Esra Öz Esra Öz

Hastaneleri liyakatle yönetmek için ne yapmalı?

04.05.2021 Salı | 13:36

Hastane yönetiminde engelleri yıkmak gerekiyor. Eğer kangren olan bölümler varsa kesip atabilmek önem taşıyor. Burada da yöneticinin özellikleri önem kazanıyor.

New Amsterdam dizisinde hastane yöneticiliğine atanan Max, önce sessizce hastanede dolaşıp çalışanların neler konuştuğunu dinliyor ve gözlem yapıyor. Yönetici olarak keskin kararlar alması gerekiyorsa, bunu yapıyor.

Tüm doktorların katıldığı toplantıda işlemeyen bölümleri ve bölüm başkanlarını işten atıyor. Sonra da yerlerine yenilerini getiriyor.

Bu sırada hekimlerin isteklerini dinliyor ve hemen uygulamaya geçiriyor.

Hastane enfeksiyon oranlarının yüksek olmasından dolayı ölen hastaların sayısını azaltmak için, tüm çalışanları ayrı ayrı toplayıp konuşuyor. Böylece her çalışana ulaşmayı başarıyor.

Hastanede çalışan ancak hastaneye uğramayan hekimin görevinin ne olduğunu hatırlatıyor. Reklam yapmaktan hasta bakmaya fırsat bulamayanlara örnek olacak şekilde hastanede çalışması gerektiğini ve gelmediği takdirde işten atılacağını söyleyerek uyarıyor.

Hastanede felaket olduğunda doktorları da hastaları da aynı şekilde sevecenlikle kolluyor ve koruyor. Çıkan tartışmalara müdahale edip, sağlıklı iletişim kurarak çözüyor.

Yıllar önce kız kardeşini kaybettiği hastanede başka kimsenin ölmemesi için bu sert kararlar alıyor.

Uzun zamandır hastane dizileri izlemekten kaçtığım halde, bu dizi insana dokunan, vicdanı okşayan ve liyakatın önemini vurgulayan haliyle içine çekti.

Hastaneleri gözlemlemeyi uzun yıllardır çok severim. Hastanelerin çalışma şekillerinde başhekimlere dönem dönem önerilerde de bulunurum. 

Covid-19 döneminde hastanelere gitmemeye çalışıyorum. Zaten işi olmayan kimsenin gidip, işleri zorlaştırmaması da gerekir.  

Hastanelerde çalışmayan bazı noktalar var. Aynı bu dizide olduğu gibi bazı ekiplerin hantal bir şekilde işlerin aksaması için uğraşan halleri var. İşte bu kilit noktayı oluşturuyor. Bazen çok net olmak gerekir. İşlemeyen yerlerdeki sorunları çözmek bazen o bölümü kapatmakla oluyorsa, onu yaparsınız.

Aslında girift ilişkiler içerisinde kaybolan hastanelerin bu süreçten arındırılması gerekiyor. Yani sistemde mobbing uygulayanların elinde sıkışıp kalanların derin nefes almasına imkan tanınması gerekiyor. Kimse, daha tecrübeli diye başkalarına psikolojik şiddet uygulayamaz. Bu nedenle de önce sağlıklı bir sistem oluşturmalı ki, sağlık hizmeti verilebilsin.

Pandemi sürecinde yorulan sağlık çalışanlarının nefes alması için, böyle yöneticilere ihtiyaç olduğu kesin. Rahat nefes alacakları, sağlıklı beslenecekleri ve saygı görecekleri ortamlar oluşturulmalı.

Ayrıca dijital imkanların hepsi işlerini kolaylaştırmak, hasta yükünü azaltmak ve iletişimi güçlendirmek için kullanılmalı. Böylece, tek görevi hasta bakmak olmayan hekimlerin, literatür tarayıp bilimsel çalışmaları takip etmesi, kendini geliştirmesi ve stresini atması için de zaman tanınması gerekiyor.

Sağlık dağıtmak için sağlıklı koşullar oluşturulması şart. İşlemeyen sistemleri düzeltmek, gerekirse yıkmak ve yenilerini liyakat çerçevesinde yeniden kurgulamak mümkün.

Daha iyi sağlık sistemi için olmazsa olmazlardan bir diğeri de empati kurabilme yeteneğine sahip olmak.  Hekimlerin, sağlık personelinin hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Gerekirse online psikolojik destek sistemleri daha da genişletilmeli ve bu zorlu günlerin daha rahat atlatılması için başka adımlar da atılmalı.

Liyakat, empati ve vicdanla yaklaşmak her zaman her anlamda kazandırır…

Diğer Yazıları

Dijital medyada konuşmayı seviyor musunuz?

Geleneksel medyanın dijital medyaya adaptasyonu sürerken, dijital medyada da yenilikler devam ediyor. Yakın zamanda Clubhouse ortaya çıktı ve hızla kullanıcı kazanmaya başladı. Devamında kan kaybetmesinin nedeni ise, aynı kişilerin her konuda konuşması ve insanların bunlardan sıkılmasına neden oldu. Diğer sosyal medya platformları da hızla bu özelliği bünyelerine katmak için çalmaya devam ediyor.

Devamını Oku 03.05.2021

“Bilim Sohbetleri” bilim iletişiminde öncü olmaya devam ediyor

Yaklaşık bir yıl önce başladığım “Bilim Sohbetleri” video röportajlarım, bilim iletişimi alanında yapılan çalışmalara örnek olacak. Bu süreçte kimlerle konuşacağımı araştırmak, bulmak ve zaman farkına göre yurt dışındaki bilim insanları ile iletişimi sürdürmek uzun ve zorlu bir süreç olsa da ortaya çıkan çalışmalar buna değdiğini gösteriyor.

Devamını Oku 28.04.2021

Yeni başlangıçlar için farklı sorular sormalı

Her sene yeni yıla girerken hedefler listesi oluşturulur, yıl içerisinde de ne kadarını uyguladığımız üzerinde de duruyoruz. İşte bu kez bir değişiklik yapmaya karar verdim. Doğum günümde yeni kararlar aldım.

Devamını Oku 23.04.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS