Esra Öz Esra Öz

2020 Nobel Tıp Ödülü'nü Hepatit C çalışması kazandı

05.10.2020 Pazartesi | 17:16

Nobel Komitesi Başkanı Thomas Perlmann, Stockholm'de yaptığı açıklamada, Harvey J. Alter, Charles M. Rice ve Michael Houghton’un "Hepatit C virüsünün keşfinden ötürü" 2020 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldüğünü duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; dünyada 70 milyonun üzerinde hepatit vakası bulunuyor ve her yıl bu virüs nedeniyle 400 bin kişi hayatını kaybediyor.

Hepatitin, karaciğer enflamasyonu ve kanserinin başlıca nedeni olduğu belirtiliyor.

Hepatit C nedir?

Hepatit c virüsünün neden olduğu bir karaciğer hastalığı ve bu virüs özellikle kan yoluyla bulaşıyor. Doğumda anneden bebeğe geçebiliyor.

Hastalığın kuluçka dönemi ortalama 2 hafta ile 6 ay arasında ve hastalığın büyük çoğunluğu belirtisiz seyrediyor. Belirtileri arasında, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı nadir olarak da sarılık gelişebilir. Hastaların çoğunda, siroza veya karaciğer kanserine neden olabilecek uzun süreli kronik karaciğer enfeksiyonu gelişebiliyor.

Nobel Ödülü nedir?

İlk kez 1901 yılında verilen Nobel Ödülleri, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi ve Norveç Nobel Komitesi tarafından barış, fizik, kimya, edebiyat ve fizyoloji veya tıp alanlarındaki olağanüstü başarılara veriliyor.

Alfred Bernhard Nobel kimdir?

21 Ekim 1833'te İsveç'in Stockholm kentinde dünyaya gelen Alfred Bernhard Nobel, Paris'te ünlü bir kimyager olan Profesör TJ Pelouze'nin özel laboratuvarında çalıştı.

Alfred, nitrogliserinle ve inşaat işlerinde nasıl kullanılabileceğiyle çok ilgilenmeye başladı. Patlayıcı olarak nitrogliserin geliştirmeye odaklanan Alfred, bu deneyler küçük erkek kardeşi Emil de dahil olmak üzere birçok kişinin ölümüne neden olan kazalarla sonuçlandı.

Deneylerinde, nitrogliserini kieselguhr adı verilen ince bir kumla karıştırmanın sıvıyı çubuklara dönüştürülebilecek macun haline getireceğini keşfeden Nobel, buna "dinamit" adını verdi. 1896'da öldüğünde 355 patenti vardı.

Ölümünden sonra açıla vasiyeti herkesi şaşırttı çünkü, Nobel Ödülü için servetinin çoğunu bırakmıştı. Her yıl verilen ödüllerin detayları çok bilinmese de aslında çocuklar için çizgi filmleri de yapılmış.

Diğer Yazıları

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020

Avrupa’dan iki doktora öğrencisi Türkiye’deki gençlere bilimi sevdirebilmek için “Gelecek Bilimde” diyor

Hollanda ve Polonya’dan Türkiye’ye bilimi sevdirmek için farklı liselerden öğrencilerden oluşan ekipleriyle Mühendis Burak Çankaya ve Psikolog Cevdet Acarsoy, her gün yeni bir şeyler deniyorlar. Avrupa’dan iki bilim meraklısının bilim yayıncılığı ile ilgili serüveni konuştuk.

Devamını Oku 06.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS