Esra Öz Esra Öz

’Bu hastaların hepsi keşke acil servise götürülür hale gelmeden erken tanı alabilseler’’

27.10.2020 Salı | 14:17

“Ani gelişen bir beyin kanaması veya damar tıkanıklığında bilinç kaybı ve felç hali geliştiği için önemli bir grup hasta ne yazık ki ağır durumda olduklarından acil servislere kabul ediliyor” diyen Prof. Dr. Saruhan Çekirge, nedenini şöyle açıkladı: “Daha sonra bizim tarafımızdan endovasküler operasyona alınarak müdahale ediliyorlar.”

Girişimsel Nöroradyoloji (Nöroendovasküler Cerrahi) alanı, beyin krizi olarak bilinen, beyin damar tıkanmaları veya kanamalarına bağlı inme, felç olarak bilinen hastalıkların tedavisinde kafatası açılmadan bıçaksız müdahale imkanı sunuyor.

“Beyin damar tıkanıklıkları en sık 2. ölüm sebebi ve çok sık rastlanıyor” diyen Çekirge, “Beyin damar baloncukları ve damar yumakları göreceli olarak çok daha az sıklıkta rastlanan fakat ani beyin kanamalarına yol açan tıptaki en ölümcül hastalıklar arasında bulunuyor.” dedi.

Prof. Dr. Saruhan Çekirge, girişimsel nöroradyoloji ile ilgili sorularımı yanıtladı.

Beyin krizi nedir? Beyin damar hastalıkları kimlerde görülüyor?

Beyin damar hastalıklarına bağlı damar tıkanması veya beyin kanaması ile oluşan inmenin diğer adı beyin krizidir. Damar tıkanıklığı ile giden İnmeler relatif olarak daha ileri yaşlarda olmakla birlikte beyin kanamasına bağlı olan inme her yaşta görülebiliyor. Sigara içme, yüksek tansiyon, beslenme bozukluğu ve genetik faktörler aynı kalp damar hastalıklarında olduğu gibi çok önemli rol oynuyor.

Girişimsel nöroradyoloji uygulamaları ne tip hastalarda uygulanıyor? Bu hastalıkların ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı nedir?

Girişimsel Nöroradyoloji ‘beyin krizi' olarak adlandırılan rahatsızlığa sebep olan beyin damar baloncukları (anevrizma), damar yumakları (arteriyovenöz malformasyon) ve beyin damar tıkanıklıkları gibi ciddi beyin damar hastalıklarının tedavisini yüksek teknolojik ve endovasküler (bıçaksız) ameliyatlarla tedavi ettiğimiz alan. Özellikle beyin damar tıkanıklıkları en sık 2. ölüm sebebi ve çok sık rastlanıyor. Beyin damar baloncukları ve damar yumakları göreceli olarak çok daha az sıklıkta rastlanan fakat ani beyin kanamalarına yol açan tıptaki en ölümcül hastalıklar arasında bulunuyor.

Bıçaksız beyin ameliyatları nasıl yapılıyor?

Kasık veya kolumuzdaki atardamarlar üstünden küçük bir kesi ile vücut damar sistemi içine girilerek, yüksek teknolojili anjiyografi cihazları altında beyin damarlarına ulaşılıp yine yüksek teknolojili çok ince kateterler ve mikro damar içi cihazlar ile bu damarların tamiri yapılıyor. İşlemler genellikle genel anestezi altında oluyor.

Bu operasyonların başarı oranı nedir?

Genellikle akut beyin kanamalı veya akut beyin damar tıkanmasına bağlı inme hastaları dışında genel olarak yüzde 97-98 oranında hastalar ameliyat sonrası, hemen ertesi gün evlerine sağlıkla dönüyorlar.

Hastalar hangi durumlarda size başvurmalı?

Ani gelişen bir beyin kanaması veya damar tıkanıklığında bilinç kaybı ve felç hali geliştiği için önemli bir grup hasta ne yazık ki ağır durumda olduklarından acil servislere kabul ediliyor ve daha sonra bizim tarafımızdan endovasküler operasyona alınarak müdahale ediliyorlar. Bu hastalıkları işaret eden erken bulgular olarak, kol ve bacağa gelen gelip geçici olan güç kaybı, şiddetli uyuşma atakları ve şiddetli baş ağrısı atakları dikkate alınması gerekiyor. Bu tip hastalarımız başvurduğunda günümüzün görüntüleme teknolojisi ile noninvazif ( katetersiz) boyun ve beyin damar anjiografisi yaptırıp tanıyı koyuyoruz.

Beyindeki kitleler de nöroradyoloji ile alınabiliyor mu?

Hayır, kitlenin oradan alınması ancak açık beyin cerrahisi ile oluyor. Ama bazı çok damarlı beyin kitlelerinde girişimsel nöroradyolojik tekniklerle tümör damarsız hale getirilip beyin cerrahisi ile ameliyatla çıkarılması çok daha kolay hale getirilebiliyor.
Nöroradyolojidekileri son gelişmeleri anlattığınız Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı’nde neler yapıldı?

Beyin krizi (beyin damar tıkanmaları veya kanamalarına bağlı inme, felç) olarak bilinen hastalıkların tedavisinde kafatası açılmadan bıçaksız müdahale imkanı sunan “Girişimsel Nöroradyoloji” (Nöroendovasküler Cerrahi) alanındaki son gelişmeler uluslararası olarak düzenlenen Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı (WLNC) toplantısında anlatıldı.

Bu yıl 8.’si gerçekleştirilecek kongrede katılımcılar, kasık damarından girilerek yapılan endovasküler (kapalı) beyin ameliyatlarını canlı olarak izledi. Toplantıda, en yüksek teknolojiyle ve bıçaksız ameliyatlarla, beyin damar baloncukları, damar yumakları ve beyin damar tıkanıklıkları gibi ciddi beyin damar hastalıklarının tedavisi canlı olarak yapılırken, en son kanıta dayalı veriler sunularak, 72 farklı ülkeden 12 bin hekim bu ameliyatları seyrederek eğitim aldı.

Girişimsel Nöroradyoloji alanında dünyada Türkiye’yi lider konumda tutan Türk hekimleri, Prof. Dr. Işıl Saatçi, Prof. Dr. Civan Işlak, Prof. Dr. Naci Koçer ve Prof. Dr. Osman Kızılkılıç ile birlikte, ABD, Çin, Fransa, Arjantin’den doktorlarla birlikte geliştirdikleri ve tıp literatürüne giren tedavi yöntemlerini anlattık.

Ameliyat olacak hastaları neye göre seçtiniz? Genç mi, çocuk mu, yaşlı mı? Bu vakaların canlı yayında ameliyat edilmesindeki amaç ne?

Seçilen vakalar her tür yaş grubundan genellikle kompleks, tedavisi zor geliştirilen yeni teknolojilerle tedavisi mümkün olan hastalardı.

Bu konferansın amacı, bu damar içi tedavilerin tekniğinin hasta tedavileri sırasında canlı olarak tüm dünya hekimlerine öğretilmesi.

Cerrahi yaşanarak, yapılarak ve yapanı canlı olarak seyrederek öğrenilir. Standart bir konferansta ders dinleyerek veya tıp kitabından öğrenilebilecek olanlar kısıtlı. Bu nedenle seçilen kompleks vakaların tedavisinde endovasküler operasyonlar canlı olarak bizim normal günlük çalışma hayatımızın bir kesiti olarak anlatıldı. Operasyonları yapan hekimler sadece tedavi ettikleri hastaya, her zaman olduğu gibi odaklanırken, operasyon sırasında kullanılan teknikler, karşılaşılan zorluklar ve o zorlukların nasıl aşıldığı canlı olarak sunulacak ve katılan 12 bin kişinin sorduğu sorular moderatörler tarafından cevaplanarak ve çok büyük bir eğitim ve aynı zamanda tartışma platformu oldu.

Literatüre giren yönteminiz ya da vakanız var mı?

Türk hekimlerinin bu alandaki dünyanın en tepesindeki lider konumumuzun öyküsü Ankara ve İstanbul’da kurulan iki ayrı merkezde başladı. Bu öykü bizim açımızdan 90’lı yılların sonundan itibaren Ankara’da ben ve Prof. Dr. Işıl Saatci, İstanbul’da da Prof. Dr. Civan Işlak, Prof. Dr. Naci Koçer ve Prof. Dr. Osman Kızılkılıç ile birlikte kurulan iki ayrı ekip ve merkezin geliştirdiği tedavi teknikleri sayesinde, dünyanın en iyisi olarak kabul edilerek pek çok ülkedeki önemli tıp merkezlerinden Türkiye’deki merkezlerimize gelen uzman doktorlara eğitim veren bir yapıya dönüşmesi ile devam etti.

Kendi alanlarında yarattığı gelişmeler devrimsel olarak nitelendirilen bu iki ekip tarafından geliştirilen tedavi metotları, tüm dünyadaki hekimler tarafından da yaygın kabul görmüş durumda. Özellikle son 20 yılda ABD, Kanada ve İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi tüm ileri Avrupa ülkeleri ile İsrail ve Ortadoğu ülkeleri, Hindistan, Japonya, Güney Afrika, Latin Amerika ülkeleri, Avustralya ve Çin’den önemli tıp merkezlerinde çalışan yüzlerce doktor konuyla ilgili eğitim almak üzere Ankara veya İstanbul’a bu ekiplerin çalıştığı merkezlere geliyor. Aynı zamanda bizde dünyaca ünlü hastaneleri içeren tüm dünya ülkelerinde ve özellikle ABD’de 20’nin üzerinde tıp merkezinde, Avrupa’daki onlarca önemli tıp merkezlerine davet edilerek seçilmiş hastaların kapalı damar içi beyin operasyonlarının gerçekleştirilmesinde yardımcı oluyoruz.

Diğer Yazıları

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020

Avrupa’dan iki doktora öğrencisi Türkiye’deki gençlere bilimi sevdirebilmek için “Gelecek Bilimde” diyor

Hollanda ve Polonya’dan Türkiye’ye bilimi sevdirmek için farklı liselerden öğrencilerden oluşan ekipleriyle Mühendis Burak Çankaya ve Psikolog Cevdet Acarsoy, her gün yeni bir şeyler deniyorlar. Avrupa’dan iki bilim meraklısının bilim yayıncılığı ile ilgili serüveni konuştuk.

Devamını Oku 06.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS