Esra Öz Esra Öz

“Hastalıkla mücadelede en az koronavirüs aşısı kadar önemli”

19.11.2020 Perşembe | 14:43

İnsanlığın yüzyıllar boyu veba, kolera, sıtma, SARS gibi birçok hastalıkla mücadele ettiğini ve koronavirüsün aslında sürpriz olmadığını belirtten T.C Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, “Güçlü bir bağışıklık sistemi, hastalıkla mücadelede en az koronavirüs aşısı kadar önemli” dedi.

17-18 Kasım tarihleri arasında dijital olarak Sabri Ülker Vakfı tarafından düzenlenen Beslenme ve Sağlık İletişimi Konferansı’nda, bilimsel bilgi iletişiminin ve medya okuryazarlığının toplum sağlığının geleceği için çok büyük önem taşıdığı, bilgi kirliliği sonucunda hastalığa yakalanma riskinin arttığı belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü olan Prof. Dr. Serhat Ünal, şunları söyledi:

“Salgının durdurulması için maske, mesafe ve el hijyeni şart. Ancak tüm dünyada bu tedbirler düzgün bir şekilde uygulanamadı. Virüsün mutasyona uğraması, sürü bağışıklığı, etkin tedavi ve ilaç gibi seçenekler konuşulsa da, bu iş aşıyla hallolacak gibi duruyor. Aşıda umut vardır ama bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak da çok önemli.

Koronavirüs dünyayı yakıp yıkmaya devam ediyor. Maske, mesafe ve el hijyeninden vazgeçemeyiz. Temel sağlıklı yaşam kurallarını unutmamamız gerekiyor. Düzenli sağlık kontrolleri, mümkünse stresten uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak, düzenli uyku, sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemli. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir bağışıklık sistemi demektir. İyi çalışan bir bağışıklık sistemi de koronavirüs başta olmak üzere tüm hastalıklara karşı en önemli gücümüzdür. C ve D vitaminlerinin bu hastalıkla mücadelede son derece önem taşıdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Bu vitaminlere ek olarak yer vermek de çok önemli.”

“Söz sahibi olanlar bir şeyi yazmadan önce bilimselliğini mutlaka kontrol etmeli”

Harvard Üniversitesi Sağlık İletişimi Departmanı Profesörü K. Vish Viswanath, “21.yy’da en büyük zorluklardan biri bilgi ekosisteminin kompleks yapısı. Doğruluğu kanıtlanmış haberin tanımı için birçok farklı görüş ve bakış açısı var. Toplumun bilimi anlamasında sosyal ve psikolojik bariyerler mevcut. Bunlar da insanların doğru bilgiye bakışları üzerinde etkili oluyor. Bu durumun çözümü için iletişim kanallarında söz sahibi olanların bir bilgiyi yaymadan önce onun bilimselliğini tartması, toplum sağlığının geleceğinde çok önemli bir rol oynuyor” dedi.

“44 ülke dışarıdan gıda desteğine ihtiyaç duyuyor”

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, dünya genelinde 185 ülkede COVID-19 bulunduğunu, bunlardan 44 ülkenin dışarıdan gıda desteğine ihtiyaç duyduğunu aktardı. Selışık, küresel gıda ticaretinin sekteye uğraması halinde bu ülkelerin çok zor durumda kalacağını vurguladı.

“Türkiye dünyanın en büyük yedinci tarım üreticisi”

Türkiye’nin dünyanın en büyük yedinci tarım üreticisi olduğunu söyleyen Selışık, “Küresel dalgalanmalardan etkilenmemiz güçlü bir olasılık. Ancak gıda arzı ve güvenliğinde kısa ve orta vadede bir sıkıntı beklenmiyor. Türkiye Avrupa, Orta Doğu, Avrasya ve Orta Asya’nın en büyük gıda tedarikçilerinden biri. Nakliye yolları tıkanırsa üretici de olumsuz etkilenecek” dedi. Karşılaşılacak zorlukların aşılması için bazı öneriler sunan Selışık, “Gıda zincirinde sevkiyat ve teslimat için erişim noktaları planlanmalı. İletişimi kolaylaştırmak için dijital uygulamalar geliştirilmeli.

COVID-19 sürecinde yaşanan arz zincirlerindeki kesintiler ve karantina önlemleri gıda kaybı ve israfında önemli artışlara neden oldu. Bu nedenle, özel sektörün de katılımıyla yenilikçi iş modelleri oluşturulmalı ve bu modeler yeni yaklaşımlarla finanse edilmelidir. Ayrıca, gıda bankacılığı seçeneği değerlendirilmeli” diye konuştu.

Diğer Yazıları

Türkiye'den uzayın derinliklerine uzanan bir yolculuk: Astrofotoğrafçılık

İyi bir astrofotoğraf için şehir ışıklarından uzakta, bulutsuz bir gecede ve havası temiz bir konumda çekim yapmak gerektiğini söyleyen Uygar Mitat, yılın bazı zamanlarında gökyüzü gözlem şenlikleri düzenlendiğini söyledi. Bu şenliklerde astrofotoğrafçılar bir araya gelerek çekim yapıyor.

Devamını Oku 13.11.2020

İşitme kayıplarında kök hücre tedavisi gerçek mi hurafe mi?

İşitme kaybının dünyadaki en yaygın sağlık problemlerinden birisi olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Özdek, “Kök hücre tedavisi çalışmaları gelecek için çok umut verici olmakla birlikte, bugün için standart bir tedavi yöntemi olmayıp sadece bilimsel ve deneysel çalışma düzeyinde bulunuyor.” dedi.

Devamını Oku 11.11.2020

Depremde travmatik çocuk fotoğrafları neden paylaşılıyor?

İzmir'de, 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası enkaz altında kalan Elif Perinçek 65 saat sonra kurtarılmıştı. Sağlık durumunun iyi olduğu gözlenen Elif'in el sallaması tüm Türkiye’nin umudu oldu. Ardından 91 saat sonra Rıza Bey Apartmanı'nın enkazından çıkarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin, tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Hastanesi’nden taburcu edildi.

Devamını Oku 09.11.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS