Fatoş Karahasan Fatoş Karahasan

Türk Şef Buğra Özdemir sıfır atık mutfak yaklaşımıyla Danimarka’da başarılı projelere imza atıyor

14.09.2022 Çarşamba | 16:29

Kuraklıklar, savaşlar, göçler ve azalan su kaynakları küresel gıda üretimini tehdit ediyor. Gıda fiyatları sürekli olarak artıyor. Sağlıklı ürünlere erişim zorlaşıyor. Birleşmiş Milletler gibi küresel organizasyonlar, hükümetler, yerel yönetimler ve özel sektör kuruluşları insanlığı bekleyen açlık, susuzluk ve yetersiz beslenme sorunlarına çözüm aramak için projeler gerçekleştiriyorlar. 

Pek çok konuda rol model olan İskandinav ülkeleri çevre ve sürdürülebilirlik çalışmalarına da büyük kaynak ayırıyorlar. Vatandaşlarına bu bilinci yaymak için eğitim programları oluşturuyorlar. Çevreyi korumak için gerekli yasal düzenlemeleri yapıyorlar.  İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya akıllı şehir uygulamalarıyla ve sürdürülebilirlik  çalışmalarıyla başarılı sonuçlar elde ediyorlar. 

Son dönemde gastronomi alanında önemli işlere imza atan Danimarka, pek çok prestijli ödülü de başkalarına bırakmıyor. Geçtiğimiz 20 yıl içinde Danimarkalı şefler,  yerel, mevsimsel ve  sürdürülebilir malzemeler ile yaptıkları lezzetli yemekler sayesinde dünyada örnek gösterilir oldular. 

Danimarka’nın yükselen yıldızları arasında  genç bir Türk Şef, Buğra Özdemir de yer alıyor. Anadolu Üniversitesi Gastronomi Bölünü mezunu olan Özdemir, 2020’den beri  Danimarka’da Michelin yıldızlı restoranlarda çalışıyor. Yüksek lisans tezini Danimarka’nın sürdürülebilir gıda konusu üzerine yapan genç şef, sıfır atık mutfak konusunda dikkat çeken çalışmalara imza atıyor. 

Gıda israfını engellemek için sıfır atık politikası

Geçtiğimiz hafta Danimarka Büyükelçisi Danny Annan’ın Ankara’da Danimarka Resmi Konutundaverdiği küçük bir davette, Büyükelçi’den Danimarka’nın son dönemde gastronomi alanında gösterdiği büyük aşama, ülkenin gıda israfını  engellemek ve sürdürülebilir gıda üretimi için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldık.  Şef Buğra Özdemir’le tanıştık. 

Büyükelçi Annan konuşmasına şu sözlerle başladı: “Küresel gıda tedariği  halihazırda büyük sorunlarla karşı karşıya. Bu sorunlar arasında, tüketicilere eşitsiz dağıtım, iklim değişikliğinin etkileri, az beslenme ve çok beslenmeyi sayabiliriz. Dünya nüfusu hala çok hızlı bir şekilde artmaya devam ederken, cevaplamamız gereken çokönemli bir soru var: Dünyadaki tüketicilerin kaynakların etkin kullanımı ile üretilmiş,sürdürülebilir, güvenli ve yüksek kaliteli gıdaya ulaşımını nasıl sağlayabiliriz?” 

Danny AnnanDanimarka'nın sürdürülebilir gıda üretiminde rol modeli olmasını sağlayan ve gıda israfın azaltılmasında şampiyon konumuna getirenunsurlar hakkında şu bilgiyi paylaştı: 

Danimarkalı çiftçiler, çevreye minimum etki vererek maksimum rekolte elde etmelerini sağlayan hassas tarım teknolojileri kullanıyor. Gıda üreticileri su ve enerji tüketimlerini azaltarak daha fazla gıda üretmeyi hedefliyor. Nihai tüketiciler de gıda israfını azaltmak için ciddi çaba gösteriyor. 

Danimarka'yı gastronomi alanında İskandinavya'nın güç merkezine dönüştürmüş olan ünlü şefler sayesinde2022'de ülkedeki 28 restoran toplamda  39 Michelin yıldızına sahip oldu. Sürdürülebilirlik alanında da  öne çıkan Danimarka 15 tane yeşil Michelin yıldızına sahip. 

Diğer Yazıları

500 milyon insanı birleştiren Türk girişimci

10 yıl önce “Dünyada pek çok konu için özel gün ayrılmış, acaba neden bir “wellness” günü yok?” sorusunu soran Belgin Aksoy, bu boşluğu doldurmak için küresel bir sağlık ve huzur günü başlatmaya karar verdi. Görüşmeler sonucunda, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi gününün “Global Wellness Day” olarak kayıtlara geçmesini sağladı. Böylece GWD yola çıkmış oldu.

Devamını Oku 16.06.2022

Öze’e Dönüş Sergisini izlemek için son iki gün

Soğuk hava ve yoğun kar yağışı nedeniyle gecikerek ziyaret edebildiğim “Öz’e Dönüş” sergisi genç, yaşlı herkesin görmesi gereken bir çalışma olmuş. Türkiye’nin bilinç dışı dünyasına bir yolculuğa çıkaran sergiyi FutureBright Group kurucularından Akan Abdula’yla birlikte gezdik.

Devamını Oku 07.02.2022

“Kişiselleştirilmiş Sağlık” trendi yükseliyor“

Pandemi sağlıkla ilgili kaygıların artmasına ve beklentilerin değişmesine neden oldu. Yaşanan değişimin kalıcı alışkanlıklar getirmesi bekleniyor.  Son dönemde sağlık alanındaki araştırmalar da bu radikal değişime dikkat çekiyor. 

Devamını Oku 10.11.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS