Esra Öz Esra Öz

Yapay zeka gazeteciliği nasıl değiştirecek?

10.10.2020 Cumartesi | 13:55

Bugün yapay zeka teknolojileri uygulamalarına rastlayabildiğimiz şaşırtıcı alanlardan biri de gazetecilik. Yapay zekanın bu alanda birçok kullanım biçimi olsa da en ilginçlerinden biri doğal dil üretme denilen, veri parçalarını okunaklı makalelere dönüştürebilen teknoloji. Mesela bunu yapan Wordsmith adında program var.

Yapay zeka, hayatımızın tüm alanlarında ayrılmaz parçamız olacak gibi görünüyor. Bu konuda yakın zamanda okuduğum Lasse Rouhiainen’ın kitabını öneririm. “Yapay Zekâ: Geleceğimizle İlgili Bugün Bilmeniz Gereken 101 Şey” isimli kitapta birçok alanı ve bilmemiz gerekenler sade bir dille anlatılıyor.

Google’ın yaptığı yapay zeka tanımı şu şekilde: Normalde insan zekası gerektiren, görsel algılama, konuşma, tanıma, karar verme ve diller arasında çeviri yapma gibi işleri gerçekleştirebilecek bilgisayar sistemlerinin teorisi ve geliştirilmesi.

Yapay zeka araçları hangi türden içeriğin popüler ve ilgi çekici olduğunu saptamak için makine öğrenimi kullanıyor ve bu gözlemleri içerik üretim süreçlerini uyguluyor. Bu araçların zamanla daha verimli hale gelmesini sağlıyor.

Haber raporlarında büyük ölçüde olguların ve bilgi birimlerinin değerlendirilmesi kullanılıyor. Yapay zeka araçlarının bunları derleyip analiz etmesi kolay. Ayrıca yapay zeka ile çalışan yazı araçları bir makalenin hedef kitlesine uyarlanabiliyor, mesela yerel haberler veya belli takımlar için özel içerikler üretilebiliyor.

Japonya’da bir yapay zeka programı roman yazdı

Yapay zeka araçlarının, şiir veya hikaye anlatıcılığı gibi daha yaratıcı ve karmaşık yazı stillerini öğrenmesi muhtemelen daha uzun bir zaman alacak. Yine de bu öğrenme süreci nispeten hızlı olabilir. Japonya’daki bir yapay zeka programı, şimdiden kısa bir roman yazmayı başardı ve bu roman neredeyse bir edebiyat ödülü kazanıyordu.

Geleneksel araştırma yöntemleri yerine yapay zeka araçlarının kullanımı arttıkça, haber metinlerine yönelik bilgi toplama süreci daha verimli hale gelecek. Bunun bir örneği Hindistan’daki yenilikçi bir şirketin geliştirdiği yapay zeka sistemi olan MOGIA adında bir araç. Bu aracın, ABD’deki son üç başkanlık seçiminin sonuçlarını başarıyla öngördüğü söyleniyor.

Başka alanlarda olduğu gibi yapay zeka araçlarını gazetecilikte sorumlu bir şekilde kullanmanın püf noktası da geleneksel olarak insanların yaptığı her işi robotlara devretmek yerine, çok fazla zaman ve uğraş gerektiren işleri robot partnerlere aktarmak olacak.

Gazetecilikte bütünlüğü korumak ve nitelikli içerik oluşturmak için insan gözetimi her daim gerekiyor. Ancak yapay zeka araçlarının doğru kullanımı hedef kitlelere daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılabilen daha nitelikli içeriklerin oluşmasına yardımcı olabilir.

Diğer Yazıları

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020

Avrupa’dan iki doktora öğrencisi Türkiye’deki gençlere bilimi sevdirebilmek için “Gelecek Bilimde” diyor

Hollanda ve Polonya’dan Türkiye’ye bilimi sevdirmek için farklı liselerden öğrencilerden oluşan ekipleriyle Mühendis Burak Çankaya ve Psikolog Cevdet Acarsoy, her gün yeni bir şeyler deniyorlar. Avrupa’dan iki bilim meraklısının bilim yayıncılığı ile ilgili serüveni konuştuk.

Devamını Oku 06.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS