Esra Öz Esra Öz

“İngiltere’de online muayenelerde büyük artış var”

06.11.2020 Cuma | 11:57

İngiltere’de bir süredir yapılan online muayeneler, ülkemizde de yaygınlaşıyor. “Covid pandemisi ortamında uzaktan çevrimiçi görüşmeler hemen her branşta çok arttı, psikiyatride bilhassa arttı” diyen Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Muzaffer Kaşer ile çevrimiçi görüşmeler hakkında konuştuk.

NHS Dijital verilerine göre; pandemi dönemindeki aile hekimi muayenelerinin yaklaşık yarısı telefon veya video yoluyla gerçekleşiyor[1]. Bir araştırmaya göre; çevrimiçi muayeneler geçen yıl aynı zamana göre 50 kat artmış[2] gözüküyor.

Eylül ayı itibariyle Cambridge'de sağlık çalışanlarına yönelik bir psikiyatri kliniği kurduklarını belirten Kaşer, “Klinik psikologlar, uzman hemşireler ve psikiyatristlerden oluşan ekibimizle bölgemizdeki sağlık çalışanlarına hızlı erişebilecekleri bir tedavi imkânı sağlıyoruz. Hem çalışanların bölgesel dağılımı hem de Covid riski dolayısıyla istisnai durumlar dışında çevrimiçi görüşme yapıyoruz.” diye konuştu.

“Kliniklerde hastaların randevusuna gelmemeleri az görülmeyen bir durumken, çevrimiçi görüşmelerde hemen hiç kimse randevusunu kaçırmadı”

Kaşer, Ulusal Sağlık Sistemi'nin (NHS) yazılımını kullandıklarını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Kişisel güvenlik açısından şifrelenmiş bir yazılım ve kullanım açısından da çok kolay. Hasta isterse bilgisayardan isterse akıllı telefonundan bağlanabiliyor. Şimdiye dek yaptığım görüşmeler hastalarla iletişim açısından, ses ve görüntü kalitesi açısından olumlu. Sağlık çalışanlarıyla görüştüğümüz için gizlilik konusuna ekstra özen gösteriyoruz; güvenilir bir yazılım kullanmak çok önemli. Bariz bir avantaj da hastaların istediği yerden görüşme yapabiliyor olması. Daha önce çalıştığım kliniklerde hastaların randevusuna gelmemeleri az görülmeyen bir durumken, çevrimiçi görüşmelerde hemen hiç kimse randevusunu kaçırmadı.”

“Psikiyatri kliniği ve aile hekimindeki elektronik hasta kayıtları da birbiriyle entegre hale gelecek”

“NHS işleyişi basamaklı bir sağlık hizmeti sağlıyor, dolayısıyla genel tıbbi durumlarla ilgili bir isteğimiz olduğunda bunu aile hekimiyle iletişime geçerek değerlendiriyoruz” şeklinde konuşan Kaşer, şu bilgileri verdi:  “İlaç reçete edilmesi de yine aile hekimiyle eşgüdüm halinde. Yakın zamanda psikiyatri kliniği ve aile hekimindeki elektronik hasta kayıtları da birbiriyle entegre hale gelecek, o zaman işlemlerin daha da hızlı olacağını düşünüyoruz. Psikiyatriye özel noktalardan biri, travma geçmişi olan hastaların görüşmeler sırasında yaşayabilecekleri güçlükler. Disosiasyon dediğimiz dönemler geçiren veya yoğun anksiyetesi olan hastaları yüz yüze görebileceğimiz kliniğe çağırıyoruz.”

“Online görüşmeler hekim için daha yorucu olabiliyor”

Addenbrooke’s Hastanesi’nde hemen hemen tüm branşların ayaktan hasta takiplerinin büyük bölümünün online olarak yapıldığını belirten Kaşer, “Aile hekimliği ve psikiyatri online sistemi en çok kullanan klinikler oldu. Kan testi veya fizik muayenenin mutlak gerekli olduğu durumlarda hastalar hastaneye çağrılıyor. Bu görüşmelerde gizlilik ve verilerin korunması çok önemli. Bu konuda Dünya Tele Tıp Derneği’nin ve Amerikan Telepsikiyatri Birliği’nin uygulama kılavuzları var. Online görüşmeler hekim için daha yorucu olabiliyor. Yapılabiliyorsa aralarda ekrandan uzak kalacak şekilde günü planlamakta fayda var.” şeklinde konuştu.  

 

Diğer Yazıları

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020

Avrupa’dan iki doktora öğrencisi Türkiye’deki gençlere bilimi sevdirebilmek için “Gelecek Bilimde” diyor

Hollanda ve Polonya’dan Türkiye’ye bilimi sevdirmek için farklı liselerden öğrencilerden oluşan ekipleriyle Mühendis Burak Çankaya ve Psikolog Cevdet Acarsoy, her gün yeni bir şeyler deniyorlar. Avrupa’dan iki bilim meraklısının bilim yayıncılığı ile ilgili serüveni konuştuk.

Devamını Oku 06.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS