Türkiye Yelken Federasyonu'ndan güzel haberler

Futbol, voleybol ve basketbol milli takımlarımızın başarılarıyla gurur duyuyoruz. Ancak bu durum sadece onlarla sınırlı değil. Milli yelkencilerimiz de uluslararası başarılara imza atıyor. Onları da yürekten kutluyorum.

Türkiye, coğrafi konumu gereği denizlerle iç içe bir ülke. Ancak bu avantajımızı uzun yıllar değerlendiremedik. Bir başka deyişle maviliklere uzak yaşadık. Özellikle son otuz yıldır deniz ticaretinde atılım ve yükseliş içindeyiz. Lakin, konunun sportif boyutuna değinmek ve yelkenciliğimizi yazmak istiyorum. Çünkü yelken milli takımlarımızın küresel başarıları ne yazık ki kamuoyuna yeteri kadar yansıtılmıyor.

Yatçılık dergileri ve bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda web sitesi dışında elde edilen başarılara değinen genellikle yok. Oysa Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda ses getiren dereceler arzulayan bir ülkede spor medyasının konuya daha yakın durması gerekir. Bu mesleki bir tartışma ve hayli uzun zaman alır. O nedenle burada nokta koyuyorum. Lakin, mesleki kıdemi 35 yıla ulaşmış bir gazeteci olarak söz söyleme hakkım elbette her zaman bakidir.

Neyse… Esas konumuza dönecek olursak, uzun yıllar maviliklerde başarı hayal eden Türkiye, artık o yolun vazgeçilmez bir yolcusu. Çünkü hayaller birer birer gerçeğe dönüşüyor. Bu konuda sporcularımızın, kulüplerimizin, antrenörlerimizin ve Türkiye Yelken Federasyonu’nun hakkını teslim etmek gerekir. Meşin yuvarlak konusunda halkımızın yüzde 90’ı neredeyse master düzeyinde (!)  bilgi sahibi. Kalanlar da basketbol ve voleybol meraklısı. Nerede kaldı üç tarafı denizlerle çevrili ülkeyiz söylemleri ? Bu işler lafla olmaz. İcraat lazım. Özellikle de toplumumuzun denizciliğe kolektif bilinçle sahip çıkması ve eğitim çok önemli.

Başkan’dan mesaj

Türkiye Yelken Federasyonu ve kulüplerimizin katkılarıyla elde edilen sportif başarıları, gerçekleştirilen atılımları önemsiyorum. Bu nedenle de medya sektöründe dünya çapında bir markayı temsil eden www.cnnturk.com’daki yazımı yelkencilerimize ithaf ediyorum.

Yeri gelmişken TYF Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Akdurak’ın sözlerini de aktaracağım. Geçtiğimiz günlerde Urla’da yelkencilerimiz için modern bir tesis haline getirilecek olan araziyi TYF’ye kazandırdılar. O konuda İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Gençlik Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’nun da önemli katkıları oldu. Dört kuşağı İzmirli bir gazeteci olarak kendilerine teşekkür ediyorum.  

Federasyon Başkanı’nın konuşmasına gelince… Özlem Akdurak, kamuoyuna ‘’Gönül vermiş olduğumuz yelken sporunu daha ileriye taşımak, operasyonlarımızı daha düşük maliyetlerle gerçekleştirmek ve başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için kendimize ait kamp merkezimizin olması bir zorunluluk. Geçmişteki birçok çaba gibi biz de göreve geldiğimiz günden itibaren bu konuda çözüm arayışlarına girdik ve muhtelif projeler üzerinde ciddi zaman harcadık. Kendimize ait bir tesisi baştan planlayarak inşa etmek en büyük hayalimizdi.

Ancak bu amaçla sporumuza uygun arazinin bulunması oldukça zaman aldı. Hayalimizin çok ötesinde olumlu özelliklere ve büyüklüğe sahip bir arazinin federasyonumuza tahsisini gerçekleştirmiş olmanın müjdesini vermekten mutluluk duyuyorum.

Uzun zamandır yapmakta olduğumuz görüşmeler neticesinde 03 Eylül 2019 tarihinde İzmir Valiliği- YİKOB Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve Urla Kaymakamlığımız ile ortak bir protokol kapsamında Urla İçmeler Mevkii’nde 29.522 m2’lik denize sıfır arazinin tahsisini almış bulunuyoruz. Bundan sonraki hedefimiz tesisimizin inşaatını en kısa sürede gerçekleştirebilmek.

Faaliyetlerimizin yoğun olduğu İstanbul ve Muğla’nın yanı sıra diğer bölgelerimize de birer kamp merkezi kazandırmayı amaçlıyoruz. Arazinin yelkenciliğine hayırlı olmasını, hep birlikte yetiştireceğimiz nice spor insanlarına ve şampiyonlara ev sahipliği yapmasını diliyorum’’ sözleriyle seslendi.  TYF’nin, yelken kulüplerimizin, sporcularımızın, antrenörlerimizin, hakemlerimizin ve çocuklarını yelken sporuna yönlendiren ailelerimizin yolu her daim açık olsun.

Başarı örnekleri

Çağla Kubat Windsurf Academy ev sahipliğinde Alaçatı-Çeşme’de düzenlenen 2019 IFCA Slalom Avrupa Şampiyonası’nda heyecan sona erdi. Küçük Erkekler kategorisinde ülkemizden Berke Özay ikinciliği elde etti. U13 Erkekler kategorisinde Mert Kaçan birinci olurken İbrahim Ali Dönmez ikinci ve Tan Tandoğan üçüncü oldu. Küçük Kızlar kategorisinde ise ülkemizden İpek Kaçan birinciliği, Elif Ercan ikinciliği ve Aylin Özay üçüncülüğü elde etti. U13 Kızlar kategorisinde Elif Ercan birinci sırayı, Mimosa Meroni ikinci sırada ve Lavinya Sarıhanlıoğlu üçüncü sırayı aldı. U15 Erkekler kategorisinde ülkemizden Ali Günem birinci, Ege Berk Volkan ikinci oldu. U15 Kızlar kategorisinde ise Türkiye’den Ayşe Demirkurt ikinciliği elde etti.

Genç Erkekler kategorisinde Ali Maga ikinci oldu. Master kategorisinde ise Bora Kozanoğlu birinci sıranın sahibi oldu. Üçüncülüğü ise Ertuğrul İçingir elde etti. Grand Master kategorisinde ise Aydın Gözen üçüncü oldu. Sporcularımızı ve onlara emek verenleri kutluyorum. Ülkemizin yelkende elde ettiği başarılar elbette bunlarla sınırlı değil. Geçmiş yazılarımda sıkça söz ettiğim için tekrarlamıyorum. Dileyen okurlar yazı arşivimden bulabilir. Burada noktalarken ülkemizi gururlandıran bir başka konuyu daha özellikle hatırlatmak istiyorum. 2021 Optimist Dünya Şampiyonası Bodrum’da gerçekleştirilecek. Bu son derece önemli bir başarıdır. TYF yönetimini kutluyorum. Denizlerdeki tüm dostların pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS