Pandemi hastası nasıl muayene ediliyor?

Bu pandemi herkesin ezberini bozdu, bozmaya devam ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ile mücadelede, en az hasarla kurtulabilmek için hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda, her ülke kendi şartlarında korunma kurallarını hayata geçiriyor.

Pandeminin şu ana kadar öğrettiklerinden hastalığın bulaşmasında ve yayılmasında yakın temasın en önemli faktör olduğunu dile getiren Uludağ Üniversite Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı. Prof. Dr. Prof. Dr. Mehmet Karadağ, “Yakın temastan korunmayı başaranların hastalıktan korunduğu gerçeği tüm toplum tarafından bilinmeli ve önlemler bu yönde geliştirilmeli” dedi.

Japonya, Singapur hatta Güney Kore gibi ülkelerde maske takma oranının yüksek olmasına dikkat çeken Karadağ, “Solunum yollarının korunmasının daha iyi yapıldığını ve COVID-19’dan ölümleri azalttığını gösteren en önemli bulgulardan birisi olarak kabul edilmeli. COVİD-19 dediğimiz virüsün bulaşıcılığı çok yüksek, canlı hücrelerde çoğalarak varlığını sürdürüyor. Önemli bir özelliği de canlı bir hücreye ulaşıncaya kadar cansız ortamlarda da uzun süre aktivitesini kaybetmeden varlığını sürdürüyor” diye konuştu.

COVID-19 ile enfekte olan kişilerde, bu virüse karşı vücudun savunma sisteminin antikor üretmesi ve virüsü yok etmeyi başarmasıyla hastalığın sona erdiğini belirten Karadağ, şunları söyledi: “Bu süreç insanların büyük çoğunluğunda nispeten hafif bulgularla geçiyor ve bu insanlarda ölüm olmuyor. Tehlikeli olan virüsün akciğerlerde yıkıcı faaliyetlerinin baskın olması ve henüz antikor oluşmaya fırsat bulamadan solunum yetmezliği gelişmesi ve tablonun ölümle sonuçlanması. Bu tehlikenin sinyali hastada öksürük, ateş yüksekliği ve nefes darlığı şikayetlerinin başlaması.”

Vücut direnci yüksek olanların, ağız ve burunlarını virüsten koruyarak virüsün akciğerlere ulaşmasını geciktirenlerin bu pandemiyi en az hasarla atlatacaklarına dikkat çeken Karadağ, “Bu nedenle 14 günlük sosyal izolasyon, ellerin sürekli yıkanması, ağız ve buruna temastan kaçınılması en etkin korunma yöntemleri olarak kabul ediliyor. Bu pandemide yakın temastan kendini koruyamayan sağlık çalışanları ne yazık ki en fazla risk altında olan grupların başında geliyor” şeklinde konuştu.

Düzenli Uyku ve Ilık Duş Önemli

Evde kalanların uyku düzenine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Karadağ, “Karanlık ortamda gece saat 21 ile 7 arasında, sessiz ve ılık ortamda uyumak gerekiyor. 6 saatten az ya da 9 saatten fazla uyumamak önemli. Uykuda salınan melatonin hormonunun vücut savunma sistemini güçlendirdiğini ve hastalıkla mücadelede önemli bir silah olduğunu akılda tutmak gerekiyor. Evde izolasyonda olanların her gün ılık ya da sıcak banyo yapması, vücut yüzeyindeki virüs yükünün azaltılmasında önemli olduğunu vurgulamak gerekir” dedi.

Pandemi Sürecinde Muayene

Tıp eğitiminde öksürük, ateş yüksekliği, nefes darlığı şikayetiyle gelen bir hastada hekimlerin tanı ve tedavi için nasıl yaklaşmaları gerektiğini anlatan Karadağ, dört muayene yöntemi olduğunu kaydetti. Bu dönemde büyük değişiklikler önerdiklerini dile getiren Karadağ, şunları söyledi:

1-Öğrencilerimize hastalarınızla karşılaştığınızda onlara hoş geldiniz diyerek ellerini sıkın derdik. Tokalaştığınız insanın elinin sıcaklığı, soğukluğu, terli ya da kuru olması, güçlü ya da zayıf olması, yumuşak ya da sert olması hekime birçok şey anlatır. Bu dönemde bunu yasaklıyoruz. Tokalaşmayın cilt temasından uzak durun diyoruz.

2-Hastaların burun deliklerinin solunuma katılıp katılmaması, dudaklarının rengi solunum yetmezliğinin önemli ip uçlarını vermektedir. Hastalarınızın ağız ve burun görüntüsüne dikkat edin derdik, Şimdi bunu da yasaklıyoruz. Ateş yüksekliği, öksürük, nefes darlığı şikayetiyle gelen hastayı muayene etmeden önce hastaya maske takmasını zorunlu kılın, ağız ve burun ile temasınız olmasın diyoruz.

3-Hastanın göğüs kafesinde her iki akciğerin solunuma eşit ve normal derinlikte katılıp katılmadığını anlamak için hastanın sırtına ellerinizi koyarak hastaya derin nefes aldırın belirli sesleri çıkartarak konuşmasını isteyin ellerinizle bu bulguları değerlendirin derdik. Şimdi palpasyon ve perküsyon dediğimiz bu muayene yöntemlerini de yasaklıyoruz. Hastaya çıplak ellerinizle dokunmayın diyoruz.

4-Solunum seslerini dinlemek çok değerli bulgular vermektedir. Zorunlu olduğunuzda hastaya maske taktırarak, sizde koruyucu kişisel ekipmanınızı doğru olarak kullanarak hastayı aksi yöne doğru solutarak kısa süreli olarak dinleyebilirsiniz diyoruz.

5-Tanı ve tedavide doğru testlerin ve radyolojik bulguların özellikle torak BT’nin etkin olarak kullanılması en önemli silahlarımız olarak görülüyor.

6-Radyolojik olarak viral pnömonisi olmayan hastalarımızda tedavide çok başarılı olduğumuz gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

içerikler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS