Ege Denizi'nin altın güvercini…

Üç tarafı denizlerle çevrili şahane ülkemiz yelkenciler için bulunmaz nimet. Hele bir de Kuşadası'nda yaşıyorsanız daha da şanslısınız demektir.

Antik çağların en önemli kentlerinin başında gelen Efes’ten dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na, Meryem Ana Evi’nden St. John Kilisesi’ne kadar tarihin sunduğu eşsiz güzelliklere sahip Kuşadası, yelken tutkunları için de mabet gibidir. Sert havalarda uzak durulması gereken Kuşadası Körfezi, yılın büyük bölümünde yelkencileri kendine çeker. İlçede yaşayan deniz tutkunları, Yat Kulübü, Belediye ve Setur’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Kupası’nda her sene hem yarışır hem eğlenir. Bu anlamlı etkinlik tüm yelkencilere açık.

Şansını denemek isteyenlere KYK’nın sitesini takip etmelerini öneriyorum. Kuşadası denildiğinde akla gelen en önemli denizcilik merkezi hiç şüphesiz ilçeye canlılık katan Setur Marina’dır. Geçen yazımda kısaca değindiğim gibi orada geçtiğimiz haftalarda görev değişimi yaşandı. Marinanın yeni yöneticisi Hakan Tellioğlu’ndan güzel duyumlar alıyorum. Edindiğim bilgilere göre tesis içinde Kuşadası Yelken Kulübü için alan tahsis edildi. Ayrıca marinada bağlı olan tekne sahipleri için dünyada örnekleri olan düzeyde şık bir yat kulübü yapılıyor. Bu yaklaşım Setur’un kurumsal kalitesine oldukça uygun. Tebrik ediyorum. Sadece bunlar değil elbette. İlçe denizcilik açısından önemli bir esere daha kavuşacak. Bu konu Koç Topluluğu Şeref Başkanı Sayın Rahmi Koç tarafından yakından takip ediliyor.

Denizci büyüğümüzün Kuşadası’na güzel bir kültür armağanı olacak. Konuyla ilgili gelişmeleri takip ediyorum. Gelecek yazılarımda paylaşacağım. Sözün özü, Setur Marina’nın Kuşadası’nda estirdiği mavi rüzgar güçlenerek devam edecek. Yolunuz düştüğünde orada denizin kokusunu içinize çekin. Kaliteli mekanlarında dostlarınızla neşeli sofralar kurun. Hayatın hakkını verin. Gelelim kitaplara… Yazılarımda onlara da değiniyorum. Takip etmekte yarar var. Zira denizciliğe ilgi duyanlar için önemli. Bu hafta Naviga Yayınları’nın okurlara sunduğu ‘’Kırmızı Mavi Kova’’ adlı esere değineceğim. Tolga Ekrem Pamir’in alkışlanacak azmini, başarılarını ve hedeflerini anlatıyor.

MiniTransat, La Solitaire du Figaro, Transat AG2R La Mondiale gibi dünyanın sayılı yarışlarına katılan tek Türk denizcisi olan Tolga’nın yolu her daim açık olsun. Başarılarını yürekten kutluyor ve bu kitabı okumanızı öneriyorum. Konu mavilikler olunca gemi inşa sektörüne değinmeden olmaz. Yalova Altınova’da bulunan gemi sanayicisi dostlarımdan güzel haberler alıyorum. SGK istihdam toplamlarını Eylül ayında 20.885 olarak beyan etmişler. Şubat ayından Eylül’e kadar geçen sürede 3.647 kişiye daha iş olanağı yaratmışlar. Ancak bir sıkıntıları var. Sektöre yeni giren çalışanları mesleki açından sıfırdan yetiştiriyorlar. Oysa eğitim sistemimizin sektörün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip bireyler yetiştirmesi lazım. Benden söylemesi. Gelelim lezzet bölümüne.

Eski Foça’da bulunan Kavala Cafe, sandviçlerinden pizzalarına uzanan lezzetleriyle keyifli bir mola durağı. Orada gün batımını yaşamak tek kelimeyle harika. Denemek isteyenler için tavsiye ediyorum. Eski bir taş evin şahane yaşam alanına dönüştürülmesinin güzel bir örneği. Deniz bir adım ötenizde. Dostlarınızla hayata dair güzel anılar biriktirebileceğiniz keyifli bir mekan. Yolu düşenlere tavsiye ediyorum. Gelecek yazıya kadar tüm denizcilerin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun. Esen kalın.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS