindirebilmesi için, ona kolay sindirilip hemen şekere dönebilen, ekmek, makarna ve pilavı vermememiz gerekir. Bu nedenle öğlen mutlaka etli ama yanında sebze de olan bir veya birkaç yemeği yanında ekmek, makarna, pilav olmadan yine çiğ badem fındık veya cevizle yemeliyiz. Bu yemekler etli sebze yemekleri olabildiği gibi; köfte, piyaz, salata gibi et ve salatada olabilir.

9. İÇECEKLER: Öğle yemeğinde ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları serbest, ama öğün aralarında mümkünse su içiniz. Nadiren çay kahve de olabilir.

10. İÇECELERDE ŞEKER KULANIMI: Asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalıyız. Çay ve kahve içerkende şeker kullanmamalıyız. Fakat şekersiz içemiyorsak ve çok az çay kahve tüketiyorsak o zaman tatlandırıcı yerine şeker kullanabiliriz. Fakat bu 15 günlük sürede ilk 2-3 gün müsaade var ve bu 2-3 günde yavaş yavaş şeker miktarını azaltacağız. Önce yarıya indirelim sonra çeyreğe bir de bakmışsınız birkaç gün içinde şeker isteği sonlanmış. Ekmek yerine yediğimiz çiğ badem, fındık, ceviz ve akşam içtiğimiz probiyotik ilaç şeker isteğimizi azaltır. 

11. TATLANDIRICI KULLANMAYALIM: Vücudun tatlı isteği aslında enerji isteğidir. Enerji vücudun parasıdır. Bizim yaşamımızı devam ettirmek için nasıl paraya ihtiyacımız varsa vücudunda enerjiye ihtiyacı vardır. Şeker vücudun parasıdır. Tatlandırıcı da sahte paradır. Vücuda şeker yerine tatlandırıcı verirseniz ona sahte para vermiş olursunuz ve onun şeker ihtiyacını körüklersiniz. Bu nedenle hem yan etkileri hem de şeker yerine vücut tarafından kullanılamadığı için, tatlandırıcı kullanmayın.

12. ÖĞLEN YEMEĞİNİ EN GEÇ 14:00 – 14:30 DA YEMELİYİZ: Öğlen yemeğinde yediğiniz etlerin sindirimi için en az 6 saate ihtiyaç vardır. Vücudumuz bağ dokusunu düzeltirken ve bedenini sıkılaştırırken proteinlere, yağlara ihtiyaç duyar. Gece saat 23:00 ile 02:00 saatleri arasında bağ dokusunun yenilenmesi ve bedenin sıkılaşması işlemi yapacağı için yemekleri bu saatlerden en az 10 saat öncesinde yemiş olmanız gerekir. Bu nedenle öğle yemeği en geç 14:00 – 14:30’da yenmesi gerekir. Sindirim sisteminin resetlenmemesi için de yaklaşık 6 saat boyunca bir şey yenmemesi lazım. Eğer bu kurallara uyarsak gece bağ dokumuz tamir olur ve biz ideal bedenimize doğru dönmeye başlarız. 

13. YAZ AYLARINDA hava geç karardığı için saat 18:00-19:00 arası İKİNDİ ÖĞÜNÜHava geç karardığı ve bazen sıcaktan öğlen yemeğini tam yiyemediğimizden saat 19:00 civarında bir kase yoğurt meyve ve içerisine ceviz, badem veya fındık koyarak yediğimizde akşam çok daha az acıkmaya başlarız. Acıkmıyorsanız bu öğünü yemeyebilirsiniz fakat gece acıkmamak için bu öğünü yemek avantajlı olacaktır.

14. AKŞAM YEMEĞİNDEN ÖNCE MUTLAKA YÜRÜYÜŞ YAPMALIYIZ VEYA HAREKET ETMELİYİZ: Vücudumuzun gece bağ dokusunu tamir etmesi için gerekli olan proteinleri ve yağları gündüz yediğimiz kahvaltı ve öğle yemeğindeki yiyeceklerden aldık. Şimdi önemli olan, bu gıdaların bağırsaktan sindiriminin sağlanması. Hastanelerde hastaların koridorda yürümesindeki tek amaç, sindirim sistemlerinin çalışması içindir. Akşam yapacağımız spor veya yürüyüşlerde de bizim için önemli olan sindirim sisteminin tekrar çalışıp gündüz yediğimiz yemeklerin tekrar sindiriminin sağlanmasıdır. Böylece hem gece daha az acıkırız hem de sindirimi en zor olan protein ve yağların daha iyi sindirilmesini sağlarız. Gece yaptığımız spor ve yürüyüşler kalori harcamak için değil sindirim sisteminin tekrar uyarılması için olmalıdır. Bu nedenle istenen yaklaşık 20 dakika yavaş tempoda yürüyüş veya bisiklet hareketi olabilir. Bunu eğer imkan varsa aralıklarla 2 defa yapalım.

15. AKŞAM YEMEĞİ: Günün son öğününü illa en geç saat 18:00 de yapmak zorunda değiliz. Burada önemli olan öncelikle gündüz yemeklerin iyice sindirilmesi sonrasında ne kadar acıktıysak o kadar, yani sadece açlığımızı yatıştırmak üzere yenilebilecek hazmı kolay bir yemeği tercih etmektir. Eğer hiç acıkmadıysak yemeyebiliriz de. Gece sakın meyve yameyin

16. AKŞAM YATMADAN ÖNCE 5 DAKİKA ZIPLAYALIM: Gece saat 23:00- 02:00 arasında hormon üretilip doku tamiri yapılacağı için eğer biz yatmadan önce 5 dakika zıplarsak gece vücudumuzun sallanan bölümlerinde kolajen oluşup bu bölgeleri sıkılaştırır. Biz zıplayarak bir şekilde ona hedef göstermiş oluruz. Vücudumuz gevşeklikten hoşlanmaz gevşek olan bölgeleri ya kolajen ve elastin fibril oluşturarak sıkılaştırır eğer bunu oluşturacak malzemesi yoksa, içini şekerden beyaz yağ oluşturarak doldurur. Zaten şişmanlamamızın da esas nedeni budur. 

Bu 15 kuralı 15 gün uygularsanız kesinlikle en az 1 beden incelirsiniz. Lütfen deneyin yapılması zor bir şey değil. Şimdiden hepinizi tebrik ediyorum. Dr. Fevzi Özgönül 

Diğer Yazıları

Şeker bazılarımız için çok tatlı, bazılarımız için çok acı

Şeker dediğimizde bazı insanlar için dayanılmaz bir yiyecek, bazıları için kötü bir kabus bazıları için de hastalıklarının baş suçlusu olduğu akla gelir. Aslında şeker hemen hemen tüm yiyeceklerde karbonhidrat olarak var olan ve vücudumuza enerji veren bir moleküldür. Ancak bu molekül saf olarak elde edildiğinde tehlikeli olabilmektedir.

Devamını Oku 14.06.2022

Sonu en acı biten bağımlılık, tatlı bağımlılığıdır

Sigara, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele eden o kadar dernek varken tatlı bağımlılığı insanlara şaka gibi geliyor ve sanki yaramazlık yapan çocuklar gibi düşünülüp hiç önem verilmiyor. Hatta ısrar ile bu bağımlılık körükleniyor.

Devamını Oku 22.05.2022

Karboksipunkturla Kilolara Veda

Karboksipunktur, Karbondioksit gazının ince bir iğne veya basınçla cilt altına verilmesi yöntemidir. Bu yöntemin kökeni uzak doğuda uygulanan pressopunkturdan gelir. Pressopunktur da, vücudun belli noktalarına yapılan basınç ile bedenin uyarılması ve vücudun dengesinin tekrar kurulması yöntemidir. 

Devamını Oku 09.05.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS