Kadın yelkencilerimiz Fransa’da yarışacak…

Yasemin Akyıl, Burcu Filibeli, Zeynep Sanduvaç ve Tuğçe Menay’dan oluşan mavi yürekli yelkencilerimiz 7-8 Mart 2020 tarihlerinde Fransa Pornickette’de düzenlenecek Womens’s Cup’ta bayrağımızı dalgalandıracak.

Dünya genelinde kadın yelkenciliğinin geliştirilmesini amaçlayan birçok yarış ve etkinlik var. Women’s Cup’ta ilk sıralarda gelen prestijli bir yarış. Uzun zamandır yat yarışlarına katılan dört kadın yelkencimiz, bu yıl Fransa’da ülkemizi temsil edecek olmanın heyecanını yaşıyor. Milli yelkenci ve eğitmen Yasemin Akyıl, uzun yıllardır eşiyle birlikte deniz seyahatleri gerçekleştiren Burcu Filibeli, trim ve piano pozisyonlarında yarışan Zeynep Sanduvaç ve sporla iç içe olan Tuğçe Menay’dan oluşan ay yıldızlı yelkencilerimiz şu günlerde J80 tipi kiralık tekneleri ile Fransa’da antrenmanlarına devam ediyor.

Bu yıl onuncusu düzenlenecek Women’s Cup’a katılacakları için gururlu ve heyecanlı olduklarını belirten Yasemin Akyıl, görüşlerini ‘’Yarışma, 7-8 Mart tarihlerinde Fransa Pornickette düzenlenecek. Antrenman yapmak ve tekneyi tanımak için Fransa’da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ülkemizi denizde temsil edeceğiz.  Otuz dört takım J80 tipi tekne ile katılım sağlıyor ve Women’s Cup’ın bu yıl onuncusu düzenleniyor. Dünya’da kadın yelkencilik alanında düzenlenen en kapsamlı organizasyon diyebiliriz.

Uzun zamandır yat yarışlarına katılan bir takım olarak sportboat sportif yelkencilik alanında da müsabakalara katılma isteğimiz vardı. Türkiye’deki J70 ve Sportboat filolarının büyümesiyle ilgimiz biraz daha arttı bu kararı aldık. Takımımız birlikte vakit geçirmekten, öğrenmekten ve yarışmaktan keyif alan bir ruha sahip. Women’s Cup için dört kişiyiz. Ben, milli yelkenci ve eğitmenim. 94 yılında yelken sporuna başladım. Milli takımda Laser Radial, Europe ve 470 sınıflarında yarıştım. Türkiye’yi Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda temsil ettim.

Yat yarışçılığı deneyiminin yanında kendi takımlarını oluşturuyor ve yarışlara katılıyor. Burcu Filibeli uzun zamandır yelkenle ilgileniyor ve eşiyle tekne seyahatlerine çıkıyor. Yarışçılık alanında beş yıldır birlikte çalışıyoruz. Yat yarışlarında ana yelken pozisyonunda görevli. Sportboatta ise ana yelken ve trimde görev alıyor. Zeynep Sanduvaç ile yaklaşık bir yıldır birlikte çalışıyoruz.

Onun da eşiyle birlikte kendi teknelerinde yelkencilik deneyimi var. Trim ve piano pozisyonlarında yarışıyor. Tuğçe Menay ise küçüklükten beri sporun içinde. Triatlon ve trailrunning yarışlarına katılıyor. Sportif yelkenciliğe Türkiye’de başlayıp şimdi Fransa’da devam ediyor ve baş üstü pozisyonunda yer alıyor’’ diyerek ifade ediyor.

Karar süreci

2019 yılında takım arkadaşlarıyla birlikte ‘Sportboat’ yarışlarına katılmak için çalışmalara başladıklarını belirten Akyıl, sözlerini şöyle sürdürüyor : ‘’2020 yılında Türkiye ve yurt dışında da yarışlara katılmayı planladık. Fransa takviminde ilk yarışın Women’s Cup olması bizi oldukça heyecanlandırdı. Şartlarımızı gözden geçirip katılma kararı aldık.

Peki, neden bu yarışı tercih ettik? Çünkü Women’s Cup’ın büyük bir organizasyon olduğunu görünce güzel bir deneyim olacağına karar verdik.  Fransa’da yaşayan Tuğçe arkadaşımızda ekibimize katıldı. Bizi cezbeden en büyük faktör yarışan teknelerin eş ve performans teknesi olmasıydı. Yarışa nasıl hazırlandığımıza gelince… Takım olarak ve bireysel hazırlık yapıyoruz. Takım olarak deniz antrenmanlarımızda yaptığımız çalışmaları videoya çekip onları izlemek yöntemiyle ilerleme sağlıyoruz.

Bireysel olarak kendi hazırlık sürecimde fiziksel antrenman olarak yaz döneminde SUP ve Kitesurf yapıyorum. Kış döneminde ise yürüyüş ve dağcılık yapıyorum. Rüzgar hissiyatı için kitesurf’ün faydasını çok görüyorum. Dağcılıkta ise liderlik ve karar alma konularında faydasını görmekteyim. Burcu ise kardiyo ,  güç antrenmanı, Sup ve Pilates ile hazırlanıyor. Zeynep ise kardiyo, güç antrenmanı ve dağ bisikleti ile fiziksel hazırlığını sağlıyor. Tuğçe ise Trailruning ve Triathlonn antrenmanlarına devam ediyor.

Hedefleri

Gelecek planlarında J70 Türkiye ve Fransa J80 turu, Türkiye ve Avrupa Şampiyonaları’nın geldiğini belirten başarılı yelkencilerimiz, sözlerini ‘’Dünya Kadınlar Günü'nde sadece kadınlara özel bir organizasyonda ülkemizi temsil etmek hakkında neler söyleyebiliriz diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelenler şunlar oluyor. Yelkende son yıllarda kadın sayısında büyük artış var.

Bu branş teknik bir spor olduğu için 40 feet e kadar olan teknelerde kadın gücüyle erkekler kadar performanslı yarışılabilir. Yaklaşık on yıldır erkek, kadın ve karma takımları yetiştirip yarışmalara katılıyoruz, kadın erkek ayrımı yaşamıyoruz. Daha iyisi olması için kadınların kendilerine güvenmeleri gerekiyor. Gençlerin de yapabileceklerini limitsiz olarak görmeleri gerekiyor’’ diyerek tamamlıyor.

Mavi yürekli kadın yelkencilerimize 7-8 Mart 2020 tarihlerinde başarılar diliyorum. Sonuç ne olursa olsun onların azim ve kararlılığı Türkiye’deki kadın yelkencilerimize örnek olacaktır. Eminim gelecek yıllarda bu tarz uluslararası yarışlarda daha fazla sayıda kadın sporcumuz yer alacak ve hepimizi gururlandıracaktır. Yasemin Akyıl, Zeynep Sanduvaç, Tuğçe Menay ve Bucu Filibeli’ye bir deniz sever olarak teşekkür ediyorum. Gelecek yazıya kadar esen kalın.

içerikler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS