Amazon.com haberi veya rakibimle yüz yüze...

Amazon.com'un Türkiye'ye gelişi haberlerine bakıyordum ki "yapay zeka" veya başka bir ifadeyle rakibimle yüz yüze geldim...

Haberi sitemizde okuyabilirsiniz: Dünya perakende devi Amazon, Türkiye’ye geliyor.

Türk hukukuna uygun bir limited şirket kurulmuş. Belki şirket satın almalarla, belki de sıfırdan başlayarak Türkiye’de faaliyet gösterecek(miş.) “Miş” diyorum, çünkü henüz şirket tarafından yapılan ayrıntılı bir açıklama yok, Para dergisindeki meslektaşlarımızın bir kulis haberi sözkonusu.

Ama konunun gündemde olduğu uzun zamandır biliniyordu, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ABD ziyaretinde, Amazon’dan üst düzey yöneticilerle görüşeceği, ve hatta bu “müjde”nin o ziyaret sırasında açıklanabileceği söyleniyordu. Ama anlaşılan vuslat bu günlere kalmış.

Ben konuyu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in gece vakti attığı mesajla öğrendim.

Mesajı okuyunca, ekindeki İngilizce habere de bakmak istedim. 

Keşke bakmaz olaydım. O noktadan sonra konu benim için bambaşka bir yön kazandı.

Kısacık haber şu notla bitiyordu:

Çevirisi şöyle sanırım: “Bu haber sizin için Word Assistant tarafından 1.8 dakikada yazılmıştır. Word Asistant, yazarken araştırma yapma zahmetinden sizi kurtaran ve içeriğinizi 10 kez daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olan bir Yapay Zeka uygulamasıdır.”

Uzun zamandır bildiğim bir gerçek işte karşımda duruyordu.

Artık, Yapay Zeka uygulamalarıyla haber yazmak mümkün.

Bir çok medya kuruluşu, özellikle finans, spor ve hava durumu gibi alanlarda “robot gazeteciler”e metin yazdırıyor.

Bu işin, en azından kağıt üzerinde eğlenceli tarafları da var: Örneğin, spor haberlerini tarafsız mı, yoksa taraflı mı yazmak istediğinizi belirliyebiliyorsunuz. Taraflı haber seçeneğini tercih ettiyseniz, takımınız berbat oynasa bile "robot gazeteci" haber dilini daha ılımlı tutuyor.

Tabi hava durumu için, neredeyse kişiye özel haber üretmek de çok cazip bir olanak.

Yine de, biz habercilerin durumu başka mesleklere göre daha iyi gözüküyor.

Baksanıza, çağrı merkezlerinde çalışanların %99’unun, kredi veya sigorta danışmanlarının %98’inin, emlakçıların %86’sının, otobüs şoförlerinin %67’sinin işlerini “robot”a kaybetme ihtimali var.

Geleceği en güvenceli olanlar kim derseniz: İlkokul öğretmenleri ve psikologlar. Bunların, mesleklerini robotlara kaptırma ihtimali yüzde 1'den az.

Son bir not: Merak etmeyin, bu yazı, bileğe kuvvet, insan zekasıyla yazıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS