Tekne üreticilerimizin sorunları…

Denizcilik sadece yarışlardan ibaret değil. Sektöre can veren diğer alanlarda en az o kadar önemli. Örneğin günümüzde tekne yapımcılarımız dünyanın birçok ülkesine başarıyla ihracat gerçekleştiriyor.

Ayvansaray’da 1957 yılında Mehmet Şişman tarafından kurulan Barbaros Teknecilik, günümüzde ABD’den Japonya’ya, İsviçre’den Almanya’ya kadar birçok ülke için özel projeler gerçekleştiriyor. Trawler, ahşap yelkenli sandallar, folkboat ve açık tekneler imal eden firmanın Barbaros 1020 model yeni yelkenlisi yakında denizle buluşacak. Aileler için de ideal olan tekne, 1987’de İstanbul Tuzla’ya taşınan firmanın iddialı olduğu yeni bir model. Tasarımcı Emre Karamancı tarafından çizilen zarif yelkenli, yabancı tekne markaları için ciddi rakip olacak.

Sektörün deneyimli isimlerinden Mustafa Şişman, Türkiye’nin gemi inşa sanayinde olduğu gibi yat ve yelkenli tekne yapımında da oldukça başarılı olduğunu belirtiyor. Buna karşın yerli tekne imalatçılarımızın ciddi sorunları var. Örneğin, devlet desteklerinin hızlandırılması ve daha kolay alınabilir hale getirilmesi gerekiyor. Bu gerçekleşirse onlarca belki de yüzlerce tesis yenilenecek, kapasite artıracak. Böylece istihdam ve ihracat alanlarında daha yüksek katkı sağlanacak. Mustafa Şişman’da bu görüşün altını çizerek ‘’Son yıllarda yurt dışından ithal edilen ikinci el yabancı bayraklı tekneler sektörümüzün önünü tıkıyor. Bu konuda yetkililerin acilen önlem almasını bekliyoruz. Türk gemi, yat ve tekne yapımcılarının küresel krizlerden korunması ve yurt dışındaki firmalarla daha kolay rekabet edebilmesi için düşük faizli kredilerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu destekler sektörümüzü daha da güçlü kılacaktır.

Yaptığımız iş ve ürettiğimiz tekneler dünya standartlarında olup, adeta birer sanat eseridir. Önem taşıyan bir diğer konu ise ülkemizde marina ücretlerinin yüksek oluşudur. Bu konuda yerel yöneticilerimizin tekne bağlama alanları inşa ederek uygun fiyatlarla denizcilerimizin hizmetine sunması lazım. Sektörümüzün ülkemize kazandırdığı döviz miktarı daha da artabilir. Bu mümkündür. Yeter ki kamu ve özel sektör belirli bir strateji doğrultusunda birlikte hareket etsin’’ diyor. Denizciliğimizin gelişmesini istiyorsak sektöre kulak vermeliyiz. Gelecek yazım için Tarsus’ta polietilen tekne imal eden Pan’s Marine’yi ziyaret ettim. Genç girişimcilerimiz Melih Avunduk ve Aygül Ay’ın başarı öyküsünü sizlerle paylaşacağım. Türk tekne yapım sektörü adına umut veren bir tabloyla karşılaşacaksınız. Tekrar konuya dönecek olursak…

Türkiye Gemi Yat Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından Mart ayında açıklanan çalıştay raporu da sektörü anlamak için önemli bir rehber aslında. İhracatçılar Birliği Başkanı Cem Seven’in Piri Reis Üniversitesi’nden bir grup akademisyenin katkısıyla ortaya koyduğu kapsamlı raporda sektörün markalaşma konusunda yaşadığı sıkıntıdan seyir tecrübelerine, ÖTV’siz yakıt kullanılamamasına, sektördeki paydaşların kendi aralarında yanlış rekabet ediyor oluşlarına kadar birçok soruna dikkat çekiliyor.  Bu arada… Akdeniz’in inci gerdanlığı olarak adlandırdığım Mersin’e yolunuz düşerse Kumkuyu Erdemli’de bulunan  İzzet’in Yeri’nde mola vermeden geçmeyin. Deniz ürünleri son derece lezzetli. Rota Yelken Kulübü Başkanı Cengiz Sönmez, değerli eşi Esra Sönmez, dünya tatlısı ikizleri ve mimarlık camiasının duayen hocası Prof. Dr. Esad Suher ile orada harika bir gün geçirdim. Mersin Adnan Menderes Bulvarı’nda bulunan Liya’yı da tavsiye ediyorum. Dostlarınızda keyifli sofralar kurabilirsiniz. Sahibesi Zeynep Çetin sizleri son derece güzel ağırlayacaktır. Gelecek yazıya kadar tüm denizcilerin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS